Zatímco plakát k filmu inspiroval diváky k nezapomenutelným memům na sociálních sítích, samotnému snímku to pověst příliš nevylepšilo.

Švédský režisér Tomas Alfredson natáčel podle scénáře, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Joa Nesbøho a sleduje detektiva Harryho Holea (Michael Fassbender), jak bojuje se svým alkoholismem a zlomeným srdcem, přičemž pátrá sériovém po vrahovi, jenž používá sněhuláky jako vizitku. Před začátkem natáčení nikdo nepochyboval o tom, že Nesbøho příběh je skvělou látkou pro velkofilm.

Zdroj: Youtube

Původně se měl režie ujmout velikán režie Martin Scorsese. Alfredson byl nakonec vybrán díky tomu, že zaujal producenty svým mysteriózním thrillerem Jeden musí z kola ven, v němž vedl Garyho Oldmana tak skvěle, že to herci vyneslo první nominaci na Oscara. Jenže ve Sněhulákovi se rodák ze švédského Lidingö projevil jako „nerežisér“. Právě absence vedení herců je na výsledném snímku hodně znát.

Skvělé obsazení

Do projektu se zapojili velcí herci a herečky evropského filmu. Na Oscara dvakrát nominovaný Michael Fassbender kývl na hlavní roli Harryho Holea. Rebecca Ferguson, která na sebe upozornila ve filmu Mission: Impossible – Národ grázlů, ztvárnila hlavní ženskou roli Katrine Brattové. Dalším velkým jménem v seznamu je Charlotte Gainsbourg, dcera Jane Birkin, která ohromila v Trierových filmech Melancholia či Nymfomanka. A velkým lákadlem pro diváky je bezesporu Val Kilmer, který v té době bojoval s rakovinou krku. Při filmování měl kvůli léčbě oteklý jazyk, takže nemohl dobře artikulovat. Proto se režisér rozhodl zabírat ho z ánfasu jen ve chvíli, kdy nemluví, aby mluvené části mohl nadabovat při práci na postsynchronech ve studiu. Studio také angažovalo jako střihačku Thelmu Schoonmaker, jež pracovala na mnoha Scorseseho filmech, takže ve štábu a obsazení nebyla nouze o talenty.

Přesto je výsledek slabší kvůli nevýrazné režii nebo scenáristice, což jsou zásadní pilíře každého filmu. Alfredson nevyužil plně velký herecký potenciál Michaela Fassbendera, který se ukazuje jako sžíraný alkoholik pátrající po vrahovi a toužící aspoň v něčem dosáhnout spravedlnosti. Fassbender je jako alkoholik ale velmi věrohodný, i když většina pijáků nevypadá tak dobře a nemá tak sexy postavu jako on. Rodáka z německého Heidelbergu navíc drží skvělé herečky Gainsbourg a Ferguson.

S nahotou nemá problém

Michael Fassbender je často uváděn jako irský herec. Ve skutečnosti je polovičním Němcem po otci Josefovi, a k tomu se narodil v bádensko-württemberském Heidelbergu. Když mu byly dva roky, odstěhovali se rodiče do irského Killarney, a irská kultura ho tedy od raného dětství zásadně ovlivnila. Proto se cítí být nejvíc Irem, ačkoli v mnoha svých vlastnostech se u něj projevuje vliv německé kultury. Jak sám říká, po otci umí obstojně německy a má naprosto uvolněný vztah k lidské nahotě. Pověstná německá freikörperkultur (naturismus - pozn. redaktora) je základem evropského nudismu.

I když byl Michael díky matce vychováván jako katolík a mnoho let ministroval v kostele, doma nevládla puritánská atmosféra. Právě na naléhání matky Adele se prý rozhodl ukázat ve filmu Stevea McQueena Stud nahý. Dokonce se v jednom záběru kamera soustředí přímo na jeho rozkrok ve chvíli, kdy vychází z koupelny. Fanoušci po zhlédnutí snímku pochopili, proč se Michaelovi přezdívá mezi známými Anakonda. „Moje máma vždycky, když ten film vidí, řekne: ááá, tak tady to zase máme… Ženy jsou vždycky nahé, a muž vždy zakrytý. Tak jsem jí jednou řekl, hele, mami, tenhle film je přesně pro tebe,“ vtipkoval Fassbender o snímku Stud pro deník The Guardian.

Soukromí si oblíbený herec jinak střeží a o rodině, přátelích a partnerkách hovoří s novináři či na veřejnosti nerad. Je také poměrně skromný. V roce 1996 si jako začínající a zcela neznámý herec pořídil malý byt v centru Londýna. Žil v něm až do roku 2017, kdy se přestěhoval s manželkou Aliciou Vikander do Portugalska. Brali se v říjnu 2017 na Ibize a v Lisabonu, kde žijí, se jim před dvěma roky narodil syn.

Michael od mládí hodně cvičí a díky tomu patří v Hollywoodu k mužským sexsymbolům. Kolegyně Marion Cotillard o něm jednou prohlásila: „Při posilování heká tak, jako by měl orgasmus.“ Proto prý raději z posilovny odešla, když Michael zrovna „pumpoval železo“. Filmový představitel Steva Jobse však tvrdí, že daleko raději posiluje venkovními sporty. „Ve vodě a se svou rodinou jsem nejšťastnější. Takže celý den na pláži s nimi je naprosto dokonalá kombinace. Surfuji, a kdekoli na světě zrovna pobývám, hned hledám vlny. Je to uklidňující a nádherné,“ dodává šestačtyřicetiletý Ir narozený ve znamení Berana.

Zatmění: Třináctý případ Harryho Holea od hvězdného Joa Nesbøho

Harry se vrací domů z Los Angeles, kde se marně snažil upít k smrti. V patách má vymahače dluhů a před sebou vraždu dvou mladých žen. Ze zločinu je obviněn známý realitní magnát. Pokud Harry do deseti dnů najde pravého vraha, zachrání hned několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým snů, ač stvořený z odpadlíků…

Zdroj: časopis TV Star

Související články