Pokud si rádi vyhrajete v kuchyni, jistě vás baví ochucování jídel s pomocí čerstvých bylinek. Určitě je lepší mít v květináči vonící bazalku, než ji sypat sušenou z pytlíku. Také aromatický rozmarýn provoní a ochutí jídlo lépe než jeho mražená variace. Mnozí z nás se však zbytečně omezují nabídkou klasiky ze supermarketů. Zmíněná bazalka, onen rozmarýn, máta, petržel nebo pažitka se jistě neztratí. Co ale takhle okusit něco exotičtějšího?

Maggi nejen v kostce. Smil italský, to je polévkové koření

Když se s ním poprvé seznámíte, připomene vám rozmarýn. Má bohatší korunu. Stačí však přičichnout a ucítíte tu povědomou vůni polévkového koření. Jenže zatímco u té hnědé vody si představíme všechna ta „éčka“, podoba bylinka nás uklidní. Maggi v květináči má název smil italský, někdy se mu říká i kari koření. Je zajímavé, jaké asociace může jedna rostlinka vyvolat. Stříbrná rostlinka roste do výšky až 80 cm, můžete ji zasadit na balkón do truhlíku i do zahrádky, skleníku či do záhonu. Má raději slunné, sušší stanoviště s propustnou půdou, nepřelévejte jej kvůli potenciálnímu hnití kořenů. V zimě se mu bude líbit ve světlé místnosti nebo studeném skleníku. Snese však mráz do -17 °C.

Thajská bazalka chutná jako pendrek

Na trzích také velmi často narazíte na thajskou bazalku. Seženete ji i v různých vietnamských obchůdcích. Na rozdíl od klasické bazalky není zelená, stonek i lístky mají barvy růžové až tmavě fialové. Listy pak mají podlouhlý tvar zakončený špičkou. Vás ale jistě bude zajímat chuť. Na rozdíl od klasické bazalky má ta thajská variace chuť podobnou lékořici či anýzu, takže připomíná pendrek. Je tedy příliš aromatická. Do špaget nebo na pizzu se moc nehodí, dokonale však ochutí hlavně thajská jídla jako kari, pad thai, skvěle ochutí masa a zeleninu v kokosovém mléce. Pokud si ji pořídíte, dostatečně ji zalévejte, zároveň se jí ale nedaří ani v přemokřené hlíně. Stanoviště může mít slunečné, svědčí jí kyprý substrát.

Tymián s vůní citrónu vás nadchne

Tymián citronový mate tělem. Listy mají zelenou barvu s výrazným panašováním ve světlé barvě. Voní i chutnají po citronu. Rostlinka není mrazuvzdorná, takže je ideální pěstovat ji v přenosné nádobce. Můžete ji dát i do trvalkových záhonů, ke kamenům nebo do truhlíků, slušet jí to bude někde na teplém a slunném stanovišti. Výrazná chuť dokonale ozvláštní masa, hlavně jehněčí, rybí i drůbež. Také jej můžete zkusit s mořskými plody, chutná i s bramborami a další zeleninou. Citrónové aroma je skvělé i do ovocných salátů nebo dezertů či kompotů.

Cola z bylinek? No jistě!

Když zvednete květináček s touto bylinkou pelyněk brotan a přičichnete, hned dostanete žízeň, protože se vám vybaví chuť osvěžující coly. Tato bylinná verze je však mnohem zdravější. Čerstvými lístky ochutíte vodu, můžete přidat citron. Chuť není tak výrazná jako u umělé coly, což ale není na škodu. Konečně si můžete vychutnat tento nápoj ve zdravější formě. Samotný pelyněk také skvěle ochutí ovocné saláty nebo dezerty. Jak na pěstování? Rostlina není náročná, stačí jí substrát na bylinky, slunné nebo polostinné místo, můžete ji mít ve volné půdě nebo v truhlíku.

Máta s chutí jahod

Milujete letní, osvěžující drinky s příchutí jahod a máty? Tak to spojte v jedno. Jahodová máta krásně voní tím šťavnatým červeným ovocem, má i podobně sladkou chuť. Můžete ji logicky dávat do nápojů, opět ovocných salátů, různých sladkých krémů, zdobit jí zmrzlinu, palačinky nebo koláče. Stačí si ji vysadit v propustné, humózní půdě. Svědčí jí slunné či polostinné stanoviště. A vydrží vám i v zimě, pokud ji jen uklidíte do světlé místnosti. Stačí ji jen pravidelně hnojit.

Související články