Americká občanská válka formálně skončila téměř na den přesně po čtyřech letech podepsáním kapitulační listiny dne 9. dubna 1865. Klid to ale po vyčerpávajících letech bratrovražedných bojů nepřineslo. O pět dní později byl spáchán atentát na prezidenta Abrahama Lincolna ve washingtonském Fordově divadle. Zezadu do hlavy jej střelil známý divadelní herec John Wilkes Booth – zarytý příznivec Jihu. Spolu s kumpány-konspirátory plánoval zabít i další vrcholné členy vedení USA, ale na to už nedošlo.

Zdroj: Youtube

Povedlo se mu nicméně utéct a unikal dlouhých dvanáct dní, během kterých zaměstnal legii vyšetřovatelů i unijní kavalérii. Hon se z ulic Washingtonu D.C. přesouval přes marylandské bažiny až do Virginie, kde se Booth ukryl v jedné ze stodol. Odmítl se vzdát, a nakonec zemřel následkem rány do krku, kterou utržil během finální přestřelky.

Lov krok za krokem

Sedmidílná série Apple TV+ vychází z bestselleru historika a spisovatele Jamese L. Swansona s názvem Manhunt: The 12- Day Chase for Lincoln‘s Killer. Swanson přitom patří k největším znalcům života (a smrti) Abrahama Lincolna a historickým rešerším zasvětil celý život. Jako hlavní tvůrkyně za seriálem stojí Monica Beletsky, jež má coby producentka i scenáristka na svědomí i třetí sezonu opěvovaného seriálu Fargo (s Ewanem McGregorem v hlavní dvojroli). Režii svěřila ostřílenému Carlu Franklinovi, který přebral otěže po Davidu Fincherovi v detektivní seriálové lahůdce MINDHUNTER: Lovci myšlenek. Hlavním hrdinou seriálu každopádně není zrádný John W. Booth (Anthony Boyle), nýbrž muž jménem Edwin Stanton (Tobias Menzies), Lincolnův věrný blízký a ministr války. V napínavém poutavém vyprávění se vydává na vlastní pěst dopadnout muže, jenž mu zabil přítele a uštědřil zkoušenému národu další nepředstavitelnou ránu. „Během studia historických reálií jsem narazila na osobu jménem Edwin Stanton a zarazilo mě, že jsem o něm předtím v podstatě neslyšela. Byl to muž, na jehož bedra dopadla po atentátu veškerá tíha tohoto činu,“ říká Monica Beletsky a pokračuje: „Došlo mi, že za samotným příběhem dopadení Bootha by se měla odehrávat ještě další, univerzální linka – pomsta smrti přítele.“

Tobias Menzies

Role Edwina Stantona připadla britskému herci Tobiasi Menziesovi, jehož si nejspíš všichni pamatují z Říma, jako prostředního prince Philipa ze seriálové hitovky Koruna, případně jako Edmura Tullyho ze Hry o trůny. Charismatický rodák z Londýna se v padesáti letech a po čtvrt století v šoubyznysu dočkal své první skutečně velké hlavní role.

PO ATENTÁTU

HISTORICKÝ THRILLER

Sice víme, jak tenhle lov skončí, ale na zajímavosti a napětí mu to rozhodně neubírá!

Premiéra 15. března na  Apple TV+

Hrají: Tobias Menzies, Patton Oswald, Hamish Linklater, Will Harrison, Anthony Boyle

Tvůrce: Monica Beletsky

USA 2024, 7 epizod, cca 60 min

Zdroj: časopis TV Streaming, Apple TV+

Související články