O Tomášovi tvrdíte, že je hrdina nehrdina. Můžete to nějak rozvést?

Tomáš není černobílá postava. Na začátku filmu má atributy spíš antihrdinské, ale postupně je stavěn před rozhodnutí, která musí dělat, aby ochránil svého mladšího bratra. Na začátku je nerozhodný a možná až zbabělý, a pak se přerodí v někoho, o kom můžeme říct, že je hrdina. Postava je na začátku dost neurčitá, ale tvárná. A tak jsem k ní i přistupoval. Neměl jsem tak pevné mantinely jako ostatní herci, kteří hráli další postavy. Nechal jsem se vést svou intuicí a Jirkou Mádlem jako režisérem.

Zdroj: Youtube

Vybavíte si nějaký moment, kdy jste si vy sám připadal jako hrdina?

Asi takový moment někdy nastal, ale člověk má spíš tendence pamatovat si ty negativní momenty. A taky je těžké říct si: Jo, jsem dobrej. Člověk by k tomu měl přistupovat s určitou pokorou. Hrdina nebo hrdinství, to je soubor mnoha vlastností a věcí, které se vážou k nějaké době nebo k nějakým konvencím. A ten, kdo je hrdina dnes, by se třeba před padesáti lety vůbec jako hrdina jevit nemusel. Ale každý z nás určitě párkrát v životě prožil situaci, kdy něco dokázal, překonal, napravil nebo vylepšil, možná i někoho zachránil a měl z toho skvělý pocit.

Film Vlny se odehrává v čase kolem pražského jara, v letech 1967 a 1968. Načítal jste si něco o té době?

Dobový kontext jsem znal samozřejmě ze školy, ale ještě jsem si nějaké další informace ohledně té doby dohledával individuálně, kdo měl kde jaké slovo, kdo byl u moci a tak… Chtěl jsem to vědět, i když s tím moje postava nijak zvlášť neoperuje. Dohledával jsem si informace i o rozhlase, když už jsem věděl, že jsem v užším výběru na tuhle roli. Historický kontext jsem znal, ale redakci, o níž příběh vypráví, ne.

Natáčeli jste přímo v budově Českého rozhlasu?

Interiéry jsme natáčeli jinde, ale přímo na Vinohradské byly asi dva exteriéry. Byl to víkend, museli jsme nechat uzavřít část ulice, řidiči nebyli úplně rádi. (smích)

Vybavíte si z natáčení nějaký obraz, který vám speciálně utkvěl v paměti?

Pamatuju si obraz ke konci filmu, kdy odcházím z jednoho místa ve zpomaleném záběru, a v tu chvíli si moje postava prožije celý oblouk filmu a vlastně asi i ten přerod v hrdinu. Do tváře mi pálí světlo a v mém obličeji je v tu chvíli vidět všechno, co ta postava zažila. To se mi hodně líbilo, až jsem se trochu dojal a těšil se, až obraz uvidím ve finálním střihu.

Ve Vlnách jste si zahrál svou první filmovou hlavní roli. Posunula vás herecky nějak?

Měl jsem tu nejvíc natáčecích dnů, ve srovnání s jinými projekty. A do každého dne jsem chtěl dát dvě stě procent, protože mi na tom hodně záleželo. Někdy to bylo vyčerpávající, ale v tom dobrém slova smyslu. Až zpětně si uvědomuju, co všechno mi role Tomáše přinesla. Když jsem natáčel další projekty, podvědomě jsem sahal do nabraných zkušeností z tohoto filmu. A taky od Jirky Mádla, který mě naučil nějaké technické aspekty herectví a detaily a preciznosti důležité při práci před kamerou, které se u nás v Česku ani neučí. To mi hodně pomohlo a dodalo mi to i sebevědomí. Díky tomu, že je Jirka sám herec, ví, co má po nás chtít. Připomínky říká jako režisér i herec, to je fajn.

Jak na vás rozhlas jako médium působí?

Pro rozhlas jsem pracoval zatím málo. Myslím, že je to disciplína, v níž se člověk musí hodně zdokonalit, aby ji dobře uměl, já jsem teprve na cestě k tomu zdokonalení. Ale rozhlas mám rád, rád poslouchám třeba pořady jako Blízká setkání a jim podobné. Líbí se mi, jak moderátoři vedou rozhovory a jak člověk díky nim může poznat zajímavé lidi a leccos se o nich dozvědět.

Zhruba před půl rokem jsme vás mohli poprvé vidět jako Petra Hájka v seriálu Specialisté. V té době jste si ale dal pracovní volno?

Dal jsem si březen až srpen trochu volno, Vlny už v té době byly dotočené. Teď už bych si takové volno nedal, stačil by tak měsíc. Od srpna do ledna budu zase natáčet Specialisty. Postava Petra mě hodně baví, vnesla do týmu vyšetřovatelů určitou mladistvou energii, občas i trochu nerozvážnosti a hlavně humor. Vzhledem k mému věku a vzhledu bych asi nemohl hrát ostříleného kriminalistu, který bude extrémně vážný. Mám rozjednané i nějaké další projekty, které čekají na to, jestli se na ně seženou finance. A taky budu natáčet film Zvíře s Antonií Formanovou v hlavní roli. Je to surrealistické drama a černá komedie a já v něm mám hlavní mužskou roli.

Už je dotočená také další řada série Král Šumavy: Fantom temného kraje, v níž hrajete jednoho z pohraničníků.

Král Šumavy byl skvělý projekt, první série se odehrávala na hranicích, na Šumavě, druhá se přesunula do lágru. Bylo to náročné natáčení, zažili jsme dny, kdy se brodíme blátem, topíme se v bažině, nebo jsme byli v reálných dolech. Těším se na výsledek.

Čeká vás také nějaké nové divadelní zkoušení?

Zatím ne, ze všech inscenací postupně odcházím a nechávám si volné pole pro další nabídky filmové, ale i divadelní, jen bych chtěl divadlo do budoucna cílit trochu jiným směrem.

Vaším koníčkem je prý už delší dobu obchodování na burze. Jak jste v něm pokročil?

Láká mě, že je to možnost určité finanční svobody. Baví mě analyzovat, hodnotit, řešit pravděpodobnost. Mám kamarády, s nimiž se radím, chodím na semináře. Zpětně analyzuju svoje strategie, a řekl bych, že v horizontu roku nebo dvou bych se tomu mohl věnovat konzistentně a profitativně, takže moje sny se plní pomaleji, než jsem předpokládal, ale to je asi přirozené. Schopnost analyzovat se mi hodí i v herectví. Uvědomuju si, jak se díky rozvíjení logického myšlení dívám jinak na spoustu věcí.

Užil jste si přes léto nějakou dovolenou?

Byli jsme v Krkonoších v golfovém rezortu. Golf je další z věcí, které mě hodně baví. Byl to wellness pobyt v krásné přírodě, každý den jsem hrál golf a krásně si odpočinul.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Pohoda

Související články