Až do čtvrté, poslední epizody nebudete věřit, co se před vašima očima děje. A už vůbec nebudete tušit, jak tohle vyprávění vlastně skončí. V Guntherových milionech, unikátní netflixovské dokunovince, se snoubí snad všechny žánry včetně hororu a sci-fi, a nikoli vinou či zásluhou tvůrců snímku. Ti jen měli štěstí, že se nachomýtli k něčemu neskutečnému. A je pravda, že ačkoli jsme na tento příběh už zapomněli, v první polovině 90. let zhlížel německý ovčák Gunther z obálek magazínů po celé planetě. Byl to on, kdo si koupil dům po Madonně, jachtu, vydal neúspěšnou a skoro neposlouchatelnou desku a vlastnil fotbalový tým v Pise. Respektive, on… Třebaže je Gunther krásný čtyřnožec, a to již po několik psích generací, vždycky se všechno točilo spíš kolem lidí, co se o něj starali a starají dodnes. Je to parta, kterou nikde jinde nepotkáte. A možná je to dobře.

Zdroj: Youtube

Génius, šílenec, nebo ďábel?

Celé to začalo v roce 1992, kdy prý německá šlechtična, hraběnka Carlotta von Liebenstein, odkázala svému psu dědictví v hodnotě 152 milionů dolarů. Přišla o manžela i syna a německý ovčák Gunther byl jediný, kdo jí zbyl a na koho zcela fixovala podzim svého života. Přála si, aby se po její smrti měl skvěle nejen on, ale i jeho štěňata, ideálně donekonečna. Proto také vznikl svěřenecký fond, do nějž byla obrovská suma převedena, a zvolen správce, dohlížející na idyličnost Guntherova života. Tím se pak po své matce, hraběnčině přítelkyni, stal i bývalý lékař, vědec a univerzitní profesor Maurizio Mian, člověk obdivující Spice Girls, závislý na sexu, vlastním velikášství a pátrání po štěstí. A ten se utrhl ze řetězu.

Kape z bohatství na karbid?

Guntherovy miliony jsou dokument, který doslova hýří zvraty a je lepší se nesnažit o něm dozvědět víc, abyste se nepřipravili o mnohá překvapení. Také tyto řádky slouží pouze jako nápověda a úvod k unikátní detektivce hledající pravdu. Každopádně vězte, když má někdo skoro neomezený počet peněz, které je navíc schopný zmnožovat, a něco si umane, jen málokterá zábrana ho dokáže zbrzdit. Proto také poblíž Guntherova pelíšku mohla po nějaký čas žít pětice mladých krásných lidí, pro něž se psí zámek stál rájem. Jen je obklopovali vědci, kteří se s pomocí hédonistického mládí pokoušeli pod Mianovým vedením vzkřísit eugenický projekt Lebensborn. A těch překvapení bude mnohem víc. Jak už zaznělo výše, tomuhle dokumentu vážně nebudete věřit.

SHRNUTÍ: GUNTHEROVY MILIONY

Divákův i dokumentaristův splněný sen v podobě snímku, kde je s lidmi snad všechno špatně.

NETFLIX

Premiéra: 1. února

Dokumentární série

USA, 2023

Režie: Aurelien Leturgie

4 epizody, cca 45 min

Zdroj: TV Streaming