Nebudeme vás seznamovat s někdy až extrémními asijskými pochutinami. Tak, jako jsme si zvykli na čínskou směs masa, zeleniny a arašídů, tedy kung-pao, rýžové ruličky v mořské řase (sushi) nebo se zahříváme „phóčkem“, tedy polévkou Phở, přijdeme na chuť korejským specialitám. Stačí tak málo, aby byly jiné. Třeba se smíchají nudle s rýží nebo se na párek v těstíčku nabalí i hranolky.
Mističky cupbap plné překvapení
Stále větším hitem jsou rostoucí bistra, která nesou v názvu „cupbap“ nebo také „cupbop“. Jde o street food, kde vám do mističky připraví typické korejské jídlo. V některých podnicích si můžete užít i servírovanou podobu korejských pokrmů. Které jsou populární? Bulgogi, což je marinované hovězí maso nakrájené na tenké plátky. I taková příprava dodává jídlu zcela jinou, delikátnější chuť než jakou známe například z klasické čínské kuchyně. Bibimbap je směsicí rýže se zeleninou, vaječnou omeletou a masem (případně tofu). Kdo chce, může si dát i chilli pastu.
Nudle, rýže a japchae
Máte raději nudle? Zkuste jejich skleněnou variaci, té se říká japchae, opět jde o pokrm se zeleninou a masem, sójovou omáčkou a sezamovým olejem. A naše doporučení vrcholí. Určitě vyzkoušejte kombo nudlí a rýže, japchae-bap jsou skleněné nudle na rýžovém podkladu. Kombinace masa, zeleniny a právě nudlí v omáčce spolu s rýží vytváří zajímavé chutě. K jídlu vám někde nabídnou kimchi nebo nakládanou ředkev. Je to něco nového a neotřelého. Co se týká těchto jídel, většinou obsahují spíš více masa než zeleniny, což korejskou kuchyni specifikuje.
Hot dog a hranolky v jednom? To je korejský corn dog
Znáte corn dogy? Když už byl klasický hot dog nuda, vymysleli v Americe, že by ten kousek masa dali do župánku. Párek v těstíčku na špejli se stal hitem, v Asii jej posunuli ještě dál. Korejský corn dog vám totiž nabízí fast food menu na jedné tyčce. Párek se rovněž smaží v těstíčku, před tím se ale vše obalí v kouscích brambor, takže máte po ufritování na jedné špejli maso, těsto i hranolky.
Korejské corn dogy se dělají ve více druzích, přidává se například sýr, který se krásně táhne jako smažák, navíc pochutinu zjemňuje. Nemohou chybět ani různé omáčky, do nichž se dá obalené maso namáčet. Tato rychlovka krásně křupe, mísí se v ní zajímavé chutě. Jen to není plnohodnotné jídlo, zkrátka párek v rohlíku, tedy těstíčku.
Taiyaki – zmrzlina v rybě
Jestli nemusíte suché kornouty na zmrzlinu a raději si poroučíte kopečky do kelímku, tady volbu zvažte. Nejzajímavější na zmrzlině taiyaki je rybí kornout. Speciální, z měkkého a sladkého těsta. Klidně byste jej spořádali i samotný. I když jeden postřeh za nás – právě, že je kornout měkký, rychle se roztékající zmrzlina může prosáknout. Nevadí, nemusíte se jej vzdát. Servíruje se i jako dekorace. To znamená, že zmrzlina se dá do kelímku a rybka se do ní efektně zaboří.
U taiyaki jen trochu upřesníme původ. Ten je japonský. Podobně jako si Korejci vylepšili americké corn dogy, milují i tuto rybí zmrzlinu. A nejen ji. Rybku si nechávají plnit sladkými i slanými krémy, někteří chtějí tolik oblíbené kimchi, dále sladké brambory nebo speciální fazolovou pastu. V Koreji se rybce říká bungeo-ppang.
Zmrzlinu taiyaki si můžete sami sestavit. Jednak si vyberete sladkou pomazánku na vnitřek ryby, tu většinou tvoří nám známá čokoládová nátěrka nebo specifická bueno chuť, poté posypky, polevy a další zdobení. Co se týká zmrzliny samotné, tak autentické jsou asijské variace. Zkuste si dát mléčný čaj, jasmínovou nebo matcha zmrzku.