Stíny v mlze II

Pondělí ve 20.10 na ČT1 od 8. ledna

Návrat měli hlásit vyšetřovatelé Magda Malá a Martin Černý v podání Petry Špalkové a Jiřího Vyorálka v druhé sérii Stínů v mlze. Nakonec se ale zatím opakuje první série. To ale nebrání tomu, abychom vás i tak navnadili na tu druhou.

Ani tentokrát nebudou chybět David Švehlík, Petr Panzenberger či Jaroslav Plesl. Ke své roli vyšetřovatelky Magdy Malé se po třech letech vrátila Petra Špalková, jež se dle vlastních slov držela polohy, kterou měla v druhé polovině první řady, kdy už byla Magda trošku otevřenější. „Nyní prožívá jisté bezčasí v životě, kdy řeší krizi manželství. Zmizely jistoty, na které byla zvyklá, a najednou má úplně jinak rozdané karty, sen o ideální rodině se rozplynul,“ říká o dalším směřování postavy herečka. A co se změnilo u postavy Martina Černého? „Na konci první řady visel jeho život na vlásku, a tak se z toho střelce na první dobrou stal přemýšlivějším a trošku rozvážnějším. Ale v zásadě to pořád zůstává ten stejný ranař, jen je starší a má větší zkušenosti. S Ostravou se už sžil, a dokonce začal občas používat některé ostravské výrazy. Myslím, že se mu tam líbí, zažil spoustu životních zlomů i změn v soukromí. Diváci mohou být zase zvědaví, myslím, že je nezklameme,“ podotýká Jiří Vyorálek.

Smysl pro tumor

Neděle ve 20.10 na ČT1 od 7. ledna

Nový osmidílný rodinný seriál v režii Terezy Kopáčové Smysl pro tumor vypráví o studentovi neurochirurgie Filipovi, který v pětadvaceti letech onemocní rakovinou. Do hlavních rolí byli obsazeni Filip Březina, Pavel Řezníček a Tereza Brodská.

Seriál vznikl podle belgického originálu, přičemž se spousta situací musela logicky upravovat do českých reálií, ale hlavně se musely aktualizovat i některé části scénáře. „Medicína naštěstí postupuje obdivuhodným tempem, takže jsme odborné věci z původního scénáře upravovali do současné reality. Měli jsme na to tým poradců z největších kapacit královéhradecké fakultní nemocnice. Lékaři s námi ochotně spolupracovali, jen nám zrušili několik dramatických zápletek, protože toho vědí o nemoci už mnohem víc než před pár lety.

Pro scénář jako dramatický tvar je to velká komplikace, pro pacienty skvělá zpráva,“ podotýká režisérka. Nikdo z herců se prý na belgický předobraz nepodíval, aby jej nekopírovali. „Hrají úplně jinak, ale zajímavé je, že se Filip Březina v hlavní roli párkrát přesně trefil do gest nebo reakcí belgického představitele. Až jsem ho podezírala, že se kouká tajně. ,Akorát že vůbec‘, řekl mi na to Filip, což se mimochodem stalo hlavní hláškou našeho natáčení,“ směje se při vzpomínce režisérka Tereza Kopáčová. Osmadvacetiletý herec na hlavní roli studenta medicíny, který chce být neurochirurgem, prošel tříkolovým castingem. Vyhrál ho. „Ať chcete nebo ne, při natáčení neustále přemýšlíte o smrti a zabýváte se otázkami s ní spojenými. Naštěstí pro mě z toho čiší obrovská naděje, protože každý den vědci a lékaři přicházejí na něco nového, jak pacientům s rakovinou efektivněji pomoci,“ míní. Seriál je inspirován skutečným osudem samotného autora.

Zdroj: Youtube

Dobré ráno, Brno! II

Pondělí ve 22.00 na ČT1 od 8. ledna

Také seriál Jan Prušinovského Dobré ráno, Brno! se dočkal druhé řady. Ta začíná tím, že Prahu dostihne vlastní teze o tom, že se divácké návyky nemění, a tak se pořad brněnského Rána musí na obrazovky vrátit… Hlavní role opět ztvární Jan Kolařík, Zuzana Zlatohlávková, Simona Lewandowská a Ondřej Kokorský. Ředitel Plíhal má po počátečním průšvihu více štěstí než rozumu, když svolí, aby se režie ujala mladá krev. Nikdo by asi nečekal, že se právě o režisérské křeslo tohoto pořadu nakonec povede tak urputný boj. Odbojná nálada ovlivní i populární den otevřených dveří a revoluce vypukne na tradičním plese České televize, kde se konečně ukáže, kdo je s kým opravdu kamarád… Zajímavé je, že se Jan Pušinovský poprvé pustil do druhé řady nějakého seriálu, ačkoli něco podobného dříve zásadně odmítal. Jak to? „Já jen tehdy nestihl seriál napsat celý. Spolu s Tomášem Holečkem jsme před časem zvládli jen osm dílů a já cítil, že jsem tak v půlce vyprávění o lidech z Dobrého rána. Přiznám se, že mě bavilo ukončit první řadu divácky neuspokojivě, abych měl dál co vysvětlovat,“ podotýká s úsměvem.

Malá velká liga

Pondělí ve 20.15 na TV Prima od 8. ledna

Prima nám hned v lednu představí v seriálu Malá velká liga perfektního prvoligového trenéra Honzu Růžičku v podání Marka Němce, který ovšem kvůli svému chování vyfasuje podmínku a veřejně prospěšné práce na základní škole. V dalších rolích se objeví Marek Lambora, Anna Fixová, Sarah Haváčová a Martin Myšička.

Honza Růžička je po potyčce v přímém přenosu s vycházející hvězdou svého klubu Sparta Praha, mladým útočníkem Paškou (Marek Lambora), propuštěn ze zaměstnání, vyloučen z klubu a nemůže trénovat. Navíc je kvůli zničení osobního majetku, napadení a kladení odporu při zatýkání pod vlivem alkoholu odsouzen na několik měsíců veřejně prospěšných prací nepodmíněně. Jeho řádění, nezřízené pití a podrážděné chování jsou důsledkem jeho povahy a rozpadajícího se manželství. Honzova žena Sára (Anna Fixová) ho totiž opustila. Růžička se tak ocitne ze dne na den bez práce, pro kterou žije, bez ženy, kterou miluje, v podnájmu někde na sídlišti, a navíc je přinucen v rámci svého trestu trénovat bandu netalentovaných dětí ze sídlištní základní školy.

Po sérii velkých životních proher tak najednou musí poznat i všechno to mimo fotbal, co se nazývá život. Díky tomu ale – vedle snahy získat zpět svou práci a manželku – zjistí, že jsou možná i jiné věci, na nichž v životě může záležet… „Honza nesnáší děti, nesnáší všechno, co se týká mládí. Má dost statické návyky z fotbalu. Je to debil, ale nádherný. Jde o seriál, který je nesmírně zábavně napsaný. Tentokrát neměl čas točit Vašek Neužil, takže díky, Vašku, že jsi mi tuto roli přihrál,“ směje se Marek Němec, kterému prý fotbal jako sport nic neříká.

Zároveň však jedním dechem dodává: „Říká mi ovšem něco dobrý sportovní výkon. Tím chci říct, že jsem párkrát viděl dobré sportovní výkony, takže v tomhle má ode mě fotbal respekt. Musím ale říct, že prostředí stadionu na Spartě je pro mě jako divadelníka charismatické. Odkazuje na řecká kolosea. Umím si představit, že bych si to tam při zaplněných tribunách užil.“ A čímže ho seriál jako takový nejvíc oslovil? „Rád bych upozornil na opravdu dobrý scénář. Pak na velice dobrou práci režiséra Jakuba Machaly, který současně psal i scénáře. Je vidět, že to je svěží režisér s velkým množstvím nápadů. Když jsem ho četl, smál jsem se a dojímal. Snad se to podařilo přenést ze scénáře před kameru,“ věří Marek.

Na vlnách Jadranu

Středa ve 20.15 na TV Prima od 10. ledna

Šestidílné volné pokračování seriálu Pod hladinou přichází pod názvem Na vlnách Jadranu. Do hlavních rolí byli obsazeni Matěj Hádek, Natália Germáni, Adam Ernest,Petr Vágner či Regina Řandová. Na vlnách Jadranu se objeví i herečka Sara Sandeva nebo Maroš Kramár, kteří ztvární otce s dcerou. „Na Jadranu jsem si natáčení užívala, moje balkánské srdce jásalo, dokonce jsem tam dělala některým kolegům tlumočníka. Hraji temperamentní dceru Maroše Kramára Sandru. Budu asi dost po tatínkovi,“ usmívá se Sandeva.

„Sara je moje seriálová dcera už podruhé. Hraju takového alkoholika Slávka a moc mě to bavilo. O pauzách jsme se totiž stíhali i vykoupat, užít si moře. Jen těch sedm osm hodin na cestě, abych se vrátil do Bratislavy, nebylo úplně příjemných,“ přiznává lehký diskomfort herec. A na jaký zážitek nejraději vzpomíná hlavní představitel Matěj Hádek, který v seriálu nikoli nezištně pomáhá u Jadranu záchranářům? „Moc mě bavilo jezdit na člunu. Vozil nás opravdový šlechtic, což byl chorvatský koproducent, a musím říct, že člun skvěle ovládal. Ono to na obrazovce nevypadá, ale vlny byly velké. Bylo však vidět, že má člun pevně v rukou. Skvělý adrenalin. Měsíce květen a červen, které jsem v Chorvatsku strávil, byly fajn. Panovalo tam takové věčné jaro, moře bylo sice studené, ale pro mě tak akorát,“ dodává.

Zdroj: časopis TV Star, Česká televize, TV Prima

Související články