Z přehlídkových mol až do první linie
Lee začala svou kariéru jako modelka na přehlídkách v New Yorku. Brzy ji ale unavovalo, jak je vnímána skrze mužský pohled, a tak prohodila role a sama si stoupla za fotoaparát. V Paříži studovala surrealistickou fotografii u Mana Raye a nakonec to dotáhla až k práci pro Vogue. Během dovolené na jihu Francie se seznámila s anglickým obchodníkem s uměním Rolandem Penrosem, který se stal její osudovou láskou. Jejich idylický život je ale brzy přerušen hrozbou druhé světové války, která je na spadnutí.
Oba přijíždějí do Londýna, kde se Lee rozhodne, že nebude pouze přihlížet, jak se situace vyvine, což se od žen očekávalo. Vydá se proto do Evropy, centra konfliktu, kde působí jako korespondentka a z první linie dokumentuje krveprolití. Jako žena se tak odmítá podvolit mužům, kteří po ní chtějí okamžitý návrat domů. Její odhodlání riskovat vlastní život dalo vzniknout fotografiím, které jsou mimořádným zachycením hrůzných zločinů, ve kterých se odráží křehkost, ale i krutost a nezlomná touha po přežití.
Nejnovější film Lee: Fotografka v první linii vypráví nejen o její statečnosti při dokumentování osvobozování Paříže, překročení Rýna nebo příjezd do koncentračního tábora Dachau, ale i fotografčin vnitřní boj se strašlivými následky, které si z těchto zkušeností odnesla. Dočkáme se i zrekonstruování slavného autoportrétu, když sedí v Hitlerově vaně v bytě v Mnichově, kde na předložce u vany stojí její zabahněné boty.
Winslet pro roli zrozená
Film se inspiruje knihou Životy Lee Miller, napsanou jejím synem Anthonym Penrosem. O filmu se mluví především v souvislosti s životní rolí Kate Winslet. Tato nezapomenutelná filmová herečka se objevila ve slavných projektech jako Titanic, Předčítač nebo Mare z Easttownu. Lee: Fotografka v první linii je ale její vysněný snímek, pro který se podle vlastních slov zrodila.
Fascinace touto mimořádnou ženou začala pro Winslet příhodou, kdy kameramanka Ellen Kuras objevila v knihkupectví životopis Lee Miller a všimla si, že vzhledem je podobná Kate Winslet. V té době spolu natáčely film Věčný svit neposkvrněné mysli, a tak Ellen Kate tuto knihu darovala. O několik let později si Winslet koupila starožitný stůl, který patřil Anně Penros, švagrové Rolanda Penrose, tedy manžela Lee Miller. Znovu se proto vrátila ke knize a k životnímu příběhu, kterým byla natolik oslněná, že se rozhodla o fotografce udělat film.
Režírovat musela žena
Během přípravy na roli úzce spolupracovala s Antonym Penrosem, a mohla si tak přečíst i soukromou korespondenci Lee Miller nebo vidět její fotografie. I sám Penrose prohlásil, že si jsou tyto dvě ženy velmi podobné. Na filmu se Kate podílí i jako producentka a zásadní roli sehrála i v tom, jak tento snímek vypadá. Jedno z jejích zásadních rozhodnutí bylo, že film musí v každém případě natáčet žena. „V minulosti už byla řada pokusů o zfilmování fotografčina života, ale všechny ji zobrazovaly jako narušenou ženu, a nesnažily se porozumět, jakou si na ní vybrala válka daň,“ říká Kate. Když přemýšlela o režisérce, na mysl jí přišla Ellen Kuras, která stála na začátku této cesty. Pro tu to byl režijní debut. Natáčení bylo náročné, jelikož trvalo dva roky, a protože šlo o válečný film, vyžádalo si vyšší rozpočet, než se předpokládalo. Ale hereččin sen se splnil… Ve vedlejších rolích uvidíme herce, jako jsou Andy Samberg, Alexander Skarsgård, Marion Cotillard, Jude Law, Andrea Riseborough a další.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Star, Bioscop