ROZDÍL MEZI ŽITNÝM KVASEM A LIEVITO MADRE
Zatímco žitný nebo pšeničný kvas je ideální pro chleby a dalamánky, lievito madre se hodí i na sladké pečení. Pochází původně z Itálie a název v překladu znamená „kvásková máma“. Tento kvas je méně kyselý a hodí se pro bílé pečivo, jako jsou veky a toastové chleby, koláčky, kynuté mazance, vánočka nebo knedlíky.
Matematický chléb
1 BOCHNÍK // KYNUTÍ 5–7 HODIN // PEČENÍ 40 MINUT
Marika tenhle chleba pojmenovala „matematický“, protože množství surovin je odstupňované podle velikosti a všechny mají v číselném údaji šestku. Jde o variantu základního kvasového chleba, který připravíte jak pomocí žitného kvasu, tak s lievito madre nebo droždím. Těsto na chléb lze různě dochucovat.
Suroviny:
- lievito madre 160 g (nebo mix 100 g lievito madre a 60 g žitného kvasu)
- vlažná voda 260 g (lze použít i plnotučné mléko)
- mouka 360g (hladká pšeničná mouka 300 g a celozrnná pšeničná mouka 60 g)
- sůl 6 g (podle chuti můžete přidat další 3 g)
Postup:
Autolýza
Smíchejte oba druhy mouky, přilijte vlažnou vodu nebo lehce ohřáté mléko a smíchejte. Nechte zhruba 30 minut stát, aby proběhla autolýza. Jde o proces, ve kterém si těsto, v podstatě jen mouka s tekutinou, odpočine bez přidané soli. Mouka do sebe nasaje tekutinu, enzymy začnou štěpit bílkoviny a nastartuje se proces kynutí. Autolýza má za následek zlepšení vlastností těsta a rovněž zkrácení času hnětení. Potřebuje aspoň 20 minut času, někdy i celou hodinu. K těstu po autolýze přidejte lievito madre nebo oba druhy kvasu, podle toho, jaký chléb chcete péct. Pomocí kuchyňského robotu s hnětacím hákem prohněťte asi 5–10 minut na střední otáčky. Pak nechte 10 minut odpočívat. Těsto osolte, přidejte lžíci vody a hněťte další 2 minuty na rychlejší otáčky.
Laminace
Vodou lehce navlhčete pracovní plochu a vyklopte na ni těsto z mísy. Začněte je roztahovat do stran, aby vznikl slabý plát. V této fázi můžete do těsta přidat různé ingredience na dochucení. Plát těsta zabalte jako závin a poté stočte do úhledného balíčku. Přikryjte a nechte odpočívat 30–45 minut.
Přetužení
Poté těsto „přetužte“ povytažením části okraje těsta do středu. Pootáčením mísy povytahujte celé těsto minimálně jednou dokola. Tento postup zopakujte dvakrát či třikrát po 30 - 45 minutách. Po posledním přetužení těsto stočte do ošatky a nechte asi 2–3 hodiny kynout. Doba hodně závisí na teplotě u vás doma, použitých moukách i na síle kvasu.
Pečení
Troubu i s hrncem včetně víka předem minimálně na 30 minut rozpalte na 230 °C. Těsto po vykynutí opatrně vyklopte z ošatky na pečicí papír, nařízněte a s pečicím papírem vložte do rozpáleného hrnce. Nenechte ho do něj „spadnout“ z výšky. Prvních 15 minut pečte v přikrytém hrnci při 230 °C, poté sundejte poklici a dopečte při stejné teplotě dalších 25 minut do krásně zlatohnědé barvy. Pro tmavší a křupavější kůrku můžete pár minut přidat. Pokud je těsto před vsazením do hrnce nepomoučněné, přestříkejte ho vodou ihned po vsazení do hrnce, přiklopte a pečte. Po upečení chléb vyjměte z hrnce, ve kterém se pekl, a nechte vychladnout na prkénku. Teprve poté začněte krájet.
Chleba na fotografii dochutila Marika přidáním kakaa. Při tzv. laminaci, kdy je těsto roztažené do tenkého plátu, jej přes jemné sítko poprášila 2 lžícemi kakaového prášku. Díky zabalení těsta vzniklo na řezu ozdobné mramorování. ∞ Do těsta můžete přidávat také různé zeleninové přísady a kaše, které rozetřete na natažené těsto. Této zeleninové složky stačí přidat zhruba 100 gramů. Oblíbený je chléb s pyré z pečené dýně nebo z pečené fialové mrkve, která je obzvlášť efektní. Přidat lze také kaši z brambor nebo batátů. Velmi chutná je nadrobno nakrájená červená paprika, bazalka nebo opečená cibulka. U té si jen si pohlídejte, abyste ji do chlebu přidávali bez tuku.
Celožitný melťák se semínky
1 MALÁ CIHLA CHLEBA // PŘÍPRAVA ROZKVASU 5–10 HODIN // KYNUTÍ 3,5 HODINY // PEČENÍ 55 MINUT
Melta je Maričina celoživotní láska. Připomíná jí dětství a vždy si ji ráda dá. V hutném žitném chlebu je tenhle nápoj jako doma. Samotnou ji tam skoro neucítíte, ale skvěle podpoří žitnou chuť chleba i jeho jedinečnou tmavou barvu.
Suroviny:
ROZKVAS
- žitný kvas 50 g
- jemně mletá žitná mouka 50 g
- voda 50 g
- opražená semínka 90 g (dýně, zlatý len, slunečnice) + navíc na posypání
- jemně mletá žitná mouka 90 g
- jemně mletá celozrnná žitná mouka 90 g
- sůl 9 g, podle chuti můžete přidat další 3 g
- žitný rozkvas 90 g
- uvařená a scezená melta 180 g - můžete použít polovinu melty a druhou část tekutin nahradit vodou
- melasa 19 g
- trochu sádla na vymazání formy a vločky nebo semínka na vysypání
Postup:
- Žitný kvas rozmíchejte s vodou a celozrnnou žitnou moukou. Nechte vzejít na dvojnásobek. Postup je stejný jako v předchozích receptech. Ze vzešlého rozkvasu odeberte potřebné množství (tedy 90 g) a zbytek uchovejte pro další pečení.
- Nejprve v samostatných mísách spojte všechny mokré ingredience (rozkvas, melta a melasa) a ve druhé míse suché ingredience (semínka, oba druhy mouky a sůl). Každé samostatně dobře promíchejte a poté spojte vše dohromady. Toto těsto se hněte pouze krátce. Dobře při tom dbejte na to, aby se všechny suroviny důkladně promísily a nikde nezůstala suchá místa.
- Použijte formu na malý biskupský chlebíček – uvedené množství surovin odpovídá formě o rozměrech 20 x 6cm. Formu vymažte sádlem a vysypejte ovesnými vločkami nebo směsí semínek. Těsto vložte do formy a jeho povrch uhlaďte stěrkou. Opatrně přestříkněte vodou z rozprašovače, jen aby se navlhčil povrch, ale voda nezatekla mezi formu a těsto (pak by se mohlo stát, že se těsto během pečení k formě přilepí). Povrch posypejte vločkami nebo semínky – můžete je i vyskládat do zdobných ornamentů. Nechte kynout pod igelitovou čepicí při pokojové teplotě asi 3,5 hodiny. Podle teploty doma a podle síly kvasu je možné nechat kynout déle – klidně i 12 hodin. Těsto je vykynuté, když je vyklenuté a na povrchu zlehka popraská nebo jsou na povrchu viditelné malé otvůrky, jimiž se plyn z kynutí dere ven.
- Troubu dostatečně dlouho před pečením předehřejte na 220 °C. Vložte do ní formu s těstem a prvních 10 minut pečte na 220 °C. Poté snižte na 200 °C a dopřejte pečení dalších 10 minut. Nakonec snižte na 180 °C a dopečte 35 minut.
- Po upečení vyklopte chleba z formy a nechte vychladnout na prkénku nebo na mřížce. Zatepla má totiž tendenci lepit se při krájení na nůž. Pokud vydržíte do dalšího dne, bude dokonalý.
MARIKA A MIRKA DOPORUČUJÍ
Držte se receptu a použijte doporučené druhy mouky. Špaldová, pohanková nebo jiné alternativní mouky budou v našich receptech fungovat jinak. Pokud chcete experimentovat, zaměřte se raději na dochucení.
MARIKA KLČOVÁ @mari.klee, MIRKA CHARVÁTOVÁ @miri.charvatova
Určitě není náhoda, že obě pocházejí z pekařských rodin. Maričin krušnohorský děda byl pekař, Mirčini rodiče pracovali v malé pekárně. Obě vzpomínají na dětství provoněné pečenými dobrotami. V dospělosti je pracovní cesty sice zavedly do jiných oborů, ale jejich srdce zůstalo pekařské. Marika a Mirka absolvovaly řadu pekařských kurzů a své výtvory úspěšně prezentují na sociálních sítích, díky nimž se spolu seznámily. Prvotní vzájemné lajkování příspěvků postupně přerostlo v osobní přátelství. Později se obě kamarádky rozhodly pustit se do vedení kurzů a předávat zájemcům své praktické zkušenosti.
Zdroj: iGlanc.cz, Marika Klčová a Mirka Charvátová