Příběhy se odehrávají nejen v Ostravě a jejím okolí, ale také na několika místech v Polsku a na Slovensku. Natáčelo se na dvě stě padesáti různých lokacích. „Seriál kromě napínavých případů rozvíjí i osobní vztahové linky obou hlavních hrdinů. Divák tak má šanci poznat, kdo jsou lidé, jejichž prací je najít a usvědčit pachatele násilné trestné činnosti. Samotné kriminální případy stejně jako v první řadě nabídnou vhled do různých prostředí a sociálních vrstev, ale nejsou to sondy do kriminálního podsvětí či gangů, spíše příběhy obyčejných lidí, kterým se v životě něco pokazilo nebo se zkrátka ocitli ve špatný čas na nesprávném místě.

Zdroj: Youtube

Ostravská aglomerace je tak znovu fotogenickým a proměnlivým svědkem lidské malosti, závisti či chamtivosti,“ odhaluje kreativní producentka Kateřina Ondřejková. S režisérem Radimem Špačkem se jí prý spolupracovalo skvěle. A on přiznal, že hercům do jejich řemesla ani moc nemluvil. „Popravdě ani tolik nerežíruju, spíš jsem podněcovač dobré nálady na place a snažím se, aby bylo lidem na mém natáčení příjemně. To je pak půlka práce za mnou a je to podle mého názoru základ úspěchu. Už jen stačí, aby herci uměli text a pracovat s kamerou,“ myslí si syn Ladislava Špačka, bývalého tiskového mluvčího Václava Havla.

S třetí řadou už nepočítáme

I když za první sérii Stínů v mlze tvůrci získali nominaci na Českého lva, což je nadchlo pro práci na druhé řadě, se čtyřiadvacátou epizodou projekt definitivně skončí. Proto se také dvanáctý díl druhé série jmenuje Poslední případ. „Ano, je to opravdu konec, třetí řadu nechystáme. Pro mě není snadné se se Stíny rozloučit, přece jenom to bylo skoro pět let života a dost se mi postavy vryly pod kůži. Občas se přistihnu, že používám Černého cynické vtípky, víc si všímám lidí a zaujmou mě detaily, kterých bych si dřív nevšiml. Ale neradi bychom začali diváky nudit, všichni známe pořekadlo, že v nejlepším se má přestat,“ dodává Radim Špaček.

Role detektiva Černého připadla Jiřímu Vyorálkovi. Ten se v druhé řadě bude více odhalovat také jako otec dospělého syna. „Nebudu prozrazovat jakým způsobem, ale je to jedna ze zásadních linek, která postavu Martina Černého formuje. Vztah k synovi ho staví do tak vyhrocených situací, že se svým jednáním dostává na velmi tenký led. A musí zvážit, jestli se bude chovat v mezích zákona, nebo půjde za hranu,“ nastínil Jiří Vyorálek, který s postavou Martina Černého strávil dvakrát tři čtvrtě roku. „A to už ve vás něco zanechá. Vzpomínky zůstanou, ale jde se dál,“ dodává herec pražského Divadla Na Zábradlí.

Magda Malá bude v druhé řadě Stínů v mlze balancovat mezi kariérou a mateřstvím, což je podle její představitelky Petry Špalkové u mnoha žen dneška velmi aktuální náplň života. Herečka přitom strávila natáčením druhé řady sto dní roku 2023. „Bylo to intenzivní a musím říct, že vyčerpávající. Natáčení bylo napěchované spoustou emocí, takže na jeho konci se dostavil pocit jako po probuzení z nějakého intenzivního snu, na který musíte ještě půl dne myslet, než rozklíčujete všechny ty podvědomé obrazce. Při natáčení se s kolegy sblížíte a vnímáte jejich osudy, jejich životy. Jsou tam tedy dvě roviny – ta pracovní a pak ta lidská. Obě se uzavřely, ale ještě mi při procházkách po lese občas v hlavě vyplouvají vzpomínky, které postupně zpracovávám,“ řekla Petra Špalková několik dnů po poslední klapce, kterou štáb Stínů v mlze oslavil v říjnu.

Zdroj: časopis TV expres

Související články