Na plátna kin se během letošních Vánoc chystá velkolepá pohádka Wonka, která vypráví příběh Willyho Wonky. Jedná se o prequel (příběh, který předchází) filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna z roku 1971. Pro většinu diváků se ale až pozdější verze filmového kouzelníka Tima Burtona Karlík a továrna na čokoládu s Johnnym Deppem v hlavní roli stala neodmyslitelným symbolem vánočních filmů.

Zdroj: Youtube

Není se ale třeba znepokojovat, pokud neznáte starší verzi, film Wonka vypráví o začátcích Willyho Wonky a jeho továrny, takže si to užije i nezasvěcený divák. Postava Willyho Wonky vznikla v románu Roalda Dahla, který příběh napsal podle vlastních zkušeností – když byl malý, probíhal v Anglii ve 20. letech 20. století skutečný konkurenční boj dvou velkých výrobců čokolády. Firma Rowntree’s, výrobce sušenky Kit Kat, vznikla už v polovině 19. století, později ale soupeřila s firmou Cadbury, jelikož nedokázala vytvořit tak lahodnou mléčnou čokoládu. Obě firmy se snažily přilákat co nejvíce dětí, a dokonce se pokoušely i ukrást nápady konkurence… Kingův film Wonka bude v mnohém velmi podobný. Mladý Willy Wonka (režisér nechce přesně prozradit věk, ale prý je mu zhruba podobně jako herci, tedy sedmadvacet) přijede do města s jediným snem – stát se nejslavnějším výrobcem čokolády. Konkurenční značky se mu v tom samozřejmě snaží zabránit, ale Wonkova čokoláda je zcela výjimečná. Nejen že je cenově dostupná, takže si ji může užít úplně každý, ale má i kouzelné schopnosti… Například po ní lidé mohou létat. Film už z traileru hýří barvami a nejrůznějšími kouzelnými vynálezy.

Chalamet v netypické roli

V hlavní roli se vyjímá idol dívčích srdcí Timothée Chalamet, který na sebe upozornil v romantickém dramatu Dej mi své jméno, kde byl za roli Elieho nominován na řadu ocenění. Také je jednou z hlavních tváří začínající filmové sci-fi franšízy Duna. Jelikož Wonka je také muzikál, herec bude zpívat i tančit a režisér Paul King si jeho všestranný talent velmi pochvaloval. „Proslavil se tím, že hrál typ ,utrápeného mladého básníka‘. Willy Wonka je ale zcela jiná postava, je zábavný, anarchistický a hravý. Ne tak úplně důvěryhodný a trochu nebezpečný,“ prohlásil režisér s tím, že přestože je to úplně jiná role, než na jaké je herec zvyklý, jeho výkon je geniální.

Timothée Chalamet není jedinou hvězdou filmu, v roli Umpa-Lumpy se objeví slavný Hugh Grant, nezapomenutelný hrdina romantických filmů jako Notting Hill a Láska nebeská. Britský herec měl vždycky blízko ke komediálním rolím, což přesně role skřítka Umpa-Lumpy je. Už v traileru neříká skoro nic jiného než samé vtipné hlášky. Právě skřítkovská stvoření byla jedním z důvodů, proč se režisér rozhodl zadaptovat starší verzi filmu, jelikož tam byli oranžoví, se zelnými vlasy, zatímco Burton je oblékl do červených oblečků. Wonkův typický fialový kabátek a cylindr jsou ale součásti čokoládovníka v každém filmu.

V roli majitelky obchodu se objeví oscarová herečka Olivia Colman a jeden z nejlepších komediálních herců, představitel Mr. Beana Rowan Atkinson, si zahraje opět kněze. Wonkovu pomocnici Noodle ztvární začínající mladá herečka Calah Lane. Přestože film Wonka bude rozebírat i smutnější minulost hlavního hrdiny, jedná se hlavně o oddechový, humorný a kouzelný film, který nadchne každého diváka a přivede ho v době vánoční na lepší myšlenky. Kdo ví, možná se ze sledování Wonkova příběhu může stát další vánoční tradice.

Zdroj: časopis TV Mini

Související články