Kdyby před pár lety někdo utrousil, že nový sexuální symbol nebude statný modrooký atlet s neotřesitelným sebevědomím typu Brada Pitta nebo Leonarda DiCapria, ale na kost vyhublé skoro-dítě s rozcuchanými kudrnami, které ve filmech často pláče a vinou vlastní roztržitosti při tiskových konferencích občas spadne ze židle, asi byste si klepali na čelo. Ale stačilo pár prvních záběrů snímku Dej mi své jméno a svět se do tohoto citlivého kluka se zelenýma smutnýma očima a jemným hlasem totálně zbláznil.

Zdroj: Youtube

Film o opouštění dětství a prvním milostném otřesu se odehrává v roce 1983 na italském venkově. Dospívající Elio zde tráví prázdniny a zamiluje se do Američana, který přiletěl pomoci jeho otci s archeologickým výzkumem. Snímek nabídl divačkám i dokonalý prototyp maskulinního chlapa ze žurnálu: Armie Hammer v roli Američana Olivera je oživlým Kenem z reklam na parfémy od Armaniho. Dvoumetrové a vypracované opálené tělo, řezaná tvář s blond vlasy a širokým úsměvem, ochlupená hruď v rozhalené košili – zkrátka silný a sebevědomý archetyp mužné krásy oproti klackovitému, rachitickému, zamračenému a zmatenému Eliovi.

Přesto jedinou osobou, která každého diváka v tu chvíli zajímala, byl Elio. Nešlo nepropadnout kouzlu mladičkého herce, o němž člověk v životě neslyšel. Vzácný talent, který se rodí jednou za generaci, je tu v každém okamžiku živý a přesvědčivý a hraje s takovou otevřeností a upřímností, že to vhání slzy do očí. Ve svých dvaadvaceti letech se stal nejmladším hercem nominovaným na Oscara za posledních osmdesát let a dalším snímkem Beautiful Boy stvrdil, že to nebyla náhoda.

Timothée Chalamet nás učí, že být zranitelný není známka slabosti, ale známka toho, že jste člověk. „Když jsem ho poprvé uviděl, bylo jasné, že přede mnou stojí nejen neuvěřitelně talentovaný herec, ale také chytrý, vtipný, sympatický kluk s laskavou duší. Bylo snadné ho milovat jako svého syna,“ říká herec Steve Carell, který mu hrál zničeného otce ve snímku Beautiful Boy o chlapci závislém na těžkých drogách.

EVROPSKÁ KREV

Narodil se dva dny po Vánocích roku 1995 na newyorském Manhattanu. Matka je bývalou broadwayskou tanečnicí, dnes podniká v realitách, otec, po kterém zdědil francouzský původ i jméno, pracuje pro UNICEF.

Jelikož v dětství Timothée trávil celé prázdniny v domě svých prarodičů na francouzském venkově, mluví výborně francouzsky a cítí se napůl Evropanem. V mládí toužil být fotbalistou, ale na střední umělecké škole ho chytlo divadlo (je výtečným divadelním hercem – za výkon v inscenaci Prodigal Son o hyperinteligentním, ale násilném mladíkovi byl v roce 2016 oceněn cenou Lucille Lortel Award).

Jako dítě účinkoval v reklamách, na střední škole pod pseudonymem Lil Timmy Tim rapoval o statistice (za videoklipy na YouTube se dnes právem stydí), první větší televizní rolí byl syn viceprezidenta v seriálu Homeland, filmovou pak syn hlavního hrdiny v Nolanově scifi Interstellar, který viděl v IMAXu dvanáctkrát a po prvním zhlédnutí několik hodin usedavě plakal, protože jeho postava nebyla tak podstatná, jak se domníval během natáčení („A to ani nic nevystřihli!“).

DEJ MI SVÉ JMÉNO

Mnohem větší prostor dostal v debutu režisérky Grety Gerwig Lady Bird, kde si zahrál první lásku titulní hrdinky (Saoirse Ronan) – rezervovaného baskytaristu Kylea s cigárem v koutku, který není úplný správňák. Téhož roku se v severoitalském městě Crema natáčel snímek Dej mi své jméno. Timothée odjel na místo, kde už několik let žije režisér Luca Guadagnino, o pár týdnů dřív, aby se naučil italsky, hrát na kytaru a na klavír a našel si svá oblíbená místa. Když přijel jeho herecký partner Armie, provázel ho po okolí. Dodnes jsou velkými přáteli.

Po premiéře na festivalu Sundance v roce 2017 napsal recenzent časopisu Empire: „Ve filmu, kde je každý výkon fantastický, dělá Chalamet ze všech spoluhráčů ty, kteří jen hrají.“ Hollywood Reporter pěl na neznámého mladíka také ódy: „Žádný letošní výkon nebyl tak emocionálně, fyzicky ani intelektuálně opravdový.“

A pak tu máme samostatnou kapitolu filmu – scénu s broskví. Erotickou scénu s broskví. Elio vrazí prst do šťavnaté broskve, vyndá z ní pecku a… ano, má sex s ovocem. Jakkoli přízemně to zní, jedná se o nejdojemnější a nejintimnější scénu filmu, v níž se oba muži snaží držet na uzdě své silné vzájemné city. S otevřeností sobě vlastní bere Timothée otázky typu „Jak se na Vás tváří prodavačky, když kupujete broskve?“ s úsměvem. „Bojím se, že za padesát let budu sedět za stolem a podepisovat broskve. Je to ta nejhorší scéna na světě, kterou můžete v kině sledovat s vlastními rodiči. Chudák táta!“ směje se herec, před nějž v mexické restauraci kdosi hodil pytlík broskvových bonbónů a utekl...

V samotném závěru skvělého filmu Timmy diváka dorazí při scéně před krbem. Tři minuty sledujeme záběr na jeho obličej se slzami zalitýma očima, v nichž se střídá vše – vzpomínky na krásné chvíle, zlomené srdce, výčitky, štěstí, utrpení z toho, že to muselo skončit, obavy, co bude dál, a nakonec smíření.

ZAKÁZANÝ WOODY

Neskutečný výkon zopakoval Timothée v tíživém snímku Beautiful Boy. Pojednává o síle drogové závislosti a síle lásky rodiče k dítěti, které se opakovaně ocitá nad propastí. Timothée se na roli chlapce závislého na pervitinu a heroinu připravoval sezeními v léčebně a ze své útlé sedmdesátikilové konstituce ještě osm kilogramů shodil. „V tom filmu je silné poselství, že závislost nemá tvář. Neupřednostňuje žádnou sociální vrstvu, pohlaví nebo rasu. Vybrat si může kohokoli a bezdůvodně. Jsem rád, že jsme vytvořili antiglorifikaci drog,“ říká herec.

V roce 2019 měl premiéru film Woodyho Allena Deštivý den. Jenže distributoři v New Yorku a ve Velké Británii ho domítli promítat vzhledem ke kauze, při níž byl v rámci hnutí MeToo režisér opětovně obviněn ze zneužívání své adoptivní dcery Dylan (režisér obvinění odmítá). Timothée se nakonec rozhodl věnovat celý svůj výdělek třem charitativním organizacím, které podporují oběti sexuálního násilí a obtěžování. „Poučil jsem se, že dobrá role není jediným kritériem k přijetí nabídky. Nechci profitovat ze své práce na tomto filmu. Chci být schopný postavit se vedle statečných umělců, kteří bojují za to, aby s každým bylo zacházeno s respektem, jaký si zaslouží,“ vysvětlil svůj krok na svém instagramovém účtu.

NEJDŘÍV WONKA, POTOM DUNA

V příštích měsících uvidíme Timothého v titulní roli filmu Wonka. Excentrický vynálezce, kouzelník a výrobce té nejlepší čokolády v něm znovu ožívá v prequelu pohádkové knížky Karlík a továrna na čokoládu. Mladý Willy, který je plný nápadů a hodlá změnit svět jedním lahodným soustem, dokáže, že ty nejlepší věci začínají snem. Na 3. listopadu byla pak naplánována premiéra pokračování filmové ságy Duna, kde má Timohée hlavní roli. Studio Warner Bros. ale uvedení do kin odložilo na 15. března 2024, a to kvůli tehdy probíhající stávce herců.

Zdroj: časopis Glanc, gq.com

Související články