Už dvacet let můžeme znovu a znovu vychutnávat různé podoby lásky, které režisér a scenárista Richard Curtis mistrně propletl do filmu, u něhož nejedno oko zaplaví slza a nejedna ústa se roztáhnou do širokého úsměvu. Autor filmů Deník Bridget Jonesové, Čtyři svatby a jeden pohřeb či Notting Hill původně začal psát scénář pro dva samostatné filmy, které oba měly obsahovat rozšířené verze toho, co se nakonec stalo linkami Lásky nebeské. Hlavními hrdiny těchto filmů měli být fiktivní britský premiér David (Hugh Grant) a fiktivní britský spisovatel Jamie (Colin Firth). „Nešlo mi to, nakonec jsem tuto myšlenku zavrhl, začalo mě více zajímat psaní o lásce a o tom, co láska tak nějak znamená v mnoha podobách,“ vzpomněl před lety Richard Curtis.

Láska nebeská dlouho také neobsahovala vánoční téma a původně měla dějových linek víc. Dvě režisér nenatočil vůbec a další musel vystřihnout z finální verze, protože film byl příliš dlouhý (na DVD v bonusech je ale najdete). V jednom příběhu byla hrdinkou ředitelka školy, v níž se chystá vánoční vystoupení dětí, které těsně před tím umře partnerka. Další vyprávěla o dvou chudých matkách v Keni, které neschvalovaly snoubence svých dcer. Dvě zápletky, které zůstaly na papíře a natočeny vůbec nebyly, se týkaly školačky, která se zamilovala do své kamarádky, a dívky na vozíčku, která se snaží najít lásku. Láska nebeská se stala kultovním snímkem pro nejrůznější generace diváků a z mnohých herců udělala hvězdy – nahlédněte s námi na některé osudy.

Zdroj: Youtube

Premiér a sekretářka

Hugh Grant a Martine McCutcheon

Britský herec měl pár hříšků, dokonce i větších (v pětatřiceti byl zatčen za nemravné chování s prostitutkou v autě), naštěstí o role nepřišel. Sám přiznal, že je holkař a nikdy se neožení, tvrdil to také v roce 2003, ve třiačtyřiceti letech, kdy dotočil Lásku nebeskou. Už za osm let se mu narodilo první dítě, dcera Tabitha s Tinglang Hong. Za rok nato mu povila syna švédská televizní producentka Anna Eberstein, dokonce jej dostala k oltáři, ale mezitím mu Hong porodila dalšího potomka, syna Felixe. S Eberstein má ještě dvě další dcery, takže je otcem celkem pěti dětí.

Loni na podzim po dvaceti letech od natáčení zavzpomínal na legendární taneční scénu v sídle britských premiérů v ulici Downing Street 10. „Vůbec se mi nechtělo tančit, když jsem to viděl ve scénáři. Mimochodem, jsem mimo rytmus, zvláště na začátku, když vrtím zadkem. Dodnes je mnoho lidí – a já s nimi souhlasím –, kteří si myslí, že je to ta nejnesnesitelnější scéna, která kdy byla zachycena na filmový pás!“ prohlásil Hugh, který i ve třiašedesáti jde stále z role do role. Takové štěstí ale neměla jeho filmová partnerka Martine McCutcheon, v Británii známá zpěvačka. Hereckou hvězdou se nestala, bojuje s nadváhou, depresemi a chronickým únavovým syndromem. Před jedenácti roky se provdala za hudebníka Jacka McManuse a mají spolu osmiletého Raffertyho. Rok po svatbě musela Martine vyhlásit bankrot.

Zamilovaný Sam

Thomas Brodie-Sangster

Do dějové linky malého Sama, který žije s otčímem Danielem (už tenkrát hvězdný Liam Neeson) a touží po spolužačce Joanně (Olivia Olson), si vybral Richard Curtis dvanáctiletého Thomase Brodieho-Sangstera. Ten měl talent a ve svém věku vypadal na devět. I dnes, ve třiatřiceti, má chlapeckou tvář. Herectvím se živí od roku 2003 neustále, například si zahrál v Kouzelné chůvě Nanny McPhee, v níž se potkal s Emmou Thompson (Karen v Lásce nebeské). Zkoušel filmovou produkci a věnuje se hudbě. Jeho snoubenkou je herečka Talulah Riley (38), dvakrát provdaná za Elona Muska.

Aurélia, Karl, Carol a Mia

Lúcia Moniz, Rodrigo Santoro, Claudia Schiffer a Heike Makatsch

Richard Curtis obsadil do několika rolí herce, jejichž mateřštinou není angličtina. Konkurz na roli portugalské číšnice Aurélie vyhrála Lúcia Moniz, herečka a zpěvačka, která Portugalsko zastupovala v roce 1996 na Eurovizi. V roce 2020 jsme ji mohli vidět jako Marii Rosu ve filmu Fatima o zjevení Panny Marie ve Fatimě. Idola žen s krásným mužským tělem našel režisér – jak sám řekl: v Británii bych ho nenašel – v brazilském herci Rodrigu Santorovi, který si zahrál Karla, do něhož je zamilovaná Sarah (Laura Linney). Osmačtyřicetiletý Rodrigo se věnuje herectví profesionálně, zahrál si i v hollywoodském 300: Bitva u Thermopyl perského velkokrále Xerxe I. V Lásce nebeské si zahrála postavu Carol také topmodelka Claudia Schiffer, která sice žije trvale v Londýně a neustále koketuje s herectvím, ale narodila se v Německu. Stejně jako herečka Heike Makatsch, která ztvárnila sekretářku Miu, jež svede svého nadřízeného Harryho (Alan Rickman). Heike se rok po premiéře Lásky nebeské rozešla s Danielem Craigem a vrátila se do Berlína, kde natáčí.

Harry nevěrník

Alan Rickman

Bohužel Alan Rickman, neodolatelný svedený muž, na nás shlíží z hereckého nebe už sedm let. V roce 2005 mu diagnostikovali rakovinu prostaty, porazil ji, ale dostal mrtvici a onemocněl rakovinou slinivky, které podlehl v lednu 2016. Zanechal po sobě řadu úžasných rolí ve filmu i divadle – není možné nevzpomenout třeba na jeho ztvárnění Severuse Snapea ve filmech o Harrym Potterovi.

Letem světem po hvězdách

Keira Knightley přišla do Lásky nebeské jako začínající sedmnáctiletá hvězdička, dnes je jednou z nejobsazovanějších britských hereček – Piráti z Karibiku, Pýcha a předsudek, Pokání, Kód Enigmy atd. Také se vdala a má dvě děti. Hvězdy se během dvaceti let staly také z Chiwetela Ejiofora, který hrál novomanžela Petera, Martina Freemana, Andrewa Lincolna, který hrál Marka nešťastně zamilovaného do Juliet (Keira Knightley) a je hvězdou seriálu Živí mrtví. O Colinu Firthovi není nutné ani mluvit, je hvězdou filmů Kouzelná chůva Nanny McPhee, Single Man, Králova řeč, Dítě Bridget Jonesové atd. Rowan Atksinon, který hraje prodavače Rufuse, začal žít s komičkou Louise Ford. Emma Thompson (Harry Potter, Kráska a zvíře, Cruella atd.) je stále vdaná za druhého manžela Grega Wiseho a vychovávají spolu dvě adoptivní děti.

Zdroj: časopis TV Mini

Související články