Pět let se neviděli bývalí spolužáci z gymnázia Tereza (Alžběta Malá) a David (Samuel Toman). David by si na Terezu možná ani nevzpomněl, kdyby ji náhodou nepotkal na ulici. Zato Tereza vzpomínku na bývalého spolužáka nevymaže z hlavy nikdy. On je důvodem jejího traumatu a jejích komplikovaných vztahů. David ji totiž po maturitním plese znásilnil.

Zdroj: Youtube

Tereza to nikomu neřekla a teď to poprvé po pěti letech vysloví před redaktorkou z nakladatelství, s níž jedná o vydání svého prvního románu. Má prý napsat něco osobního. A tak Tereza navrhne tento velmi osobní zážitek. Redaktorka (Dana Marková) zbystří, moc dobře ví, že taková kniha by se mohla dobře prodávat. Ovšem chce to dobrou marketingovou strategii. Její součástí je to, aby Tereza tento zážitek nejdřív odhalila na sociálních sítích. Tereza je komplikovaná holka. Její matka se stará především o svou kariéru, Tereze neustále něco vytýká a dívka neschopnost navázat vážný vztah nahrazuje jen účelovým sexem. Se ženami. Naopak David je celkem pohodový kluk, který má život nalinkovaný. Studuje medicínu, má vážnou známost a svou přítelkyni právě požádal o ruku. Se svými rodiči má v podstatě bezproblémové vztahy. Terezino přiznání na sociálních sítích ho šokuje. I když Tereza Davida nejmenuje, on pochopí, že jde o něj, a poprvé začne přemýšlet o tom, co se vlastně tenkrát stalo.

Nejlepší webový seriál široko daleko

Pod Pěti lety, která vznikla původně pro internetovou platformu České televize iVysílání jako desetidílný webový seriál, a jež nyní uvede ČT1 v podobě dvoudílného snímku, jsou podepsáni mladí tvůrci – režisér Damián Vondrášek a scenáristka Sára Zeithammerová. Seriál Pět let měl premiéru loni na festivalu Serial Killer v Brně, odkud si odnesl cenu jako nejlepší webový seriál střední a východní Evropy a představitelka Terezy Alžběta Malá získala cenu za nejlepší herecký výkon festivalu.

„Oběma hlavním hrdinům jsem chtěla v seriálu poskytnout stejný prostor, oběma dát za pravdu, ale zároveň k nim být kritická. Do obou jsem promítla něco ze sebe. Paradoxně jsem se našla víc v Davidovi než v Tereze. Je to kluk, který nemá rád konfrontace a snaží se všem zavděčit. Psát ho pro mě bylo jednodušší, od první chvíle jsem věděla, kdo ten kluk je, čím si prošel a jak bude vypadat jeho cesta. Postava Terezy se v průběhu psaní měnila. Záleželo také na tom, kým ji obsadíme. Když jsme vybrali Alžbětu Malou, ještě jsme postavu trochu doladili. Původně byla Tereza méně ambiciózní, méně arogantní a méně cynická. A taky konců jsme vyzkoušeli několik. Obě postavy nesou svůj díl viny, jsou tedy svým způsobem potrestány i osvobozeny,“ vysvětluje scenáristka Sára Zeithammerová.

O postavě Terezy Alžběta Malá říká, že jde o holku, která má ráda věci pod kontrolou, v lecčems je uzavřená a bojí se dávat najevo své pocity. A že jí v mnoha věcech nebyla sympatická. „Myslím, že Tereza je hodně sobecká, ale sympatická je mi naopak v tom, že i když je v životě hodně sama, je docela odvážná. Když jsem se na natáčení připravovala, sledovala jsem různé stránky na Instagramu, které se touto problematikou zabývají. A samozřejmě jsem vycházela i ze svých osobních zkušeností, já jsem ale naštěstí nikdy nebyla obětí násilného sexuálního činu,“ říká o filmu i své roli mladá herečka.

Tři otázky pro Samuela Tomana

Vy jste si prý postavu Davida představoval úplně jinak a původně jste měl pocit, že se na něj nehodíte?

Představoval jsem si ho mnohem maskulinnějšího. Nemyslel jsem si, že bych pro takovou roli měl dispozice. Přesto jsem na konkurz šel. A tam jsem si uvědomil, že ho chci hrát.

Jaký je David v seriálu? A bylo těžké najít pro něj pochopení?

David je mladý medik, který má dlouhodobý vztah, spořádanou rodinu s morálními hodnotami a s pravidly, která jsou upřednostňována před emočními prožitky a individuálními pocity. Musel jsem pro něj najít velké pochopení. On se nedopustil ničeho zvířecího, žádného odporného zločinu. Jen prostě nemá tolik zkušeností, i když sám má vážný vztah, nerozumí intimitě a vztahům s holkama. Mladý člověk ze začátku ve vtazích tápe a dělá chyby, některé mohou být i zásadní. Tím samozřejmě neobhajuju znásilnění. David zkrátka nedokázal porozumět situaci. Je odsouzeníhodný proto, že v danou chvíli přestal vnímat partnera, což se v intimních okamžicích nesmí stát. Ve filmech a seriálech ze střední školy se často ukazuje spíš to, jak těžké je tohle období pro holky. Kluci jsou většinou vyobrazení tak, že vypadají hrozně v pohodě a prostě chtějí mít s někým sex. Z mé zkušenosti to tak ale není. Tlak okolí na to, aby byl člověk v průběhu dospívání nějak sexuálně aktivní, je velký. I když si to člověk neuvědomuje, často poprvé spí s někým hlavně proto, aby dokázal společnosti a sobě, že i v tomhle směru může obstát. Člověk vlastně znásilní sám sebe.

Byl jste někdy svědkem nějaké formy sexuálního násilí?

Projevy sexuálního násilí zažívám v podstatě každý den, i když v menší intenzitě. Už jen když holka nastoupí do tramvaje – prakticky pokaždé se stane, že na ni někdo nepříjemně čumí, svléká ji pohledem. Když si toho člověk poprvé všimne, začne si uvědomovat, jak všudypřítomná taková forma sexuálního násilí je.

Zdroj: časopis TV Magazín