Cristóbal Balenciaga (Disney+)
Dvě rozličné osobnosti, dva zcela odlišné příběhy dvou mužů, kteří na sebe naráželi profesně i lidsky, soupeřili spolu, vzájemně se obdivovali i nenáviděli. A kromě módy je pojila ještě jedna věc, respektive místo: Paříž. Město světel v minulém století znamenalo středobod vesmíru krejčovského mistrovství a designu. Byl to umělecký i řemeslný pupek módního světa. Proto do něj chtěl proniknout také legendární Cristóbal Balenciaga, o němž nikdo nedokáže vyprávět líp než sami Španělé.
Balenciagova výpravná a nadmíru pohledná televizní story začíná pohříchu v roce 1971 pohřbem další velké konkurentky, Coco Chanel. Právě poslední rozloučení s Chanel ve stárnoucí hvězdě otevírá stavidlo pohřbených a dříve nevyslovených vzpomínek na dobu těžkých začátků. Ambiciózní Španěl v Paříži rozhodně neprorazil hned. Navzdory úspěchům na domácí půdě jeho vypiplané, přesto strohé kolekce nad Seinou neoslnily. Prý v sobě neměly dost osobitosti. Proto musel dokonalostí posedlý uprchlík před občanskou válkou přidat, rozohnit temperament a vypustit všechnu svoji fantazii. Hraje ho famózní Alberto San Juan v šesti epizodách nenápadného evropského seriálového drahokamu.
The New Look (Apple TV+)
Jen málokdy se naskytne tak vzácná možnost srovnávat, jak to dopadne, když se dva zcela rozdílné týmy rozhodnou dělat v podstatě totéž… a skvěle. Nová minisérie, opět vizuálně velkolepá a tentokrát americká, přitom v deseti epizodách vypráví o začátcích Christiana Diora a o bojích, které byl nucen svádět jak se svými soky, tak především sám se sebou. A jestli má nad evropským „sourozencem“ v něčem navrch, pak v obsazení, které na Apple TV+ dorazilo ve výjimečně elitní sestavě. Diora hraje Ben Mendelsohn, role Coco Chanel se chopila Juliette Binoche, Diorovou sestrou Catherine se stala Maisie Williams ze Hry o trůny a vlivným soudobým módním „influencerem“ a stavitelem Diorových počátků Lelongem sám John Malkovich. Na slovíčko ale přijdou také Glenn Close a Emily Mortimer.
Stejně jako v případě Balenciagy a Chanel, také Diorova tvorba byla mocně ovlivněna druhou světovou válkou. Třebaže se přímo neúčastnil bojů a v Lelongově salónu musel šít pro paničky nacistických pohlavárů, vnímal situaci dobře, ostře a s jasným názorem. I proto, že jeho sestra, odbojářka a múza, si prošla německým mučením a koncentračním táborem. Když pak v roce 1947 Dior přivedl na svět svoji první kolekci na jaro a léto, nazval ji New Look. A tímto „novým pohledem“ započala revoluce, kterou Evropa potřebovala jako sůl, respektive jako lék na zraněnou a podrásanou duši.
Zdroj: TV Streaming, foto Disney+ a Apple TV+