Jak se postava Aleny ze Zlaté labutě od začátku příběhu proměnila?

Alena nabrala zkušenosti, už není tak naivní. Dokáže se ohradit a říct svůj názor. Oproti začátku ji vnímám víc jako ženu a míň jako holčičku.

Některé negativní postavy v sobě mají špetku něčeho dobrého. Vnímáte naopak u Aleny, která je veskrze kladná postava, něco negativního?

Alena je někdy nevyspělá, moc emotivní a nedokáže pochopit racionální rozhodnutí ostatních. Taky je impulzivní, vede ji k tomu její smysl pro spravedlnost. Člověka dělají činy, iniciativní postavy jsou třeba Irena nebo Bára (Kristýna Ryška a Marta Dancingerová – pozn. red.), ty mají potřebu hýbat situací, takže třeba u Báry občas probleskne něco negativního. Irena je negativní dost. Alena se nechá spíš vláčet okolnostmi. Ale to nejsou vyloženě negativní vlastnosti.

Jak vnímáte, že je druhá řada seriálu mnohem dramatičtější a temnější?

Jako divák to těžko můžu hodnotit, moc se na seriál nedívám. Jen někdy, abych zhodnotila výsledek a zaměřila se na případné chyby. Jako herečka jsem ráda, že doba přituhla. Ale třeba zrovna nedávno bylo 7.30 ráno a někoho z obchodního domu zrovna odvádělo gestapo. Ve druhé řadě seriálu je víc vypjatějších scén, jsem ráda, že si je můžu zahrát. Prozradit můžu třeba to, že i Alena bude mít co do činění s gestapem.

V seriálu máte velmi zajímavou linku zakázané lásky s postavou Ireny, kterou hraje Kristýna Ryška. A právě váš příběh je diváky přijímaný velmi pozitivně.

Je to tak a jsem tomu moc ráda. Máme hodně ohlasů, vznikla spousta fanouškovských stránek a diváci nám píší – mně jenom pozitivní věci, ale myslím, že i Kristýně. Píší, že je dobře, že se o tomto tématu mluví. Nevybavuju si, že by někdy na komerční televizi v seriálu bylo tohle téma zpracované. A jsem ráda, že je zasazené do období druhé světové války. V té době byla lesbická láska považovaná za trestný čin. Snad z toho vyplývá, jaký nesmysl je homosexualitu odsuzovat a omezovat práva homosexuálních lidí třeba na sňatek.

Regina Rázlová hraje vaši bytnou, zároveň vás učila na škole. Byla jste nervózní, když jste zjistila, že budete hrát se svou paní profesorkou?

Na začátku jsem nervózní trochu byla, ale rychle to opadlo. Byla jsem nervózní z více věcí. Alena je pro mě zatím největší role, kterou hraju, a Regina mi radila, jak si ji rozvrhnout. Vybavuju si asi třetí natáčecí den, byla jsem už v kostýmu Aleny a Regina mě upozornila: „Simono, zapni se až ke krku. Tahle holka dělá všechno tak, jak má být.“ Samozřejmě měla pravdu. To pro mě byly cenné rady.

Zdroj: Youtube

Úplně jinou roli máte v satirickém seriálu Dobré ráno, Brno!, jehož druhá série právě vzniká. Co tu čeká vaši rosničku Andreu?

Druhá řada už je natočená. Postava Andrey se vyvinula, už to není takové mladé kůzle, ale otrkala se. Je ambicióznější a jde si za svým. Víc asi nemůžu prozradit. Stejně jako první řada, i tohle natáčení mě neskutečně bavilo, líbí se mi humor, který je hodně za hranou, čím míň korektní, tím líp. A seriály a filmy Honzy Prušinovského mám moc ráda.

Natočila jste taky komedii s Jiřím Vejdělkem Aristokratka ve varu, která navazuje na první díl. Ještě něco dalšího?

Tady hraju Denisku, dceru postavy, kterou ztvárnil Vojta Kotek. Vtipné je, že Vojta je asi jen o jedenáct let starší než já. On se ale ve druhém filmu neobjeví. Pošle mě na zámek, abych se trochu srovnala. Deniska hodně ovlivní osudy postav, třeba Maxe, kterého hraje Zdeněk Piškula. Možná jim komplikuje život, já bych spíš řekla, že ho zachraňuje. Přinese na zámek svěží vítr. Natočila jsem ještě taky inscenaci pro Českou televizi z cyklu Hlavně to zdraví. Děj se odehrává během filmového festivalu, kam přijede velká filmová hvězda, tu hraje Tomáš Töpfer. Taky jsem nazkoušela představení Cherry Man ve Stavovském divadle v Praze, premiéru jsme měli nedávno. Bylo to hodně intenzivní zkoušení a měla jsem z něj velký respekt, a jsem moc ráda, že jsem takovou příležitost dostala.

Když jsme si povídaly posledně, dokončovala jste DAMU…

Praktickou část už mám za sebou, zbývá mi ještě dodělat státnice. Ale už nemusím do školy pravidelně docházet, takže mám víc času.

Co plánujete dál?

V budoucnu plánuju odjet na Erasmus do Polska a studovat na herecké fakultě. Tatínek je Polák a já Polsko vnímám jako svůj druhý domov, ale celý život jsem žila tady. Tak bych zkusila žít chvíli tam. Můj přítel (herec Goran Maiello – pozn. red.) je na Erasmu v Miláně, těším se taky na to, až se za ním pojedu podívat.

Budete spolu trávit Vánoce?

Konkrétně na Štědrý den budeme každý se svou rodinou, ale pak se samozřejmě uvidíme. My budeme Vánoce trávit s maminkou, babičkou a tetou na chalupě. Naše rodinná linie je ženská. A možná využiju volna a pojedeme se pak s Goranem podívat někam do zahraničí. Cestování mě nabíjí energií. Chalupu máme v Krušných horách, léta jsme tam společně nebyli a konečně rodina svolila, že tam všichni pojedeme. Mám ráda, když je na Štědrý den hodně lidí, takový ten typický šrumec.

Rodinná linie je ženská – to zní až trochu mysticky. Znamená to, že máte v rodině silné ženy?

Myslím, že ano, jsme rodina silných žen. Maminka je ze dvou sester a já taky. Když máme rodinnou sešlost, všechny jsme upovídané, bavíme ostatní, rády se smějeme. Nás jen tak někdo nepřeslechne.

SIMONA LEWANDOVSKA (23)

  • Narodila se 4. srpna 1999 v Praze., má ještě mladší sestru.
  • Věnovala se krátce modelingu. 
  • Absolvovala Pražskou konzervatoř a nyní dokončuje studia na DAMU.
  • Debutovala v seriálu Ordinace v růžové zahradě a v celovečerním filmu Zlatý podraz.
  • Objevila se v seriálech Specialisté, Dáma a král, Hlava Medúzy, Pan profesor. Momentálně hraje v novém seriálu Zlatá labuť a Dobré ráno, Brno. 
  • Hraje v Divadle DISK v představení Soumrak monster: Zrození apokalypsy, v Divadle Kalich v představení Pro tebe cokoliv či ve Švandově divadle v představení Příliš drahý jed.
  •  V lednu bude mít premiéru film Aristokratka ve varu.
  • Jejím přítelem je herec Goran Maiello.

Zdroj: časopis TV Pohoda

Související články