Každá streamingová stanice si přeje mít ve své stáji titul, jako je Papírový dům. Byl to zázrak za hubičku. V rodném Španělsku po úspěšné první sezoně stagnoval a mířil na kanálu Antena 3 ke zrušení. Jakmile se ale La Casa del Papel na přelomu let 2017 a 2018 chopil Netflix, začaly se dít neskutečné věci. Nakonec svoji lásku k Money Heist na sociálních sítích vedle desítek milionů fanoušků vyznali třeba i Stephen King nebo slavní fotbalisté Karim Benzema, Kylian Mbappé a Neymar. Poslední zmíněný si dokonce v seriálu vysloužil cameo roličku mnicha.

Zdroj: Youtube

A co víc, ikonické kníraté masky Salvatora Dalího a rudých kombinéz se kromě celebrit, cosplayerů a pornografického průmyslu chopili i sami zločinci – v Americe, Indii, Turecku, Thajsku a na mnoha dalších místech došlo k ozbrojeným loupežím v tomto odění. Jeden z nejsledovanějších seriálů konce minulé dekády změnil planetu. A proto byl už v roce 2021 nahlášen spin-off prequel, který k nám dorazil letos na konci prosince. Příběh zločince, jenž se proslavil jako Berlín.

Otec, zloděj a bonviván

V Papírovém domě jsme se o tomto kontroverzním hrdinovi dozvěděli ledacos. Například, že se jednalo o bratra geniálního Profesora, že byl ženatý se zlodějkou jménem Tatiana, měl syna Rafaela a že ani kovaným kriminálníkům, speciálně těm výjimečně inteligentním, nemusí být upřeno hovořit čtyřmi světovými jazyky. A taky víme, jak Berlín skončil: třebaže se skrze vzpomínky objevoval až do poslední epizody, i tak byl za zvuku partizánské písně Bella Ciao ve finále druhé sezony zastřelen policií, když kryl ústup svých přátel z Královské španělské tiskárny cenin. Minusové body pro malověrné scenáristy, co nepočítali s pokračováním. Jedno každopádně zůstalo skryto: jak si vedl Berlín v dobách, kdy ještě nekradl miliardy, ale byl „jen“ obyčejný elitní zloděj šperků? Proto nyní přichází nový seriál, ve kterém se navíc znovu potkáme i s inspektorkou Raquel Murillovou v podání Itziar Ituño, z níž se později, po Berlínově smrti, stala „paní Profesorová“ s přezdívkou Lisabon.

Výlet do zlatého věku

Nový příběh se odehrává v blíže nespecifikované minulosti před začátkem Papírového domu, nicméně nemůže být zas tak vzdálená, protože Berlína zde i nadále hraje skvělý dvaapadesátiletý Pedro Alonso. O vzniku seriálu přitom bylo Netflixem rozhodnuto v roce 2021. A byť by bylo víc než příhodné, aby se právě tohle dobrodružství odehrávalo v Berlíně, novým místem činu se stala primárně Paříž. Tam chlapák, který o sobě říká, že „většinu života strávil jako hajzl“, spáchal svoje opus magnum. Ale snažil se i jinde. Do akce jej pak opět zvou showrunner Papírového domu Álex Pina a jeho scenáristická kolegyně Esther Martínez Lobato, přičemž Pina k tomu dodává: „Je to výlet do zlatého věku této postavy, kdy s láskou loupil po celé Evropě.“ A co je nejzajímavější, drama půjde tentokrát stranou. V koláži zločinů s bílým límečkem, napětí, cestování a romantiky, převzal otěže humor.

Nová parta, méně vážnosti

Zatímco původnímu seriálu vládli komplicové s přezdívkami podle měst, zde budou mít Berlínovi protřelí kolegové z podsvětí lidská jména. Keilu má mistrovský pásek ve zdolávání kyberpřekážek, blízký přítel hlavního hrdiny, prošedivělý Damián, dodá loupežím akademickou erudici, svůdná Cameron je mladá dáma s nepříjemně blízkým vztahem k násilí, oddaný Roi zas odborník na zámky a chybět nebude ani Bruce, který má hlavu na vynálezy a dokonalé znalosti o zbraních. A jaký je jejich cíl? Jak říká Berlín: „Jsou jen dvě věci, které dokážou proměnit špatný den v ten nejlepší – láska a chvíle, kdy přišla milionová výplata.“ A tentokrát se bude hrát o mnohem zajímavější sumu, respektive o šperky a klenoty v hodnotě čtyřiačtyřiceti milionů dolarů, ukryté v prestižní aukční síni Chez Vienot. To už jednoho donutí se soustředit na akci, a to i ve chvíli, kdy se vám připlete do cesty jistá tmavovlasá bohyně. Je na místě nezapomenout: jak už se prokázalo ve třetí řadě Money Heist, pan Berlín je možná nevyzpytatelný psychopat, ale když dojde na plánování akce, máme co do činění s géniem! A taky s básníkem a milovníkem. Prokáže to v osmi akčních epizodách, jejichž domovem se vedle Paříže opět stala i filmová studia v Madridu.

NÁVRAT ŠPANĚLSKÝCH KRÁSEK

Itziar Ituño není jediná krasavice z Papírového domu, jež poctí Berlína svou přítomností. Šanci na návrat dostala také Najwa Nimri, jejíž rusovlasá inspektorka sdílela osud s Lisabon. Jen je o poznání šílenější. Ano, to je ta dáma s těhotenským bříškem, jež se od třetí řady dál nebála mučit Ria ani Profesora… a přesto nakonec přešla na „správnou“ stranu barikády.

MONEY HEIST BERLÍN

KOMEDIE

S úsměvem jde všechno líp. Třeba i zapomenout na to, že Berlín byl kdysi dost šílený a nepříjemný záporák.

PREMIÉRA 29. PROSINCE na Netflixu

Hrají: Pedro Alonso, Itziar Ituño, Najwa Nimri, Michelle Jenner, Begoña Vargas

Tvůrce: Álex Pina

Španělsko, 2023

8 epizod, cca 60 min

 

Zdroj: časopis TV Streaming, Netflix

Související články