Nicholas Winton pracoval koncem 30. let v bance a do Prahy přijel na pozvání svého přítele Martina Blakea. Blake byl členem Britského výboru pro uprchlíky z Československa, který měl odtamtud bezpečně dostat především politiky a umělce. Winton se ale místo toho zaměřil na pomoc židovským dětem.

Zdroj: Youtube

První vlak vyjel v polovině března 1939 a převezl jen dvacet dětí. Brzy ale následovaly další a ještě před vypuknutím druhé světové války se Wintonovi podařilo přepravit 669 židovských dětí do Anglie, umístit je do rodin, a tím je zachránit. Poslední vlak s dětmi vyjel z pražského hlavního nádraží 1. září 1939, ale byl zastaven – ten den vypukla válka.

Film Jeden život sleduje dvě dějové linie. V první se odehrává hrdinský skutek záchrany dětí, do kterého je zapojen nejen Winton, ale i jeho matka (Helena Bonham Carter), která kontaktuje úřady ohledně potřebných dokumentů, a jeho kolegové Trevor Chadwick (Alex Sharp), Doreen Warriner (Romola Garai) a Betty Maxwell (Marthe Keller). Mladší verzi Wintona hraje Johnny Flynn, kterého můžeme znát například z komedie Emma. V druhé dějové linii ztvární už staršího Nicholase Wintona dvakrát Oscarem oceněný sir Anthony Hopkins, jedna z největších žijících hereckých hvězd.

Wintona zahraje jako člověka, který lpí na minulosti a neustále přemýšlí o dětech, které nestihl zachránit. Anthony Hopkins má neskutečné charisma a dokáže ze sebe udělat postavu, před kterou se všichni ostatní jen krčí. Zároveň ale umí ztvárnit i křehkost, která je v jeho šestaosmdesáti letech ještě výraznější. Prý to bylo přání Wintonovy dcery Barbary, aby právě Hopkins hrál jejího otce. Barbara Winton je autorkou knihy Jeden život, která scenáristku Lucindu Coxon a režiséra Jamese Hawese inspirovala k zfilmování tohoto příběhu. „Je to příběh o tom, co všechno je možné a co zmůže jediný člověk,“ říká k filmu režisér, pro kterého to je velký filmový debut, s nímž mu pomáhali i někteří přeživší – dvanáct z nich se zúčastnilo i premiéry filmu v Londýně.

Co změnilo jedno pozvání

Nicholas Winton se svým hrdinským činem nikdy nechlubil. Byla to až jeho žena, která v roce 1988 našla náhodou na půdě kufr s dokumenty o transportech. Materiály předala historičce z televizní stanice BBC a tam se zrodilo zorganizování setkání se zachráněnými dětmi v pořadu Takový je život, kam byl nic netušící Nicholas Winton pozván. V té době mu bylo už osmdesát let. Seděl celou dobu v první řadě a kolem něj byli ti, které zachránil. Když se moderátorka zeptala, jestli je v publiku někdo, kdo mu vděčí za svůj život, skoro celý sál se v ten okamžik zvedl… Za své činy získal od královny Alžběty II. Řád britského impéria a také převzal ocenění Řád Bílého lva od českých prezidentů Václava Havla a Václava Klause.

Zdroj: časopis Tv Star, Vertical Entertainment

Související články