Na Slovensku se mi pracuje dobře, vyhovují mi jejich herci, protože neznám tak úplně dopodrobna jejich práci jako tady u nás. A když jsem úplně mimo domov, na natáčení se i mnohem víc soustředím, nerozptyluje mě tolik věcí. Na Slovensku dotočím a v podstatě jdu spát, nebo si dám s někým cígo, případně skleničku, a to je vše. Jsem tam víc soustředěný na práci,“ vysvětlil oceňovaný režisér, který na Slovensku natočil už dříve také snímek Učitelka v hlavní roli se Zuzanou Mauréry. Ta dostala příležitost také v Ivetě. Hraje silně věřící Dianu, matku romské dívky Ivety žijící v Trebišově na východním Slovensku.

Zdroj: Youtube

V seriálu se tedy hovoří ve většině času „východňársky“, slovenským dialektem, s nímž má problémy většina Slováků na západ od Popradu. V souvislosti s vysíláním Ivety v programu České televize Jan Hřebejk trvá na tom, že nebylo možné předabovat seriál do češtiny, protože by dialogy ztratily smysl. „Polovina postav mluví východoslovenským nářečím, z čehož mimo jiné vzniká humor. A vůbec nevadí, že některým slovům nerozumíte… Příběh se odehrává v městečku Trebišov, který je z Prahy podobně vzdálený jako italské jezero Lago di Garda. Je úplně za koncem světa, kde snad nebyly ani dvě třetiny samotných Slováků. Petr Kolečko tamní atmosféru a specifika moc dobře vystihl a slovenští herci se svých rolí skvěle zhostili,“ odhaluje Jan Hřebejk.

V hlavní roli romská tanečnice

Petr Kolečko přitom v Trebišově nikdy nebyl a pracoval jen s tím, co se o městečku ležícím na půl cesty mezi Košicemi a Užhorodem dozvěděl. V Trebišově však nevznikaly ani seriálové scény. „Všechny scény vznikaly v Bratislavě, včetně východu. Jel jsem se ale do Trebišova podívat. Petr Kolečko tam nikdy nebyl, takže si pod tímto městem představoval takové lokace jako Havířov, Třinec nebo podobná severomoravská havířská městečka. V Trebišově je ovšem problematika trochu odlišná. Je to poměrně hezké východoslovenské město, do kterého za poslední roky nateklo celkem dost dotací. Domy jsou opravené, zateplené, město vypadá docela dobře. Jenže centrum je naopak zchátralé a vlastně by se tam ani nedalo pořádně točit,“ tvrdí Jan Hřebejk s tím, že všechny lokace pro svůj seriál našel na předměstí Bratislavy. To se prý nelíbilo starostovi Trebišova, který ve slovenském parlamentu protestoval s tím, že seriál jeho město hanobí. Poslanci se mu vysmáli a seriál měl na Slovensku ještě lepší propagaci. A rekordní sledovanost.

Z představitelky hlavní hrdinky Alžběty Ferencové učinila Iveta také hvězdu. Jde o neherečku, tanečnici a modelku, která má ale podle Jana Hřebejka velký talent a role dívky, jež zanedbává střední školu a raději hraje poker a popíjí borovičku v hospodě, se zhostila bravurně. „Alžběta Ferencová byla před kamerou naprosto přirozená. Víceméně v jistém smyslu hraje samu sebe. Není ale burankou z malého městečka, kterou ztvárňuje v seriálu, ona pochází ze středostavovské romské rodiny. Zároveň je tanečnice a zpěvačka, takže nemá před publikem ani kamerou trému. Je to profík, co se snadno učí i texty. Navíc pochází z východu, takže se nemusela složitě učit nářečí. Ono se tedy do určité míry ani naučit nelze, jde to tak zhruba do osmdesáti procent. Mimochodem, například Zuzana Mauréry, která není z východu, se s tím opravdu nadřela,“ dodává režisér.

Zdroj: TV expres, TV Joj

Související články