Třiapadesátiletý režisér Karel Janák je v počtu pohádek v tuzemsku opravdovým rekordmanem, natočil jich rovných jedenáct! Osm z nich mělo dokonce premiéru o Vánocích. Z některých se stávají stálice svátečního programu – třeba z příběhu Ať žijí rytíři!, O vánoční hvězdě nebo z Dvanácti měsíčků. Podle Janáka byla ovšem novinka Klíč svatého Petra pohádkou s řadou výzev. „Odehrává se totiž v nebi, na zámku, ve světě pod vodní hladinou. Příběh navíc od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost. Například svatý Petr musí otvírat nebeskou bránu šperhákem, protože o klíč mezi smrtelníky přišel a je strašně naštvaný.

Zdroj: Youtube

Hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmějí krást, ale sám se pak dá shodou okolností dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí. A takhle je to vlastně se všemi hrdiny naší nové pohádky, všichni musejí více či méně překračovat svá předsevzetí, což vytváří opravdu hodně vtipných momentů. Bude to napínavé až do konce,“ prozrazuje. A my se na vánoční dárek těšíme. V pohádce se představí Filip Březina, Berenika Kohoutová, Mark Kristián Hochman, Sabina Remundová, David Novotný, Lukáš Příkazký či Petr Nárožný.

Dvanáct měsíčků (2012)

21. 12. ve 20.05 na ČT 1

Vůbec první zfilmování klasické pohádky Boženy Němcové divákům nabídlo humornější polohu tohoto světoznámého příběhu. Natáčelo se zejména v Beskydech, přičemž filmaři byli závislí na počasí a jen trnuli, aby jim napadal sníh, protože se drtivá většina obrazů odehrává v zasněžené zimní krajině. V hlavních rolích vystupují Marie Majkusová, Roman Vojtek, Vladimír Čapka či Veronika Žilková. Na obrazovky České televize se od svého prvního uvedení vrací pohádka pravidelně každý rok.

Korunní princ (2015)

24. 12. v 11.10 na ČT 1

Výpravná pohádka o dvou princích, jedné princezně a čarovném nápoji zapomnění. „Velmi mě překvapilo, že mě tehdy v mém věku do role princezny ještě někdo obsadil. Každopádně jsem byla moc ráda, že si mě Karel Janák vybral a že mi dal možnost podílet se právě na vánoční pohádce. Princezna Viktorie nebyla jen okrasou, o kterou většinou bojují princové, ale sama se pouštěla do řešení problémů, šla za svou láskou a zásadně se přičinila o to, aby ji získala zpátky,“ říká s odstupem osmi let od natáčení Eva Podzimková.

O vánoční hvězdě (2020)

24. 12. v 17.25 na ČT 1

Tato pohádka namísto klasických pohádkových motivů čertů, vodníků a čarodějnic využila svět hvězd. „Hvězdy v naší pohádce vypadají skoro jako lidé. Mají však nadpřirozené schopnosti. A když se dostanou k nám na zem, dokážou obyčejným smrtelníkům pěkně zamotat hlavu,“ říká režisér Karel Janák. V jednu z hvězd se převtělila také Tereza Ramba. „Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, takže se mi k ní váže spousta emocí. Na tohle natáčení rozhodně nezapomenu,“ přiznává oblíbená herečka.

Princezna a půl království (2019)

19. 12. ve 20.05 na ČT 1

Stalo se pohádkovou tradicí, že když Honza zabije draka, získá princeznu za ženu, půl království k tomu, a společně žijí šťastně až do smrti. Jenže tím tento příběh teprve začíná! V pohádce si po dlouhé době zahrál Marek Eben. Co ho přimělo kývnout na nabídku? „Za prvé se mi líbilo, že je to taková klasická pohádka, protože nemám moc rád ty moderní. Jinak je příběh docela hezky napsaný a má postava mě bavila,“ svěřil se.

Zdroj: časopis TV Star

Související články