Jen půl roku po šesté epizodě Mission: Impossible s podtitulem Fallout oznámil Tom Cruise, že s režisérem Christopherem McQuarriem natočí další dva díly. Filmování první a druhé části příběhu s podtitulem Odplata mělo začít v roce 2020. Ale svět v březnu toho roku upadl do první vlny lockdownů kvůli pandemii covidu-19. Kamery se sice rozběhly už v únoru 2020, bohužel však zrovna v Benátkách. Tedy v Itálii, která byla považována za ohnisko nákazy pro celou Evropu. Ta byla také první zemí, která začala s razantními karanténními opatřeními, takže produkce Toma a další představitele hlavních rolí raději eskortovala do Londýna s tím, že se do Benátek vrátí, až se situace uklidní.

Zdroj: Youtube

Už se tam nevrátili. Produkce přijala velmi přísná hygienická opatření a filmovalo se nakonec v Anglii, Norsku či Spojených arabských emirátech. Tom trval na tom, že pandemie filmování nezastaví, a po celou dobu velmi přísně hlídal nošení roušek a každodenní testování. Britská média na podzim roku 2020 získala audionahrávku, v níž Tom na štáb křičí z plných plic: „Pokud vás uvidím to udělat ještě jednou, tak máte, ku*va, padáka! A jestli to kdokoli ze štábu udělá, letí hned. A ty taky, a ty taky. A ty, nedovol si to, ku*va, udělat ještě jednou! Vytváříme tisíce pracovních míst, vy zm*di! Tečka. Bez pardonu. Můžete to říct lidem, kteří přijdou o své podělané domovy, protože tento obor zavřou! Ale my tady ten podělaný film nepřerušíme. Rozuměno? Jestli to uvidím znova, jste, ku*va, vyhození!“ Sám Cruise si v rouškách tak trochu liboval. Díky nim totiž mohl chodit po Londýně nepoznán. „Užil jsem si to moc,“ napsal k fotce z londýnského taxíku, který ho vezl z kina, kam přišel na film Tenet Christophera Nolana. Takovou návštěvu by za běžného provozu absolvovat nemohl.

Natáčení na přeskáčku

Navzdory pandemii a všem dalším nesnázím Tom snímek dokončil, i když studio Paramount premiéru čtyřikrát odložilo. Šedesátiletá hvězda Top Gunu se v sedmé misi vrací jako Ethan Hunt se svým týmem IMF. Mají vystopovat děsivou zbraň, která ohrožuje lidstvo. V sázce je budoucnost a osud světa. Jenže z Ethanovy minulosti se vynořují temné síly, a tak začíná smrtící závod po celé planetě. V konfrontaci s tajemným a mocným zloduchem jménem Gabriel (Esai Morales) je Ethan nucen přijmout, že na ničem nemůže záležet víc než na jeho poslání. A riskuje i životy těch, které miluje. Cruise po natáčení hovořil o tom, že neortodoxní metody natáčení, které používají, slouží k tomu, aby z příběhu vytěžili co nejvíce. Oněmi neortodoxními metodami je především to, že se natáčely oba díly Odplaty najednou, ale scény vznikaly na přeskáčku, a mnohdy je proto museli několikrát přetáčet.

Vůbec první scénou v této produkci byl neuvěřitelný kaskadérský kousek na motorce, kdy Tom na jednostopém stroji skáče z útesu. „Nikdy to není jednoduchá cesta. Mám zodpovědnost vůči divákům, studiu, svému štábu, hercům i průmyslu. Nemůžeme dělat v příběhu kompromisy,“ vysvětlil Cruise magazínu Empire. „Na začátku natáčení tohoto filmu jsem se Toma zeptal: ‚Co chceš dělat?‘ Řekl: ‚Chci sjet na motorce z útesu. Co chceš dělat ty?‘ A já na to: ‚Chci zničit vlak.‘ Jsme obrovští fanoušci Bustera Keatona, Johna Frankenheimera, Davida Leana, všech těch filmařů, kteří v té či oné době natočili impozantní vlakovou nehodu. Říkal jsem si, že si to zasloužím, že chci taky nějaký zničit,“ přiznal režisér Christopher McQuarrie. Přitom zničení vlaku a železničního mostu přineslo producentům řadu problémů. Původně měla scéna vznikat v Polsku na nepoužívaném mostu kovové konstrukce. Tamní úřady ale nakonec filmařům natáčení zatrhly. Nicméně McQuarrie vlak a most přece jen zničil, i když ne v Polsku.

Premiéra 13. července

Zdroj: časopis TV Star