Napoleon Bonaparte je jednou z nejznámějších historických osobností. Francouzský vojevůdce, který dokázal přechytračit skoro každého protivníka a dotáhl to až na císaře, je příběhem velkého úspěchu i rychlého pádu. Jeho působivý život nezpracoval nikdo menší než Ridley Scott, expert na krvavé souboje. Režisér se proslavil už na začátku své kariéry, a to především sci-fi filmy jako Vetřelec a Blade Runner. Kromě lásky k vesmíru a novým technologiím se rád obrací i do minulosti, a to především do období středověkých válek. Jeho snímek Gladiátor získal roku 2001 Oscara za nejlepší film. Poté následovalo Království nebeské a přede dvěma lety jsme v kinech mohli vidět Poslední souboj, který vyprávěl jeden příběh ze tří různých pohledů. Přestože tento film neměl ve světě velké ohlasy, čeští diváci jím byli nadšení.

Zdroj: Youtube

Tento rok si slavný režisér plní sen a natočí velkofilm o legendárním vojevůdci Napoleonu Bonapartovi. Dvě a půl hodiny dlouhý snímek by se měl zabývat jeho nástupem k moci, bojovými strategiemi, ale také milostným životem. Scott tvrdí, že ho postava Napoleona už dlouho fascinuje, obzvlášť jeho komplikovaný vztah k jeho první ženě Josefíně. Scott dokonce prozradil, že má prý v šuplíku i svou vlastní verzi snímku, která má něco přes čtyři hodiny a více se soustředí na vztah Napoleona a Josefíny. Na její zveřejnění si ale zřejmě budeme muset počkat. Nebude to u režiséra poprvé, co vytváří vlastní verze snímků, už se to stalo například u filmu Království nebeské, kde byla delší verze úspěšnější. Ridley Scott je režisérem staré školy, takže nejenže má zálibu v dlouhých velkofilmech, ale chce, aby to také dobře vypadalo. Už z trailerů působí film Napoleon velmi extravagantním dojem. Při natáčení soubojů bylo přítomno tři sta mužů, sto koní a jedenáct kamer, které vše zabíraly z mnoha úhlů. Scott v podstatě znovu zrekonstruoval celé bojiště, kde se válčilo před více než dvěma sty lety. Několik historiků se ale již nyní ohrazuje, že vidí historické nepřesnosti. Je ale na každém divákovi, jestli se tím nechá odradit – nebo si užije pořádné drama.

Phoenix Napoleonem

V hlavní roli uvidíme jedinečného hereckého chameleona Joaquina Phoenixe, kterého netřeba dlouho představovat. Se slavným režisérem se setkal už v mládí právě při natáčení filmu Gladiátor, kde ztvárnil záporáka Commoda, syna římského císaře. Phoenix se vyžívá v artových nízkorozpočtových filmech, ale občas si rád zahraje i v trhácích multiplexů, jako byl Joker, za kterého získal Oscara. Těšil se na další spolupráci s Ridleym Scottem, který si ho přímo vybral se slovy, že dokáže uvěřitelně ztvárnit zlomené bohy, což je pro Napoleona perfektní. Ale slavný herec se s postavou nesžil tak snadno, jak se předpokládalo. Dokonce ještě pár týdnů před začátkem natáčení si nebyl jistý, jak svou roli hrát. „Přišel tři týdny před začátkem natáčení a prohlásil, že neví co má dělat,“ vzpomíná Ridley Scott na Joaquinovy pochybnosti. Následujících deset dní seděli nad scénářem a opakovali si každou scénu. Právě prý kvůli Phoenixovi ale stálo za to předělat pár scén, které ve výsledku film ještě vylepšily. Když konečně došlo k natáčení, byl herec v dokonalé – dokonce snad nejlepší – formě, připravený předvést mistrovský výkon, a dodával energii ostatním hercům a štábu. Postava Napoleona je nyní hodně populární, obzvlášť na sociálních sítích, kde točí mladí tvůrci různá vtipná videa, kde používají citát „Nemůžeme nic udělat.“ Nový film je každopádně kvůli brutálním scénám přístupný až od patnácti let.

Zdroj: časopis TV Star, Falcon

Související články