Chippendales, jejichž domovskou scénou je dnes Las Vegas, jsou nejznámější mužskou striptýzovou formací na světě. Na svých tour pravidelně objíždějí celou planetu a na jednotlivých zastávkách oblažují především dámské publikum dokonale vypracovanými postavami, jimiž během představení kroutí ve skvěle propracované choreografii. Chippendales se stali fenoménem.

Zdroj: Youtube

A o životní příběh Somena Banerjeeho, muže, který na konci sedmdesátých let stál za vznikem této skvělé značky, se už zajímali mnozí, zástupy dokumentaristů počínaje a Tony Scottem či Craigem Gillespiem (Já, Tonya) se slavným chatrčovým milionářem Devem Patelem konče. Ostatně ani Robert Siegel, jemuž nakonec připadlo vytvořit osmidílný seriál Představujeme vám Chippendales!, není žádné béčko. V minulosti stál za scénáři k ceněným snímkům Wrestler a Zakladatel. A rychle vycítil dramatický potenciál Banerjeeho osudu. Ale nikoli kvůli štiplavě košilaté povaze jeho díla. Třebaže to u nás málokdo ví, legenda jménem Chippendales byla několikrát potřísněna lidskou krví vrahů i sebevrahů.

Od kostek k třásním

Somen „Steve“ Banerjee, kterého v osmidílném biografickém retro dramatu hraje geniálně „prkenný“ Kumail Nanjiani, byl jedním z emigrantů, kteří po příchodu do Nového světa pěvně věřili v americký sen. V době, kdy se Státy připravovaly na nástup Coca-Coly Light, velká americká města dobýval kokain, nikdo zatím netušil o existenci AIDS a všichni se chtěli bavit, vedl benzinovou pumpu a poctivě spořil. Snil o tom, že ve městě andělů vstoupí do elitního šoubyznysového klubu a jednoho dne dosáhne věhlasu jako jeho velký životní idol, zakladatel Playboye Hugh Hefner. A tomu samému věřil i ve chvíli, kdy si pořídil první vlastní klub, zaměřený na provozování hry backgammon, prastarých deskových vrhcábů.

Somen Banerjee uměl počítat, kypěl ambicemi a lepily se na něj dobré nápady. Sice se nikdy nedokázal pořádně odvázat, ale uměl přemýšlet jako obchodník. Štěstí mu ale nakonec přineslo to, že ve správnou chvíli potkal správné lidi. Tím prvním byl Paul Snider, dříve nepříliš úspěšný kanadský promotér nočních podniků, který strohému asociálnímu indickému cifršpionovi dokázal otevřít oči, že i ženské publikum se umí a chce žhavě bavit. Třeba právě pohledem na obnažená mužská těla.

Kdo je Kumail Nanjiani?

Tu tvář znáte, jen nevíte odkud, a je fakt, že v Chippendalech se navíc čtyřiačtyřicetiletý herec objevuje v pozici, jaká u něj není obvyklá. Pákistánský rodák se v minulosti zaplétal především s komediálním žánrem, díky čemuž mohl zazářit i v ceněném a na dva Zlaté glóby nominovaném seriálu Silicon Valley. Stejně tak jej ale šlo potkat i v nedávném marvelovském blockbusteru Eternals, a především v roce 2017 účinkoval v milém úsměvném dramatu Pěkně blbě, kde to dokonce dotáhl k nominaci na Oscara. Jen tedy ne za herectví. Zlatou sošku měl nadosah jako scenárista.

Ego proti egu

Dvojice otevřela první, výhradně ženám určený striptýzový podnik v Americe, klub Chippendale, v němž se později Somen potkal se svojí paní Irene. Nutno dodat, že Sniderovo manželství bylo o poznání neklidnější – v roce 1980 svoji ženu zabil a posléze si prostřelil hlavu. Druhým člověkem, který měl výrazně ovlivnit směřování hlavního hrdiny, se stal dvěma cenami Emmy ověnčený choreograf a producent Nick De Noia, kterého v úspěšné minisérii ztělesnil výborný Murray Bartlett. A popravdě ani umělec, jenž vystavěl základy světoznámé show, nedopadl úplně nejlépe, nicméně pokračovat by znamenalo vyzradit příliš. Proto jen dodejme, že navzdory tomu, že se výpravný počin Představujeme vám Chippendales! odehrává ve světě nablýskané zábavy, stále se jedná především o tragédii. O posmutnělou sondu do života skupiny lidí, kteří neuměli prohrávat, nechali se pohltit vlastním úspěchem, egem, byznysem a následně válkou jednoho proti druhému.

Zdroj: TV streaming