Mirek Vaňura se s detektivy po dvaceti letech vrací na místa, kde policie vyšetřovala osm vražd spáchaných manželi Stodolovými. Odhalují, jak se pátrání po nebezpečných sériových vrazích skutečně odehrálo a proč si Stodolovi své oběti vybírali mezi starými a bezbrannými sousedy. „Bezesporu se jedná o jeden z největších případů naší novodobé kriminalistky. A to hned z několika pohledů.

Zdroj: Youtube

Česká policie do té doby neřešila nic složitějšího. Kriminalisté se museli vracet k již uzavřeným případům. A postupně zjišťovali, že obětí je víc, než si na začátku dokázali představit. Od roku 1989 se u nás nic hroznějšího nestalo – když si člověk uvědomí, kolik lidí a rodin to zasáhlo. A nejhorší na tom všem bylo, že vrazi si vybírali oběti ze sousedství. Bezbranné seniory, o kterých navíc věděli, že budou mít doma peníze,“ říká Mirek Vaňura.

V dokumentu se objeví nikdy nezveřejněné policejní záběry, fotografie ze zákulisí vyšetřování i úplně nová svědectví. Zazní, jak se s tragickou ztrátou smiřovaly rodiny obětí i co prožívali příbuzní obou vrahů. „Sérii jsme pojali jako opravdové pátrání, a proto se natáčecí den podobal práci kriminálky. Často s námi přímo pátral i operativec a můj dobrý kamarád Honza Lomnický,“ pokračuje Mirek Vaňura a jeho žena Dana Vaňurová, která stojí za režií, scénářem i dramaturgií, jej doplňuje: „Bylo to opravdu náročné, chtěli jsme, aby to především bylo co nejpravdivější. Jak ze strany policie, tak i lidí, kteří to zažili.“

Jeden z důvodů, proč Vaňurovi tuto dokumentární sérii natočili, je prevence. Aby si staří lidé uvědomili, že není dobré každému důvěřovat. „Kéž bychom si my ostatní uvědomili, jak je důležité to našim babičkám a dědečkům opakovat a bavit se s nimi o tom. A je jedno, jestli je mohou ohrozit pochybní prodejci čehokoliv, kteří u nich zazvoní u dveří, nebo šmejdi, kteří je ohrožují přes internet a telefony,“ dodává Mirek Vaňura.

Zdroj: časopis TV Magazín, Voyo

Související články