Skutečný únos Anne Hagenové je jedním z největších neobjasněných kriminálních případů současnosti. V domě, z něhož v roce 2018 zmizela manželka energobarona Toma Hagena, se nenašly žádné stopy po násilném vniknutí. Policie mnoho týdnů (!) prohledávala dům a nenašla nic, co by obstálo jako forenzní důkaz. Rodina sice okamžitě kontaktovala policii, ale zároveň zaplatila výkupné v kryptoměně Monero – ve Zmizení v Lørenskogu máte unikátní možnost sledovat jak neobyčejný případ, tak práci a finanční možnosti norské policie. Zvláštní jednotka se případu věnovala osmnáct měsíců. Zjistila neuvěřitelné detaily, například cestu papíru, na který únosci napsali vzkaz, prakticky až ke stromu, ze kterého ho někdo vyrobil (ok, teď přeháním, ale skoro to tak je).
Po roce a půl se policisté na případ podívali z jiného úhlu. Přestali se honit za únosci a z Anniny vraždy obvinili jejího manžela. Manželství nebylo tak šťastné, jak Hagen líčil, a objevily se i jiné nejasnosti. Jenže ne důkazy, a tak Hagena po jedenácti dnech propustili.
Mirka Zlatníková
Na konci 90. let založila časopis Marianne a později i magazín Kondice. Její scenáristickou prvotinou byl seriál Dokonalý svět. Podle jejího scénáře vznikl dvoudílný televizní film Marie Terezie. Na sérii navázaly další tři díly. Podílela se na scénářích filmů Teorie tygra, Kurz manželské touhy, seriálu Neviditelní a Černé vdovy.
Neprozrazuju žádné tajemství, případ najdete popsaný v mnoha článcích na internetu a možná si ho i pamatujete. No a teď k těm komentářům. Za všechny budu citovat jeden: „Tohle se vážně v seriálu nedělá – nedodat závěr, to je podvod na divácích.“ No je tohle možné?! Filmaři pachatele neodhalili ani nepřihodili pár dalších mrtvolek, jak to máme u severských detektivek rádi! Jste-li vnímavá divačka, oceníte přesný opak: Zjištění, že i poctivě a dlouho vedené vyšetřování má své meze. Můžete si zaspekulovat, co se s Anne stalo. Každopádně budete mít na pár dní o čem přemýšlet.
Zdroj: časopis Glanc