V dílu nazvaném Grafoman byli kriminalisté přivolaní do městského parku k tělu studenta. Šlo o muže, který několik měsíců nechával na různých místech Prahy útržky zdánlivě nesrozumitelných slov. Grafomana trpícího hypergrafií, tedy nutkavou touhou psát. Spouštěčem choroby byly pravděpodobně rodinné vztahy. Otec, náměstek primátora, tyranizoval nejen jeho, ale i jeho starší sestru, která před rokem znenadání zmizela. Matka o všem věděla, ale chování svého manžela jen tiše tolerovala. S případem kriminalistům pomohla i přítelkyně kapitána Kováře (Jiří Hána) Martina (Marta Dancingerová). Kovář v tomto dílu řešil nejen případ, ale taky své bydlení. Dům, v němž žil s otcem Richardem (Oldřich Vlach) a synem Davidem (Tomáš Dalecký), pořád není po výbuchu obyvatelný. A tak všichni bydlí u Martiny v bytě, což je dlouhodobě neudržitelné. Kováře překvapil i David, který plánuje studovat v cizině a rovnou otci přednese řešení, jak zvýšené náklady na jeho pobyt ve Finsku financovat.

Zdroj: Youtube

Šnébová a hospitalizace

V epizodě Ježíš žije! byl obětí vraždy pacient psychiatrické kliniky, který údajně trpěl spasitelským syndromem. Ukáže se, že to byl ve skutečnosti novinář, který se na kliniku vetřel, aby získal jisté informace. A tak Specialisté použijí jeho trik – za pacientku se bude vydávat šéfka mravnostního oddělení major Dagmar Šnébová (Kateřina Lojdová), která se na klinice nechá hospitalizovat a pokusí se o chodu zdravotnického zařízení získat co nejvíc informací. Neumí si ovšem představit, do jak nebezpečné situace se dostane. Strach o ni má hlavně major Josef Strouhal (Martin Dejdar). Ten má narozdíl od kolegy Kováře pocit, že žije – poté, co se od něj odstěhovala jeho neteř – v až moc prázdném bytě. A že kromě práce a rodiny své sestry vlastně nemá žádnou spřízněnou duši. Jenže na to, aby se někde s někým seznámil, nemá čas. A na to, aby hledal ženu na internetové seznamce, zase náturu. A právě v ten okamžik ho práce spojí se zmíněnou kolegyní z mravnostního oddělení.

Láska majora Strouhala

Jestli mezi nimi přeskočí jen jiskra, nebo se z toho vyvrbí i něco trvalejšího, ukáže čas, ale také díl nazvaný Šalali (27. května). V něm půjde o vraždu uměleckého kováře, z jehož smrti jsou podezřelí různí členové jeho rodiny, jejíž chod zásadně ovlivňuje především péče o jeho matku s Alzheimerovou chorobou. Tu si zahrála Libuše Švormová. „Moje paní Irena už neví moc o světě kolem sebe, rodina o ni pečuje doma, což je pro ně samozřejmě velmi náročné,“ říká herečka. A Erika Stárková, která hraje přítelkyni zavražděného, ji doplňuje: „Bylo by moc fajn, kdyby tento díl někomu pomohl pochopit, jak se tato nemoc projevuje, a třeba si i včas uvědomit, že se u někoho z jeho blízkých začíná rozvíjet.“

Nechtěné těhotenství

V epizodě Pod povrchem (20. května) obyvatelé poklidné okrajové městské čtvrti nechápou, jak někdo mohl zabít milou a srdečnou studentku, která plánovala se svým přítelem a ještě s jedním kamarádem cestu kolem světa. Jenže vyšetřovatelé zjistí, že Lili byla těhotná a někdo jí dal peníze na potrat. A také, že pod zdánlivě idylickým životem na předměstí se skrývá tragický příběh o přátelství, tajemstvích a noční můře jedné z matek. V tomto dílu si zahraje epizodní roli Lucie Štěpánková.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Pohoda

Související články