Film Smršť byl podle tvůrců knihou Jozefa Kariky jen inspirován. Nejde o její přímé převedení do podoby scénáře, který vypracoval Peter Balko. Námět a tajemno legendy, která ovlivňuje hrdiny příběhu a odráží jejich bolestná tajemství, ale zůstaly zachovány. „Z konečné podoby filmu jsem nadšený! Pokračuje tam, kde kniha skončila,“ prohlásil po zkušební projekci Jozef Karika, jehož v životě i tvorbě přitahují mystika, ezoterika a tajemno.

Zdroj: Youtube

Zpracovává témata slovanské magie i místní záhady, což je patrné u jeho oceňované knihy Trhlina, která se zabývá mizením lidí v pohoří Tribeč. Ve Smršti je tématem takzvaný halný vítr. Je to typ fénového větru vanoucího v jižním Polsku od Karpat. Nejprudší větry tohoto typu vanou v jihovýchodní části Polska v regionu Podhalí, kam doslova stékají ze slovenských Tater. Jde o teplý a nárazový vítr, který někdy způsobuje značné materiální škody. Má prý ale rovněž zásadní vliv na člověka a jeho psychiku, vyvolává nespavost, nervozitu či psychózy.

„Fenomén halného větru i přízrak větrnice nebo větrné ženy hrají zásadní roli jak v mé knize, tak ve filmu. Nejde ale o nějaký tuctový duchařský příběh, ani zdaleka. Jednoduše je to třeba vidět,“ láká do kin na Smršť autor knižní předlohy Jozef Karika.

Maštalír, Geislerová a větrnice

Ve filmu Petera Bebjaka forenzní psycholog Martin Lang – hraje ho Tomáš Maštalír – přijíždí do lázní s manželkou Pawlou (Aňa Geislerová), aby tam vyřešili krizi manželství. Možným koncem tohoto řešení je i rozchod. Mezitím však Martinovi přijde od kolegy forenzního psychologa důkaz k případu, v němž je obviněn Filip Veselovský z vraždy kamarádky Niny a jejího partnera, policisty Gaba. Ti zahynuli za hororových okolností.

„Smršť je příběhem hledání pravdy, snahy odlišit, co je skutečné a co je jen výplod naší mysli. Je o tajemnu okolo nás a o bolesti, kterou se snažíme ignorovat. Je o našem strachu,“ naznačuje producent filmu Rasťo Šesták. Zdrojem napětí a strachu je ve filmu magická větrnice, která prý pronásleduje každého člověka, který jí pohlédne do očí, dokud ho nezničí. „Je důležité, jak ji diváci budou vnímat, protože to, jak vypadá, je na každém z nás. Já mám největší strach z toho, že hloupost a arogance ovládnou naši společnost,“ dodává Peter Bebjak.

Zdroj: časopis TV Mini

Související články