Slavnou televizní taneční show vysílá ČT1 od 4. listopadu 2006. Ve dvanácti řadách si zatančilo 108 mediálně známých tváří. Prvních šest ročníků na tanečním parketu soutěžilo osm párů. Od roku 2015 se počet dvojic zvýšil na deset. Ve StarDance se divákům představilo mimo jiné osmnáct sportovních hvězd. Dvanáct z nich má doma alespoň jednu olympijskou medaili.

Zdroj: Youtube

Soutěž bývá vždy velkou televizní událostí

Rekordmankou divácké sledovanosti je zatím jedenáctá řada. Její finálový večer sledovalo v přímém přenosu 1,817 milionu diváků, každý z dílů vidělo v průměru 1,558 milionu lidí.

Doposud nejmladším účastníkem StarDance byl mezi osobnostmi v roce 2016 herec Zdeněk Piškula. Králem tanečního parketu se stal v osmnácti letech.

StarDance a charita

Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala letos v sobotu 25. listopadu, se postaral o absolutní rekord. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činila 25 174 220 korun. Tento charitativní večer byl už šestým v pořadí. I s aktuální částkou se celková výše darů dostala přes hranici 100 milionů korun.

Česká televize musí veškeré novinky konzultovat s vlastníkem licence BBC. Britové chtějí každý rok znát i výběr osobností a profesionálních tanečníků, témata pro jednotlivé večery, návrh scény a celou řadu dalších detailů. Záznam každého odvysílaného dílu je odesílán ke kontrole do Londýna. „Jsem docela pyšný, že jsme byli první, kdo do StarDance dodal charitativní díl. Britům se to prý natolik líbilo, že uvažují o něčem podobném ve své verzi. Vždycky když se podaří získat tolik peněz na charitu, má člověk radost. Navíc Centrum Paraple dobře znám a je to něco, co výborně funguje,“ říká moderátor Marek Eben.

Stále ty stejné tváře

StarDance má několik jistot. Od prvního ročníku ji moderují Tereza Kostková a Marek Eben. Taneční páry také od začátku doprovází živá hudba, a to Moondance Orchestra Martina Kumžáka v čele se zpěvačkou Dashou. Letos znovu v porotě usedl Zdeněk Chlopčík, jenž dosud nechyběl v žádném ročníku soutěže.

Scénář jednoho večera je rozepsán zhruba do sedmdesáti obrazů a má něco kolem šedesáti stránek.

Dramaturgové musejí připravovat nová a nová hudební témata, takže vybírají už i modernější písničky, což je pro kapelu poměrně těžký úkol. „Jde totiž o písně, které vznikaly ve studiích, naprogramované z různých smyček, a kolikrát ani nebyly nahrány živými nástroji. Během převodu do živé podoby si musíme poradit i s různě navrstvenými hlasy v nahrávkách. S touto nevděčnou úlohou se setkáváme čím dál častěji. Spousta zvukových efektů v písních je syntetickým dílem hudební produkce, což si většina lidí při poslechu neuvědomí. Každopádně živě, bez zásahu nejrůznějších technologií, zní píseň pochopitelně trochu jinak, něž jak jsou na ni diváci zvyklí,“ vysvětlila zpěvačka Dasha.

Zdroj: časopis TV Magazín, Česká televize

Související články