Děj seriálu se posouvá do května 1939, nacisté začínají tvrdě uplatňovat svou moc a válka je přítomná i v obchodním domě – což shrnuje slogan nové řady: Doteď šlo o lásku, teď jde o život. Na konci první sezony jsme byli svědky Bářina (Marta Dancingerová) ponížení, když přihlížela podivnému sňatku Petra (Adam Vacula) a Markéty (Barbora Bočková), k němuž je donutil vydíráním Gruber (Jaroslav Plesl). A další ponížení ji čekalo vzápětí, když jí Irena (Kristýna Ryška) oznámila, že v obchodním domě už není vítaná. Bára se tak musí stáhnout do ústraní. Diváci však o jiskření mezi ní a Petrem nepřijdou, i když jejich vztah se Petrovým sňatkem zkomplikoval. „Lásce Báry a Petra není přáno a Bára se bude muset vypořádat se spoustou nepříjemností.

Zdroj: Youtube

Situace se vyhrotila i co se týče politiky. Holky prodavačky se dostávají do střetu s vojáky, což jsou nepříjemné situace. No a prostořeká Bára dává najevo, co si o tom všem myslí. Mám pocit, že Bára už je součástí mojí přirozenosti. Od začátku ji mám ráda a moc mě baví. Doufám, že nepřijde o svoji suverenitu a selský rozum, který vždycky použije v pravou chvíli. To se mi na ní líbí,“ říká o své seriálové postavě Marta Dancingerová.

Boj o moc mezi sourozenci

Irena se ze lsti, s níž docílila spojení rodin Kučerových a Dittrichových, dlouho neradovala. Na konci první série jsme viděli, že Gruber do obchodního domu přivedl „svého“ člověka, jímž je nenáviděný ředitel Bouchner (Ladislav Hampl). Bouchner je silnější než dřív, má řadu nevyřízených účtů a žádné slitování. A tak Irenu nečeká pěkné období. Navíc její milostný poměr s prodavačkou Alenou (Simona Lewandowska) už není tajemstvím. Kučerovi (Petr Kostka a Daniela Kolářová) se rozhodnou jednat. Irena ztrácí výlučné postavení a mezi sourozenci se rozbíhá boj o moc. „Milostná linka Ireny a Aleny skýtá zajímavé dějové zvraty. Je to láska, jíž není přáno a která nebyla v té době akceptovatelná. Irena je jako skála, nelítostná, praktická, s tahem na branku. Alena je jednou z mála jejích slabin. Tahle linka pro mě symbolizuje touhu po osobní svobodě, po opravdovosti, akceptaci podstaty člověka navzdory konvencím,“ říká kreativní producentka Klára Follová.

Doba sice přituhuje, ale zároveň sílí odboj Čechů proti nacistům. A roste tím i nebezpečí, které hrozí každému, kdo se Němcům znelíbí. Eva (Beáta Kaňoková) bruslí na tenkém ledě, když se pokouší využít svého charismatu, aby ovlivnila samotného Grubera. Ve snaze pomoci blízkým se s ním zaplete a bude pro ni těžké se z té situace dostat.

Petrův nový boxovací pytel

V nové řadě se můžeme těšit také na konkrétní dobové události – například fotbalový zápas reprezentačního týmu Protektorátu Čechy a Morava s Německem, vlastenecký pochod na Říp, Wintonovy vlaky nebo bojkot veřejné dopravy. A nové díly nabídnou i víc exteriérových scén – některé se natáčely třeba na zámku v Brandýse nad Labem nebo na pražském Vyšehradě.

V dekoracích přibudou nové dobové prvky, ty stávající doznají drobných změn, a tak třeba Petr Kučera bude mít v bytě boxovací pytel. „Petr už není tak submisivní, ukáže se, že některé postavy budou muset víc bojovat o zachování rodiny, a to bude i jedna z jeho rolí. Boxovací pytel se mu hodí, vlivem posledních událostí v seriálu se toho v něm dost nahromadilo a on hledá způsob, jak upustit páru. Myslím, že Petr bude potřebovat za určitými věcmi udělat tlustou čáru. Jsem moc zvědavý, jak bude válka hrdiny měnit, protože pod tíhou okolností se vždycky ukáže, jaký kdo má charakter,“ říká jeho představitel Adam Vacula.

Nové díly se odehrávají v létě, a tak letní podobu dostane i terasa obchodního domu a prodavačky obléknou letní modely uniforem v nové barvě z lehčího materiálu. Režiséry Braňa Holička a Bisera Arichteva doplní ještě třetí – Petr Nikolaev.

Tři otázky pro Jaroslava Plesla

Hrajete jednoho z největších záporáků seriálu, což je asi docela nevděčný úkol.

Jak se to vezme. Ambivalentní nebo negativní postavy se mi hrají většinou dobře. Já se Grubera snažím hrát tak, aby třeba u někoho vzbudil i sympatie. Je to voják, pohybuje se v nepřátelském prostředí, a tak se podle toho chová. Nechtěl jsem ho hrát prvoplánově jako negativní bestii, ale spíš jako úředníka, který se snaží co možná nejlépe vykonávat svoji práci. Divák už pochopil, že Gruber není žádný charakterní voják, protože využil příležitost, jak přijít k penězům, a bude se ji snažit vytěžit.

Máte rád dobové seriály?

Moc rád, stejně jako asi většina herců. I když jejich úskalí je v tom, že když se natáčejí v létě a vy na sobě máte těžké dobové kostýmy, je v nich docela horko. Taky musíte mít speciální sestřih, být oholený, upravený. Dobový seriál, a speciálně tenhle, s sebou přináší do určité míry i specifickou mluvu a chování, protože vychování němečtí vojáci skutečně měli.

Máte v ateliérech nějaké oblíbené prostředí?

Jako Gruber sem chodím vždycky jen na návštěvu – trochu škodit a trochu šmejdit, prohlížet si prodavačky. Kancelář mám jinde, takže tu vlastně nemám oblíbené místo. Ale pěkné jsou schované kanceláře, v nichž se tolik netočí, protože jsou tam pohodlné velké gauče a člověk si v nich může odpočinout a přemýšlet.

Zdroj: časopis TV Magazín, tv.nova.cz

Související články