Pokrok díky bramborám

Málokdo ví, že právě brambory stály za prudkým rozvojem západní civilizace. Tato na první pohled nevzhledná hlíza vytvořila symbolický předěl mezi středověkem plným hladomorů a novověkem plných žaludků. Než přivezli následovníci Kryštofa Kolumba z Nového svět brambory, panoval v Evropě trvalý nedostatek potravin, a stačila jedna či dvě špatné úrody a hned přicházel krutý hladomor. To brambory odstranily. A navíc umožnily výrazně snížit počty zemědělců a tím uvolnily pracovní sílu do továren a měst.

Zdroj: Youtube

Proč zrovna brambor

Než dostaneme ke kulinárnímu využití skutečného pokladu z říše Inků, zastavme se u zvláštního jména brambor. Je důležité poznamenat, že toto jméno neměly brambory od počátku, neboť se jim nejdříve říkalo zemská jablka, případně zemčata či zemčáky, ale také podle německého vzoru erteple. Ale vyhrál název brambory, jenž se pak odvíjí od skutečnosti, že brambory se k nám dostaly z Branibor, odtud tedy Brambor.

Chlupatý s perníkem

Brambory se u nás velmi rychle prosadily ve všech možných i nemožných podobách. Smaží se, vaří, pečou, dělá se z nich těsto, saláty, a dokonce i chleba. Bramborový salát, bramboračka, bramborák či bramborové knedlíky patří k pilířům české kuchyně. Každý region se navíc může pochlubit spoustou bramborových specialit. Tak třeba chlupaté knedlíky: někde se podávaly s tvarohem, jinde s mákem a jinde zase s houbovou omáčkou. Nebo se plní sladkým tvarohem a sypou mákem nebo perníkem. A co plněné škvarky a přelité česnekovou omáčkou?

Bramborák v mnoha podobách


Oblíbenou specialitou bývaly slejšky s borůvkovými povidly nebo s máslem a mákem, a samozřejmě bramboráky, jež se dočkaly mnoha jmen i podob. Na Havlíčkobrodsku se do bramborákového těsta přidávala husí krev, na Valašsku zase nastrouhaná mrkev, v Pošumaví se nastavoval tvarohem a sušeným ovocem, zatímco v Podkrkonoší se na podzim přidávaly hrušky a švestky. Ostatně zde vůbec milovali ovocná jídla, byly zde rozšířené ovocné polévky a třeba bramborová kaše se běžně podávala se švestkovou omáčkou.

Z říše rekordů


A ještě dva údaje z knihy rekordů. Největší brambor na světě vykopal na svém políčku libanonský farmář v roce 2008. Jeho brambora byla větší než jeho hlava a vážila neuvěřitelných dvanáct kilogramů. A druhý rekord – nejvíce brambor mají v Peru, kde v tamním bramborovém institutu uchovávají pět tisíc odrůd z celého světa.

Zdroj: časopis Gurmet.