Hlavní postavy zestárly, ale hollywoodská romance Pretty Woman nezestárla ani o chlup. Je to jedna z těch opravdu kultovních romantických komedií, kterou chcete vidět každý rok znovu a znovu. Julia Roberts si zahrála prostitutku Vivian, která souhlasí s tím, že bude podnikateli Edwardovi (Richard Gere) dělat po jeden týden doprovod na společenských akcích. Jenže aby mohla být vhodnou společnicí muže jeho moci, znamenalo to být svědky nejrůznějších okouzlujících modelů. Všechno bylo na míru a muselo to být věrohodné. Kostýmní designérka Marilyn Vance měla za úkol přijít na to, jak se lehká holka z ulice dopracuje k tomu, jak vypadala na konci filmu.

Zdroj: Youtube

Modrobílé šaty a sako z ulice

Na začátku filmu se Vivian představuje ve vyzývavých modrobílých šatech unikátního designu. Bylo to spíš něco jako bílé tílko a modrá sukně spojené smyčkou. Volba to byla dobrá, jelikož upoutaly nejen pozornost Edwarda, ale i diváků, a opticky Julii přidaly křivky, které tak výrazné neměla. Investice do nich přitom byla jen dvacet babek, jak by řekla Vivian. Možná to byl i záměr, najít pro hlavní postavu šaty s velmi nízkou cenou, aby bylo reálné, že si je tehdy mohla dovolit. Původně tedy byly černo-bílé, ale prošly úpravou.

Příběh červeného saka, kterým šaty doplnila, je ještě zajímavější. Režisér Garry Marshall pro ni potřeboval nějakou bundu, ale měl problémy najít tu správnou. Až do chvíle, kdy v ulicích Los Angeles uviděl kolemjdoucího, který měl na sobě přesně to, co potřeboval. Nakonec se červené sako podařilo od dotyčného odkoupit asi za třicet dolarů a outfit byl konečně kompletní. Nejenže to poukazuje na fakt, s jakou pečlivostí výběr kostýmů do filmu probíhal, abychom později mohli sledovat transformaci prostitutky Vivian v dámu z vyšší společnosti, ale zároveň to dokazuje, že i méně nákladné kusy oblečení mohou posloužit k vytvoření ikonického vzhledu.

Svině klouzavý!

V této legendární scéně z večeře má na sobě Julia Roberts černé koktejlky. Kostymérka věděla, že chce černé krajkové šaty, a opravdu v nich nakonec herečka udělala dojem. Vivian poprvé nevidíte jako prostitutku. Navíc to Julia a Richard skvěle zahráli, on ji nevidí, nemůže ji poznat a hledá ji. Tohle byl počátek napětí mezi nimi. Ale se šaty se nesmělo nic stát, protože nebylo dost látky, aby se ušily náhradní. Vlastně byl jenom jeden kus od všech šatů.

Ty hnědé s puntíky

Hnědé puntíkaté šaty jako z filmu Pretty Woman dodnes ženy chtějí nosit a koupit je můžete v nejrůznějších variantách. Ale ty, které na sobě měla herečka na koňském pólu jsou jenom jedny. Marilyn Vance hledala na šaty barvu, která by Julii ladila s vlasy. Zašla do každé galanterie v okolí, ale nemohla nic najít. Až poprosila prodavače, aby jí ukázal i nevystavené zboží. Takto schované ve sklepě našla poslední 3,5 metru látky. Zbylo jí tak akorát, aby ozdobila klobouk. Vypadalo to skvostně.

Červené šaty v opeře

To nejlepší nakonec. Když jela Julia s Richardem na operu La Traviata, pointou bylo vyčesat jí vlasy, obléct dlouhé šaty a dát jí náhrdelník. Skončila v nádherných červených, na které se nedá zapomenout. Jedna scéna je čistě o tom, jak všichni obdivně zírají na čerstvě vylíhnutého motýla. Ty šaty byly na úplně jiné úrovni, ale dopracovat se k nim vůbec nebylo snadné.

Chlapi ji chtěli obléknout do černé, protože černá je přece sexy. Marilyn si však stála za tím, že do černé ji neobleče. A brzy všichni souhlasně zrudli. Když se Julia objevila v těch červených šatech, všem se zatajil dech. Navíc výborně dokázala hrát, že si moc nevěří. Ty červené šaty byly jako splněný sen, pohádka. Doplněné jsou náhrdelníkem, který stál 250 000 dolarů, takže u natáčení scény hlídala ozbrojená ochranka klenotnictví, které jej do filmu zapůjčilo. Když Richard zaklapne Vivian prsty do krabičky, zatímco si na něj chce obdivně sáhnout, jednalo se o improvizaci.

Většina lidí si po natáčení Pretty Woman, které se původně mělo jmenovat Tři tisíce, myslela, že film vyjde maximálně na kazetách a brzy se na něj zapomene. Nikdo si nebyl po neustálých změnách scénáře jistý, zda tam ten příběh skutečně je. Jenom za první víkend film vydělal 11 milionů dolarů a každý týden byly tržby větší a větší.

Zdroj: iGlanc.cz, Cinema Blend, Hollywood Reporter, dokument Filmy našeho dětství

Související články