Tvrdit, že tenhle film bude bomba, je poněkud laciné, ale těžko tomu odolat. A navíc je to pravda. Příběh o zbrani, která ukončila válku a nadobro změnila další běh dvacátého století, naší současnosti i budoucnosti, musí být pochopitelně příběhem muže, jenž ji „vymyslel“.

Zdroj: Youtube

Zrod atomové zbraně se stal již takovou dějepisnou odrhovačkou, snad každý aspoň jednou za život slyšel termíny jako „projekt Manhattan“ nebo „Los Alamos“, případně „Trinity“. Další biografie o chytrém fyzikovi proto nezní úplně jako divácký supertahák, ovšem jméno režiséra v tomto případě je alfou a omegou! Když v září 2021 oznámil Christopher Nolan, že se k tomuto kousku chystá, fanoušci po celém světě zbystřili. Nolan, jenž patří k filmovým virtuosům naší současnosti, neumí udělat špatný biják, takže každé jeho dílo slibuje velký zážitek.

Hlavní role byla jasná

Klíčové bylo obsazení hlavní role. Nolan již od počátku vyjednával se svým kamarádem a dvorním hercem Cillianem Murphym. Ten se objevil v jeho předchozích pěti snímcích (trilogie Batman, Počátek, Dunkerk) a vždycky si podle svých slov toužil u Nolana střihnout roli hlavní. „Říkal jsem to Chrisovi několikrát mezi čtyřma očima, říkal jsem to i veřejně do novin, že když budu mít čas a on mě bude potřebovat obsadit, do čehokoli – jsem pro. A bude mi jedno, jak velká role to bude… S ním budu točit cokoli. Ale hluboko uvnitř jsem asi až zoufale toužil po tom, aby mi konečně nabídl tu hlavní roli. Pak mi jednoho dne zavolal a zcela po anglicku suše mi povídá: Poslyš, napsal jsem takový scénář. Je o Oppenheimerovi. Byl bych rád, kdyby ses stal mým Oppenheimerem,“ vzpomínal Murphy a dodal: „Víte, známe se dlouho, rozumíme si, respektujeme se. Jako kdyby nastal čas pro něco většího. A ono se z toho nakonec vyklubalo něco obrovského.“

„Ať se vám to líbí nebo ne, Robert J. Oppenheimer je nejdůležitější člověk, který kdy žil. Utvořil svět, v němž žijeme, ať už k lepšímu nebo horšímu. Neznám dramatičtější příběh, kde by se hrálo o víc či kde by byla větší etická dilemata, než je tenhle.“

Christopher Nolan o Oppenheimerovi

Tik tak…

Slovo „obrovské“ je asi dobře zvolený přívlastek pro tříhodinové historické a psychologické drama. Nolan si sám napsal scénář podle bestselleru Americký Prométheus, který duo spisovatelů Bird-Sherwin psalo dlouhých pětadvacet let a v roce 2006 za ni zaslouženě získalo Pulitzerovu cenu. Snímek sleduje Oppenheimerův životní příběh především během prací na atomové bombě a také se věnuje tomu, co se dělo „poté“, tedy po Hirošimě a Nagasaki a konci druhé světové války.

Nolan se opět rozhodl natáčet se svou oblíbenou vyspělou IMAX technologií a filmovou surovinou. Snímek tak bude opět k vidění jak v digitálním 4K formátu, tak na 35mm filmu a také v IMAX 70mm formátu, který bude nasazen jen ve třiceti širokoúhlých kinech na světě (pětadvacet jich je v USA, tři ve Velké Británii, jedno v Austrálii a to poslední v Praze). Tvůrce se také znovu rozhodl používat co nejméně počítačových triků – kupříkladu samotný efekt detonace atomové bomby natočil „naživo“ za pomoci mágů rekvizitářů a techniků – a nespoléhal se na umělý výbuch vygenerovaný počítačem v postprodukci. Ve snímku se kromě Cilliana Murphyho objeví další velké hollywoodské hvězdy. Předsedu Komise pro atomovou energii Lewise Strausse si zahrál Robert Downey Jr., ředitele projektu Manhattan Leslieho Grovese ztvárnil Matt Damon a Emily Blunt zosobnila Oppenheimerovu milovanou ženu Kitty. Toto trio si dokonce dobrovolně nechalo snížit honorář, aby si v mistrově spektáklu mohlo zahrát. Kromě nich uvidíme také Florence Pugh, Ramiho Maleka, Joshe Hartnetta, Kennetha Branagha, Garyho Oldmana nebo Caseyho Afflecka.

Zdroj: časopis TV Star

Autor: Jana Pleskotová

Související články