Z britského herce Idrise Elby se stala globální superstar především zásluhou televizních seriálů. Charismatický dlouhán, který na konci léta oslavil padesátiny, měl to štěstí, že se stal součástí hned dvou přelomových fenoménů. Tím prvním byl zámořský The Wire – Špína Baltimoru, jeden z nejlepších seriálů všech dob, který je stále k vidění na HBO Max, a tím druhým právě seriál Luther z produkce BBC, za který v roce 2012 obdržel Zlatý glóbus. V kůži ranami osudu stíhaného šéfinspektora, až patologicky oddaného své práci, nakonec Elba strávil s přestávkami devět let a po kataklyzmatickém finále vše nasvědčovalo, že za příběhem DCI Johna Luthera byla udělána tečka.

Zdroj: Youtube

Muž bez lásky

Během služby ztratil manželku Zoe, kolegy Ripleyho, Reeda a mnoho dalších, vlastně všechny své blízké. Dokonce i ryšavá vražedkyně Alice je dost pravděpodobně po smrti. Sám Elba po zdrcujícím finále páté řady v roce 2019 na adresu svého slavného hrdiny uvedl: „Myslím, že se v jeho srdci přetrhla poslední nit lásky. Co prožil, bylo příliš kruté. Nakonec skončil jako zlomený muž.“ Stejně tak ale herecká hvězda v danou chvíli předjala i tehdy zdaleka ne jistou budoucnost: „Mám pocit, že John bude muset ve vězení dojít k nějakému rozhodnutí. Těžko může být dál policajtem. A to je skvělá kulisa pro film.“

UKAŽ SE, CHARLIE (NETFLIX)

Elba se kromě herectví po dlouhá léta věnuje také „dýdžejování“, což se odrazilo i na jeho komediálním seriálu z roku 2019, kde se stal Charliem, zkrachovalým diskžokejem, který se snaží o návrat na scénu a zároveň dělá chůvu jedovaté dívence.

Útěk za případem

Také za Lutherovou celovečerní novinkou stojí scenárista Neil Cross, který detektiva provedl jeho tvrdou seriálovou minulostí. Byl to on, kdo donutil superintendanta Schenka nasadit kolegovi pouta, a ve spolupráci s osvědčeným režisérem Jamiem Paynem (Bílá princezna, Cizinka) nakonec dostane Johna Luthera z vězení ven.

SHRNUTÍ: LUTHER: PÁD Z NEBES

Poslední sbohem? Snad ne. Luther musí žít dál. Jinak se toho štěstí vážně nedočká…

NETFLIX

Premiéra: 10. března

Krimi thriller

Velká Británie/USA, 2023

Hrají: Idris Elba, Andy Serkis, Cynthia Erivo, Dermot Crowley, Jess Liaudin, Lauryn Ajufo

Režie: Jamie Payne

129 min

Útěk emeritního detektiva, odsouzeného za vraždu, má dobrý důvod. Nestojí za ním ani výčitky svědomí, ani pošlapaná čest bývalého strážce zákona. Luther nechal v londýnských ulicích nedokončenou práci. Ve stínech devítimilionové megapole se pohybuje další nebezpečný psychopat, který přemýšlí ve velkém a hraje ho oblíbený Andy „Glum“ Serkis. Jeho David Robey bude milionář, který je nebezpečný jak absencí skrupulí, tak enormními znalostmi na poli moderních technologií. Za pomoci aplikací a programů získává informace, s jejichž pomocí může vydírat. Nebojí se ale ani zabíjet. Nebojí se ničeho, a proto se po jeho stopách musí vydat muž, který nemá co ztratit.

ZDROJ: TV Streaming