Britský seriál Koruna pojednává o vládě královny Alžběty II. a začíná svatbou s jejím manželem Filipem. Většina děje je inspirovaná skutečnými historickými událostmi, ale řada scén a dialogů je čistě fiktivních. Tvůrci se snaží nahlédnout za oponu těch, kteří hrdě reprezentují národ, a trochu je polidštit. Nechtějí vytvářet žádný skandál, ale spíš divákům přiblížit členy královské rodiny i jako normální lidi, kteří prožívají emoce a mají své problémy.

Zdroj: Youtube

První série byla odvysílaná roku 2016 a měla okamžitě obrovský úspěch. Šestou řadou se ale dlouhý příběh nejdéle vládnoucí panovnice uzavře. Poslední řada je rozdělena na dvě poloviny. První se zaměří na tragickou nehody princezny Diany, která se v minulé sérii rozvedla s Charlesem a seznámila se s Dodim al-Fayedem. Tvůrci se k tomu vyjádřili: „Seriál může být pompézní a hlučný, ale my nejsme. Jsme ohleduplní a citliví lidé. Vedli jsme velmi dlouhé a opatrné rozhovory o tom, jak to uděláme.“ Je pravděpodobné, že přímo nehodu na obrazovce neuvidíme. Zřejmě se ukážou jen momenty předtím jako odjíždějící auto a potom reakce okolí a královské rodiny.

O měsíc později odvysílá Netflix druhou polovinu řady, která se odehraje už na začátku 21. století, což nebylo období pro královnu zrovna jednoduché – po dlouhé nemoci zemřela její sestra Margaret a několik týdnů nato jejich matka ve věku sto jedna let. Alžběta II. ale také oslaví zlaté jubileum, padesát let vlády, a zřejmě se seriál uzavře tak, jak začal, a to svatbou… Tentokrát Charlese, současného krále, a Camilly.

Alžběta II. jako fanynka seriálu

Pro tvůrce seriálu Petera Morgana je to už několikátý projekt o královské rodině. V roce 2006 napsal scénář k filmu Královna, kde za roli Alžběty II. získala Helen Mirren prestižního Oscara. Také napsal úspěšnou divadelní hru Audience – a přitom ho napadlo zpracovat příběh Alžběty II. a královské rodiny do seriálu. V seriálové roli královny se vystřídaly celkem tři herečky: Claire Foy, Olivia Colman a Imelda Staunton. Je možné, že se v poslední řadě objeví aspoň na chvíli všechny tři znovu, jako pocta jejich hereckým výkonům a významnému životu královny Alžběty II. Posledně jmenovaná Imelda Staunton, sedmašedesátiletá Britka, je neuvěřitelně sympatická herečka, která při rozhovorech vypráví vtipy a skoro se nepřestává usmívat. Před kamerou se ale dokáže zcela proměnit ve svou postavu. Nejznámější je pro diváky asi svou rolí zlé profesorky Umbridgeové z Harryho Pottera. Alžbětu II. hraje s velkou důstojností jako ženu která trochu lpí na minulosti, nerozumí tak docela nové době, ale vždy bude respektovat své povinnosti vůči národu.

Princ Harry o sobě prohlašuje, že je velkým fanouškem Koruny, říká, že ho to baví mnohem víc, protože všichni vědí, že tam věci nejsou úplně pravdivé. Na rozdíl od novin, kde píšou o skandálech a prohlašují je za naprostou pravdu. Alžběta II. se k seriálu sama nevyjadřovala, v páté sérii jsme viděli, jak si na popud vnuka Williama pořídila satelitní televizi, ale trochu s ní bojuje. Nakonec si ale ke Koruně našla cestu a podle některých členů rodiny, i když jí radili, že ji bude seriál rozčilovat, ho každý týden sledovala.

Zdroj: časopis TV Star, Netflix

Související články