Také od srpna netrpělivě vyhlížíte první burčák? Ačkoliv máte jeho hlavní sezonu možná spojenou spíše s babím létem, už teď se dá ochutnat tahle vinařská dobrota z hroznů, které dozrávají mezi prvními; mluvíme o odrůdách Müller Thurgau, Muškát moravský, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké. Na první letošní vína si budete muset počkat až na sv. Martina, burčák už ale teď napoví, jak se povedla úroda.
Burčák jen z Moravy a Čech
Burčák představuje úplně první fázi výroby vína - kvašení. Jestli si doma děláte kombuchu nebo tibi limonádu, pak určitě víte, že takový nápoj neustále pracuje. Přesně proto burčák nesmíte nechat v pevně uzavřené lahvi a ještě ke všemu na sluníčku. Jinak byste se dočkali nemilého lepkavého gejzíru. Přesto by byla škoda se mu vyhýbat obloukem. Je to totiž vlastně takové naše národní pití. Milují ho i na Slovensku nebo v Rakousku, ale přímo názvem ”burčák” lze označit pouze nápoj z hroznů, které byly sklizené a zpracované na území České republiky. Neznamená to samozřejmě, že by se dal vyrobit jedině z nich, ale český vinařský zákon stanovuje, že v opačném případě musí být nápoj označený jako částečně zkvašený vinný mošt. Rovněž nesmí být ředěný vodou a na požádání vás prodejce musí informovat o tom, kdo ho vyrobil.
Musí prskat a vonět
Sezonu má docela dlouhou, až do konce listopadu. A abyste si ho během té doby co nejvíc užili a vychutnali, je třeba o něm pár věcí znát. V první řadě sledujte jeho barvu, která by měla být mléčně smetanová až okrová, případně jen mírně nahnědlá. Poté přivoňte. Cítíte lehce kvasinkovou a hroznovou vůni? Pak je to správně. Poslechněte si ho, burčák má díky kvašení tzv. prskat a můžete v něm pozorovat drobné perličky oxidu uhličitého. Díky tomu víte, že je živý. No a konečně ochutnejte.
Chuť je v zásadě sladká, v pozadí s kyselinou, ale záleží na tom, v jaké fázi se prodává a stáčí. Nemáme totiž jen bílý nebo červený burčák, ale třeba i takový řezák (zlomený burčák), kdy převládají kyseliny nad cukrem nebo mydliňák. Tam už všechen cukr prokvasil na alkohol. Nejchutnějším stadiem nápoje je ale burčák ve varu.
Když to není ono
Jak už bylo řečeno, je to živý nápoj. Doslova každým okamžikem se mění a vyvíjí. Když příliš dlouho kvasí nebo je špatně uchováván, nebude dobrý. Zprvu by vás měla odradit znatelně nahnědlá barva a nepříjemný zápach, jakoby hniloba a zatuchlina, od takových ruce pryč. Ani výrazná alkoholická chuť není vítaná.
Jak si ho co nejvíc vychutnat
V ideálním případě si pro burčák zajeďte přímo k vinaři. Dlouhý transport mu totiž nesvědčí, nejlepší chuť má jen pár hodin. Zároveň byste tak měli mít jistotu, že není pančovaný vodou nebo cukrem a že je správně ošetřený. Prodejcům u silnice se spíš vyhýbejte, neznamená to zákonitě, že se hned jedná o nepoctivce. Nicméně tam zase hrozí, že prodejce venku na slunci nemá správné podmínky pro chlazení, a tudíž může mít takový burčák zakonzervovaný, čímž vy kupujete mrtvý nápoj.
Množství kupujte nejlépe takové, které zvládnete vypít do druhého dne, maximálně tří dnů, opět záleží na fázi kvasného procesu. Skladujte ho v chladu, tak se kvašení výrazně zpomalí, a závit neutahujte!
Burčák je plný vitamínů
Burčák je přímo nadupaný vitamíny, zejména skupiny B. Ty mají obecně pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů, kůže i nervové soustavy. Thiamin, vitamín B1, dokonce podporuje srdeční činnost. Díky kvasinkám hroznový nápoj pomáhá pročistit trávicí ústrojí, přesto sommelieři nedoporučují vypít víc než litr denně, který do vás zahučí díky sladké chutí jako nic. Myslete na to, že burčák obsahuje více alkoholu než pivo.
Rada na závěr - burčákem se neťuká. Jelikož se jedná o kvasící mošt, panuje mezi vinaři pověra, že když si jím přiťuknete, můžete ho probudit a následné víno pokazit. Druhá pověra praví, že kdo před svatým Martinem burčákem ťuká, ten potom celý rok… no doplňte si hodící slovo sami.
Zdroj: iGlanc.cz, Vína z Moravy, vína z Čech, Svaz vinařů ČR