Vyproštění, superakční dáreček Netflixu z roku 2020, v původním znění Extraction, si rychle získalo fanoušky po celém světě. Snímek, inspirovaný komiksovou předlohou Ciudad, v nejlepším duchu odkazoval na legendárního Muže v ohni – akční hrdina s temnou minulostí a velice praktickým pohledem na násilí zachraňuje unesené dítě ze situace, ve které bychom se rozhodně nechtěli ocitnout, navíc v Bangladéši.

Zdroj: Youtube

Podívaná to byla přesně tak napínavá, jak byste čekali od šlágru, jehož políčka nejčastěji okupuje tvář Chrise Hemswortha v produkci bratří Russoových – chlapíků podepsaných hned pod čtveřicí hitů od studia Marvel (Captain America 2 a 3 a Avengerovky Infinity War a Endgame). Před dvěma lety se Vyproštění dokonce vypracovalo na jednu z nejsledovanějších podívaných své domácí streamovací služby, přičemž mělo největší „otevírák“, tedy nejvyšší počet zhlédnutí v premiérový den. A co s tím udělá Tylerova další mise?

Zpátky je celý tým

Po velkém úspěchu nebylo otázkou, zda pokračování vznikne, jako spíše kdy a s kým. A klíčovým se zároveň ukázalo udržet ve hře Chrise Hemswortha, jehož šarm, svaly, herectví a „star power“ poctivě táhly celý film a byly hlavním důvodem, proč Extraction před dvěma lety rozbilo bank. Jak ale na to, když jeho emeritní výsadkář a střelec se srdcem na pravém místě Tyler Rake, jemuž v minulosti zemřel plavovlasý syn, neodešel ze špinavé Dhaky po svých, respektive záchrannou misi zakončil rozstřílený na cucky pádem z mostu do řeky? Pro bratry Russoovi, kteří zůstali na značkách jako hlavní producenti, Joe Russo zároveň opět jako scenárista, a pro režiséra Sama Hargravea, jenž skrze Vyproštění prošel působivým direktorským debutem, to nebyl zcela snadný úkol. K jeho vyřešení si nicméně nechali pootevřená vrátka už v posledních vteřinách prvního filmu.

Na růžích rozhodně neustláno

Přestože Vyproštění 2 vznikalo ve slušném tempu, produkce si vytrpěla své. Po asijských lokacích z jedničky jsme se totiž měli podívat do nebezpečné Austrálie, kde se vás snaží zabít každý kousíček přírody, na který natrefíte. Lockdownová opatření proti COVIDu však situací zatočila o celou planetu. Vyproštění 2 se odehrává v úplně jiné exotice, tedy alespoň z pohledu Hollywoodu – v České republice. Natáčení probíhalo v Praze, v Ústeckém kraji či v okolí Mladé Boleslavi nebo Litoměřic. Russoové jednoduše sáhli po známém prostředí – jen chvíli předtím v Praze a okolí sami natáčeli jiný veleúspěšný thriller The Gray Man s Ryanem Goslingem v hlavní roli, rovněž pod zástavou Netflixu.

Filmaři v Česku

Díky atraktivním filmovým pobídkám (ročně jde zhruba o 800 milionů korun) a dobrým zkušenostem se zahraniční štáby v Praze a jejím okolí střídají jako na běžícím páse. Investice je to však výhodná – podle analýzy Státního fondu kinematografie se každá koruna nejen vrátí, ale přinese ještě jednou tolik. Zahraniční investoři v čele s Amazonem a Netflixem u nás utratí více než 10 miliard každý rok, což přináší peníze nejen zpět do rozpočtu, ale také nemalý byznys mnohým tuzemským firmám a řemeslníkům. A reklama, kterou přitom České republice dělají ve filmech jako Vyproštění, The Gray Man, Mission Impossible nebo Spider-Man, ta je v podstatě k nezaplacení.

Další záchranná mise

I tentokrát se žoldák Tyler Rake, bývalý operativec speciálních leteckých jednotek australské armády, upíše k beznadějné misi. Má za úkol vysvobodit roztříštěnou rodinu gruzínského gangstera z vězení východoevropského střihu. První ukázky přitom dávají okázale najevo, že tohle nebude zasněžený útěk ve stylu geniálního „heist“ plánování jako spíš vzpoura, adrenalin a krev – tedy willisovská akční škola, ve které hlavní hrdina značně strádá.

Chris Hemsworth si přitom pochvaluje scénář, především pak to, že se pokračování neopírá jenom o vysokooktanovou akci, ale také o emoce. I proto nás čekají pohledy do minulosti, díky čemuž se na scénu vrací jeho partnerka Nik, a společně s nimi zjištění, jak se Tyler dostal ke svému „povolání“, a především co všechno ho stálo. Už v prvním snímku bylo jasné, že tenhle voják nebyl vždycky jen chladnokrevným zabijákem, a tentokrát můžeme vidět, jak moc se v průběhu let změnil. O to bližší pak divákům bude i jeho snaha zachraňovat zbědované malé děti, třebaže se jedná o potomstvo ne zcela kladných postaviček.

DÁVÁ SI THOR PAUZU?

Kolem Chrise Hemswortha bylo v posledních měsících mediálně rušno. V adrenalinovém dokumentárním seriálu Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem (Disney+) totiž vyšlo najevo, že má australský herec genomem dané předpoklady k vážné variantě Alzheimerovy choroby. Právě díky práci na dokumentu se proto rozhodl změnit nejen životní styl, ale také snížit pracovní zátěž. Prohlašoval dokonce, že si vezme pauzu od herectví.

Nejspíš nás tak čeká i jeho pověšení superhrdinského kostýmu na hřebík. Otázka ale zní kdy. Momentálně před ním totiž stojí Furiosa, v postprodukci se nacházející prequel k poslednímu Šílenému Maxovi, životopisný snímek o wrestlerovi Hulku Hoganovi a další Avengers s podtitulem Secret Wars. Zároveň však vyjádřil i přání vrátit se ještě jednou k Thorovi, tentokrát ovšem ve vážnějším duchu.

V první řadě však půjde pořád o akci. Testosteronovou, fyzickou akci s Rakeovým efektivním bojovým stylem kombinujícím box, Muay Thai a Krav Magu. Akci, ve které celý adrenalinový orchestr hraje pomocí palných zbraní všeho druhu, nožů, plamenů a explozí, vrtulníků nebo třeba jednoho zasněženého českého vlaku u obce Vejprty. Tedy přesně tak, jak se sluší a patří. Je zaděláno na další úspěch. A navíc u nás mohl Thor ochutnat trdelník.

Shrnutí: Vyproštění 2

A jde to i bez superschopností. Tedy alespoň těch do očí bijících.

Netflix

Premiéra: 16. června

Akční film

USA, 2023

Hrají: Chris Hemsworth, Olga Kurylenko, Golshifteh Farahani, Adam Bessa, Daniel Bernhardt

Režie: Sam Hargrave

Zdroj: časopis TV Streaming