Jste známá tím, že si své projekty vybíráte velmi pečlivě. Co vás zaujalo na Kaskadérovi?

Rozhodně to byla jména režiséra Davida Leitche a mého hereckého kolegy Ryana Goslinga. Věděla jsem hned, že se určitě upíšu výjimečnému, vzrušujícímu, ale zároveň také dobře ukotvenému příběhu. Miluju Davidovy filmy, tu jiskru a ztřeštěnost. A jsem obrovský fanoušek Goslinga! Zaujalo mě i to, že se jedná o takové milostné vyznání kinematografii, filmům, a hlavně kaskadérům. Těm úžasným lidem, kteří za nás herce riskují ztrátu končetin a někdy i života. Měla jsem navíc možnost svou postavu režisérky Jody spolu s Davidem ještě rozvíjet, což byla jedinečná zkušenost.

Zdroj: Youtube

Jaká je vlastně Jody z vašeho pohledu?

Vřelá, milá, ale také trochu excentrická a krapet zmatená, asi jako my všichni. Ten snímek, na kterém pracuje, je její celovečerní debut a je to až nesmyslně extravagantní sci-fi western. A je toho na ni trochu moc. Je pod velkým tlakem, a i když je velice talentovaná, trochu balancuje nad propastí. Takže to poslední, co na place potřebuje, je její bývalý přítel, jenž celou situaci přirozeně jen zhorší! Sice se dohodnou, že se budou chovat jako profesionálové, ale jejich vzájemné city a chemie mezi nimi jim to úplně nedovolí.

Jak jste si užila možnost prozkoumat svět akčního filmu zblízka a zevnitř?

Bylo to určitě zábavné, ale především šlo obecně o všechny naše předchozí zkušenosti z téhle práce, které jsme mohli nějak zprostředkovat našim divákům. Na place vznikají velmi intenzivní a zrychlená přátelství s lidmi ze štábu, máte svoje interní vtípky, kterým rozumí jen pár lidí, tajné skupinky… A to všechno jsme se snažili nějak dostat i do tohohle filmu, a je znát, že to prostě vychází z reality, že víme, jak to během natáčení vypadá. Poukazujeme na ten rozdíl mezi filmovým spektáklem, který vidíte na plátně, a realitou každodenního natáčení. Je to absurdní i úžasné zároveň. A samozřejmě prostředí akčního filmu tomu ještě přidává další vrstvu. Kupříkladu jak několik hodin pečlivě připravujete jeden jediný záběr, plánujete, domlouváte se s kaskadéry… a pak jen prostě někdo skočí dolů ze střechy.

Má k takovým scénám režisér David Leitch nějaký speciální přístup?

Vždycky sáhne po těch nejnebezpečnějších kaskadérských kouscích. Některé z nich byly skutečně výjimečné, a on je všechny chtěl dělat pěkně postaru, protože přece jen snímek Kaskadér je jeho vyznání lásky tomuhle řemeslu a všem kaskadérům, kteří milují svoji práci a často riskují zdraví. Myslím, že CGI (Computer-generated imagery – počítačová animace – pozn. red.) se dnes nadužívá a pro Davida bylo důležité to udělat pěkně čistě, jako ze staré školy.

A co práce s Ryanem Goslingem?

Především neznám nikoho jiného, kdo by dokázal lépe ztvárnit postavu Colta Seaverse. Ryan je uhrančivý, vtipný, chytrý, pohotový a zároveň má úplně v malíku práci s tělem. Je spoutaný i nespoutaný zároveň. Je v něm tolik života! A z Colta se nakonec stane hrdina, ovšem zcela proti jeho vůli. A to je asi ten hlavní důvod, proč si ho všichni zamilují, protože je zranitelný a tak trochu lúzr, ale zároveň úžasný a jedinečný v tom, co dělá. Myslím, že pro Ryana je to naprosto perfektní role.

Režisér Leitch přiznal, že mezi vámi a Ryanem Goslingem byla taková chemie, že občas zapomněl zavelet „střih“ a nechal kamery běžet.

Ano, sedli jsme si a dobře se nám spolu improvizovalo. Jsem ráda, že nás David nechal, protože pravdou je, že jsme se velmi často nedrželi scénáře… Vlastně denně. Ryan neustále hledal něco ještě vtipnějšího nebo víc vzrušujícího. Právě to mě na spolupráci s ním také bavilo, jak je velmi živelný a spontánní. Tenhle způsob práce mám ráda, zvlášť když se snažíte na plátně stvořit milostný příběh.

A sledovala jste ho v akci? 

Bylo to o nervy, protože Ryan pochopitelně chtěl dělat hodně kaskadérských kousků sám. Myslím, že se cítil dobře v rukou Davida Leitche, který má kolem skutečně ten nejlepší tým. U něj víte, že se vám nic nestane, ostatně on nás o tom vždycky s klidem před každou klapkou ujistil. A jemu jsem věřila, což upřímně nemůžu říci o některých svých předešlých zkušenostech s jinými režiséry. 

Kromě vás a Ryana Goslinga se ve filmu představí také Aaron Taylor-Johnson, který hraje ztracenou hereckou hvězdu.

Ano, zahrál si naprosto příšernou postavu od filmu – takového toho nesnesitelného člověka, se kterým jsme všichni někdy pracovali. Vždycky je mi režisérů líto, když musejí s takovými lidmi vycházet, pár jsem jich za svou kariéru už potkala. Nicméně Aaron tedy hraje přesně takového povrchního, sobeckého egoistu, s nímž prostě nelze vyjít. Společné scény jsem si ale moc užila, hlavně ty, ve kterých se ho snažím nějak zvládnout.

V čem je podle vás David Leitch výjimečný jako režisér?

Davidovy filmy mají naprosto jedinečný tón, který dokáže zachytit vše od absurdna po vážné, realistické momenty. Jsou stylisticky úžasné a David ví přesně, jak pohnout kamerou tak, aby udělal perfektní záběr, a vytvořil tak emoci, jakou potřebuje. A je to navíc skvělý parťák – u něj vítězí vždy ten nejlepší nápad a návrh, ne ten jeho.

Kaskadér už je v kinech

Akcí i humorem nabitý nový americký snímek z prostředí filmového průmyslu natočil David Leitch, bývalý kaskadér a momentálně jeden z nejúspěšnějších režisérů akčních trháků, který má na kontě hity jako John Wick, Deadpool 2 nebo Bullet Train. Hrdinou jeho nejnovějšího počinu je, jak název napovídá, kaskadér Colt (Ryan Gosling), který se po pauze způsobené zraněním z jednoho velmi nepovedeného kousku snaží vrátit zpátky před kameru. Při své první akci se setkává se svou bývalou láskou, krásnou a chytrou Jody (Emily Blunt), která připravovaný snímek režíruje. Colt má dublovat akčního hrdinu Toma Rydera (Aaron Taylor-Johnson). Ten se však vypařil jako pára nad hrncem a na Coltovi je, aby ho našel – jinak nebude film ani Coltův vytoužený comeback.

Emily Blunt

  • Emily Olivia Leah Blunt se narodila 23. února 1983 v londýnském Wandsworthu.
  • Jako dítě měla velké problémy s koktáním, což nakonec vyřešila její učitelka tak, že jí doporučila zkusit herecký kroužek. Emily je jí prý za to dodnes vděčná.
  • Absolvovala soukromou střední školu se zaměřením na múzická umění, kde ji objevil herecký agent.
  • Začínala úspěšně v divadle, v roce 2003 se objevila v seriálu Foylova válka, o rok později v Poirotovi.
  • V roce 2004 natočila celovečerní snímek Moje léto lásky a o dva roky později získala po náročném konkurzu vedlejší roli Emily v diváckém hitu Ďábel nosí Pradu, která ji proslavila.
  • Pečlivým výběrem dalších rolí mohla ukázat šíři svého talentu – Královna Viktorie, Lov lososů v Jemenu, Správci osudu, Looper: Nájemný zabiják atd.
  • V roce 2014 hrála ve sci-fi Na hraně zítřka s Tomem Cruisem a o rok později v thrilleru Sicario: Nájemný vrah. Roku 2018 si účinkovala v hororu Tiché místo, který režíroval její manžel John Krasinski; o dva roky později následovalo úspěšné pokračování.
  • Loni zazářila v titulní úloze dramatického westernového seriálu Angličanka.
  • Prozatím má na kontě šest nominací na Zlatý glóbus, z nichž proměnila tu první – v roce 2007 za výkon v televizním filmu Gideon´s Daughter.
  • Nemá nic společného se zpěvákem Jamesem Bluntem.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Mini

Související články