Kriminálka Anděl se dočkala mnoha repríz, které se stále těší nemalému diváckému zájmu. „Kriminálka Anděl je dnes už značka a my jsme nechtěli, aby šlo jen o další sérii známého seriálu, ale aby to po tak dlouhé době byla událost. Proto jsme museli – a hlavně chtěli – inovovat.

Zdroj: Youtube

Vše se zrychluje, takže i příběhy jsou dynamičtější. Jsme rádi, že se nám podařilo sehnat tým, s nímž jsme s Kriminálkou Anděl začínali. A od té doby jsou z nich jedni z nejlepších v oboru. Ať už jde o producenty, režiséry, scenáristy nebo herce. A ačkoli mezi čtvrtou a pátou sérií uplynulo devět let, diváci uvidí své oblíbené hrdiny tak, jak je znají,“ říká kreativní producent televize Nova David Musil, který stál u zrodu Kriminálky Anděl, a pokračuje: „Začínali jsme už na podzim 2007. Společně s dramaturgem Tomášem Feřtkem a scenáristou Petrem Hudským jsme se pokusili přiblížit mezinárodnímu standardu epizodních krimi příběhů typu Kriminálka Las Vegas, ale se zachováním toho, co je specificky české. Podobný typ už dnes produkují všechny televize, a tak se zapomíná, jak byla první série Kriminálky Anděl novátorská a co jsme s režisérem Peterem Bebjakem a producentem Rasťem Šestákem vytvořili.“

První díl Kriminálky Anděl se objevil na obrazovkách v roce 2008, s dvouletými odstupy pak přibývaly další řady až do celkových jedenašedesáti epizod. Nyní k nim přibude šestnáct nových. Kromě známých tváří Davida Švehlíka, Marka Taclíka, Heleny Dvořákové a Michala Novotného v nich uvidíme i nováčky v podání Jiřího Langmajera, Oskara Hese, Emy Businské a Dalibora Gondíka.

Nová žena a nevlastní dcera

„Snažili jsme se navázat tam, kde jsme skončili, a ukázat, jak jsme se změnili po pracovní stránce i jak se změnily naše životy,“ říká Michal Novotný, který se vrací jako analytik nadporučík Ruda Uhlíř. „Ruda ztloustl a narostly mu vousy. Malinko jsem vyspěl a nejsem už ten naivní mamánek. Vyjdu i častěji na vzduch než dříve, ale stejně skoro pořád sedím na zadku. Jsem prostě kancelářská krysa,“ pokračuje herec.

Čím je podle něj Kriminálka Anděl v současné záplavě původních televizních krimi příběhů specifická? „Myslím, že to u nás byla před patnácti lety vlastně první moderní kriminálka, skoro takové zjevení. A je neuvěřitelné, že diváci staré díly pořád sledují, navíc mají, pokud vím, velkou sledovanost. Snad si diváckou základnu zachováme a ještě rozšíříme.“ Poměrně velký posun zaznamenala v osobním životě postava Tomáše Bekovského v podání Davida Švehlíka. V původních řadách byl soudním znalcem jeho seriálový otec (Ladislav Frej), nyní na patologii pracuje Tomášova nevlastní dcera (Ema Businská). „V nové řadě seriálu se Tomášovo soukromí změní, má novou ženu a nevlastní dceru, což vnese do příběhu úplně jinou dynamiku. Jde o dějovou linku, která prochází téměř všemi díly,“ odhaluje David Švehlík a dodává, že v páté řadě diváci najdou opět především to, co mají na Kriminálce Anděl rádi: „Čeká je klasické schéma, v němž má každý díl svůj příběh, své téma a také svůj začátek a konec. A to je podle mého u takového formátu to nejdůležitější i nejpoutavější.“

Nové postavy

Jiří Langmajer jako kapitán Jan Souček

Nová posila týmu. Přišel ze Zlína, je přísný, ale má i pochopení, možná paradoxně pro vrahy. „Nejde o to, jaký Souček je, ale spíše o to, že se původní parta, kterou teď doplňuju, rozšíří o novou barvu, která tam předtím chyběla. A to se nám snad povedlo. Jestli je fialová, modrá nebo žlutá, je jedno. Důležité je, že se vedle Davida a Marka cítím dobře – a pevně doufám, že i oni vedle mě. A že ta parta spolu funguje, že ji tmelí dobrá chemie,“ říká Jiří Langmajer.

Oskar Hes jako poručík Radim Fišer

O Radimovi, další nové posile týmu, si všichni myslí, že je protekční spratek. Jeho slabostí jsou ženy. „Snaží se dostat do nové party, ale je přemotivovaný, vrhá se do všeho po hlavě a starším kolegům chce za každou cenu dokázat, že na to má. Myslí to dobře, ale někdy z něho lezou úplné nesmysly. Nevidí si do pusy, ale partička zkušenějších kolegů ho usměrňuje,“ říká Oskar Hes.

Dalibor Gondík jako plukovník Václav Pospíšil

Ředitel obvodu Václav Pospíšil je sice policajt tělem i duší, ale podle všeho šéfuje kriminálce, které ne zcela rozumí. „Kolegové na place si ze mě občas dělali legraci, že jsem na tuto roli málo nepříjemný. A to asi nejvíce vystihuje postavu ředitele kriminálky. Zároveň mě baví, jak je má role ironická a můžu používat krásné české šťavnaté výrazy,“ usmívá se Dalibor Gondík.

Ema Businská jako laborantka Hana Brodská

Komunikativní holka, která vystudovala obor zdravotnická laborantka a chce dělat medicínu. „Hana je na svůj věk rozumná a vyspělá. Je to má první role v kriminálním prostředí a bylo zajímavé nahlédnout pod pokličku, jak to vlastně u policie funguje,“ říká Ema Businská.

Zdroj: časopis TV Magazín, TV Nova

Související články