V roce 1981 představili Steven Spielberg, George Lucas a Harrison Ford nového akčního hrdinu, který se od té doby dočkal čtyřech dalších filmů. Ten nejnovější a zároveň i poslední se jmenuje Indiana Jones a nástroj osudu. Herci stárnou, ale stejně tak jsou role, které se jen těžko nahrazují novými, mladšími. Jednou takovou je Indy.

Zdroj: Youtube

Buď Ford, nebo nikdo

Zpočátku se samozřejmě spekulovalo o tom, kdo bude v pátém filmu s nejslavnějším archeologem na světě hrát. Přece jenom Fordovi už není dvacet, není mu ani čtyřicet… a vlastně už ani šedesát. Věc se má tak, že v době uvedení snímku už je z herce osmdesátiletý pán a Chris Pratt by sice v kožené bundě a s bičem vypadal opravdu luxusně. Spielberg ovšem odmítal střídání hlavních hrdinů rychleji než spodní prádlo, jako je tomu například u Spidermana nebo Batmana. Prostě kdyby to nebyl Ford, film by odpískal.

Už na to máme techniku

Narozdíl od Hvězdných válek, kde neméně kultovní - Han Solo - postava i herec stárnou spolu, Indiana Jones to doposud v podstatě neřešil. Je to multigenerační archeolog. Nicméně teď už je na to technika, takže v pátém pokračování se objeví Ford jako ”vykopávka” i chlap v nejlepších letech, aniž by bylo potřeba ho někým nahrazovat. Samozřejmě, aby dotáhl na Indyho fyzičku, tak prý pravidelně jezdil klidně i šedesát kilometrů na kole a chodil na dlouhé procházky.

Související články

Dříve by to byl pro filmaře podstatně těžší oříšek. Pamatujete si v Poslední křížové výpravě (rok 1989), jak pátrá po svatém grálu? Podnikatel a milovník umění Walter Donovan (hrál Julian Glover) po doušku z obzvláště ”nesvatého grálu” během pár vteřin zrychleně zestárne - špatně si vybral. Tato scéna je považovaná za první kompletní digitální kompozitní záběr v historii Hollywoodu. Vznikala tak, že Glover byl natočen v několika samostatných fázích procesu a záběry se digitálně spojily se záběry loutkových hlav.

Krysy a hladový slon

V sérii se poměrně často objevují zvířata a i s nimi bylo občas těžké pořízení. Tak třeba jak Willie, Indy a poskok Short Round míří na slonech do paláce Pankot, a když zastaví, aby se utábořili, Willie pověsí své luxusní šaty, aby uschly. V jednom nestřeženém okamžiku mimo kameru si na nich začal pochutnávat slon. Šaty na zakázku prostě strhnul a z kostýmu si udělal svačinu. V pojistné události stálo ”sežráno slonem”.

A pamatujete si na scénu v Poslední křížové výpravě? Ta hromada krys v podzemí byla skutečná! Však také hlodavci stáli film první volbu ženské role, Amandu Redman. Až příliš se jich bála. Přesto by bylo nemilé, aby některý ze špinavých hlodavců kohokoliv kousnul a nakazil. Proto produkční tým odchoval asi 2000 vlastních šedých krys. Potřebovali dostatek zdravých hlodavců.

V tomto díle je mimochodem ještě jedna památná situace, kdy se Harrison Ford a Sean Connery ukrývají ve vzducholodi, aby prchli z nacistického Německa. No, diváci ovšem netuší, že ani jeden z nich nemá pod stolem kalhoty. Až takové bylo při natáčení horko.

Tržby... a tak dál

Poslední film je ze všech zatím nejnákladnější a bude i nejdelší. Dobyvatelé ztracené archy měli rozpočet 20 milionů dolarů, Nástroj osudu má 300 milionů, což je skoro dvojnásobně víc než u Království křišťálové lebky. A když jsme u těch čísel, dohromady franšíza doposud vydělala skoro 2 miliardy a mnohonásobně předčila počáteční investice.

Hodně lidí určitě přijde do kina už jen z pouhé nostalgie a také zvědavosti, aby viděli Indianu Jonese, penzistu, který znovu čelí historii v její nejdobrodružnější formě. Premiéra už se odkládá pár let, ale bude tam pohotový a rafinovaný archeolog, bude mít klobouk, bude mít bič a bude mít i koně, takže jdete do toho?

Zdroj: iGlanc.cz, Mental Floss, ČSFD

Související články