Člověk hodně rychle pochopí, že Griselda Blanco je žena, které nechcete stát v cestě. Byla tvrdá a neměla slitování s nikým. Zabíjela milence i nepřátele. Tedy většinu jich nezabila osobně, nejčastěji na ně poslala jednoho ze svých nájemných vrahů, který se přiřítil na motorce a z bezprostřední blízkosti zaskočil oběť salvou smrtelných kulek. Vlastně to ona tuhle metodu zpopularizovala a sama na ni nakonec doplatila. Ale to předbíháme, vraťme se na začátek. Jak se z dívky, která vyrůstala v chudobě v Kolumbii, stala mezinárodní drogová královna, která měsíčně prodá kokain za 80 milionů dolarů?

Zdroj: Youtube

Z malé kriminálnice obávanou šéfkou kartelu

Seriál podle Griseldy Blanco začíná tím, že se titulní postava snaží uniknout hněvu manželova bratra a utíká s dětmi z kolumbijského Medellínu do Miami, kde se hodlá od nuly postavit na nohy. Hezky to scénáristé napsali, ale ve skutečnosti to tak úplně nebylo. Každopádně Griselda přičichla ke zločinu už v raném dětství. Narodila se v únoru 1943 do chudé rodiny, žila ve slumu a kradla. Nic moc podmínky pro výchovu slušného děvčátka. Už v jedenácti letech spáchala první velký zločin, napomohla k únosu dítěte kvůli výkupnému.

V devatenácti utekla z matčina domu a skončila jako prostitutka. Tak se seznámila se svým prvním manželem Carlosem Trujillem, který úspěšně podnikal v obchodu s lidmi, s čímž mu Griselda začala ochotně pomáhat. V Kolumbii tehdy vládl chaos, takže jejich obchod vzkvétal, protože lidé se snažili ze země utéct. Po roce 1964 se manželé spolu se třemi syny ilegálně přistěhovali do kolumbijské čtvrti Jackson Heights v newyorském Queensu. Tady Griselda přešla od pašování lidí k pašování kokainu a své síly spojila s mužem jménem Luis Alberto Bravo. Později spolu navázali víc než jen obchodní vztah a podle zvěstí Griselda prvního muže otrávila, aby se mohla za Brava provdat a rozšířit své impérium. Štěstí novomanželům dlouho nevydrželo, v roce 1975 ji úřady obvinily a Griselda s Bravem a syny z Ameriky prchla, aby se následkům svých činů vyhnula.

I Brava se Griselda později chladnokrevně zbavila, údajně ho zastřelila proto, že řekl něco, co se jí nelíbilo. Později se zbavila i třetího manžela a díky těmto činům se jí mj. přezdívalo Černá vdova. Byla bezohledná a chladná. Vždy musela mít poslední slovo, ať už šlo o obchod nebo o rodinu. Zhruba o pět let později se Griselda přestěhovala do Miami, aby zde založila obří distribuční sít kokainu s využitím Bravových kontaktů v medellínském kartelu. To je vlastně chvíle, kde začíná příběh z dílny Netflixu.

Sofía Vergara versus skutečná Griselda

Griselda byla mrcha, ale ve skutečnosti neoplývala takovým půvabem ani kouzlem, jaké má seriálová představitelka Sofía Vergara. Když jsem si pravou Griseldu poprvé zadala do vyhledávače, myslela jsem, že to snad musí být ještě nějaká jiná. Na skutečné Griseldě, hlavně po letech ve vězení, není sympatického vůbec nic, Vergara má pořád sex-appeal a tak to jistě bylo zamýšlené.

Pablo Escobar měl z Griseldy husí kůži

„Jediný muž, kterého jsem se kdy bál, byla žena jménem Griselda Blanco.” Věta, která je přisuzována neslavnějšímu narkobaronovi. Pablo Escobar, a koneckonců nejen on, měl mnoho důvodů se Griseldy obávat. Primitivností přístupu k obchodu s drogami, který se vyznačoval vlnou násilí a vynalézavosti, působila ve světě ovládaném muži revolučně. Všichni se měli na pozoru díky její strategické brilantnosti a hrozivé pověsti, s níž zločineckou organizaci vedla. Dokázala rozvíjet složité operace a řídit rozsáhlé drogové sítě železnou pěstí a to bylo dobře známé na obou stranách zákona. Escobar chápal, že postavit se osobnosti, která je lstivá a nemilosrdně efektivní může být nebezpečné.

Fakta a seriál se značně liší

Je pravda, že Griselda spolupracovala s řadou prostitutek, které znala ze svého minulého života. Tyto ženy využívaly svých schopností a snáz oklamaly imigrační úředníky na letišti, aby v prádle propašovaly kokain. Co se týče hlavních postav seriálu, tam se scénář od skutečnosti značně rozchází. Například neexistuje přesvědčivý důkaz o tom, že skutečný Rafo ”Amilcar” Rodriguez měl někdy monopol na obchod s kokainem v Miami. Kromě toho nájemný vrah Jorge ”Rivi” Ayala pro Amilkara nikdy nepracoval jako osobní strážce. Místo toho se z Chicaga přestěhoval do Miami, kde na ”kokainovou kmotru” obratem zajímavých událostí narazil.

Skuteční Papo Mejia a Jesus Chucho Castro pracovali jako Griseldini vymahači, než se s ní nepohodli a rozhodli se založit vlastní distribuční síť, ale například incident s Chuchovým dvouletým synem je pravda, ačkoliv skutečnou Griseldu výčitky svědomí netížily. Také je pravda, že si často užívala se svými vymahači, z nichž nejznámější je Dario Sepulveda a již zmíněný Rivi. Za Daria se dokonce provdala a porodila mu čtvrté dítě, Michaela Corleone (tak se mimochodem jmenuje fiktivní postava v románu Kmotr, kterou ve filmovém zpracování hrál Al Pacino).

Pád kokainové kmotry

Zákon jí byl v patách dlouho, ale konečně spadla klec v únoru 1985. „Chovala se dost tvrdě a odměřeně, řekl bych nonšalantně, nedávala najevo žádné skutečné emoce, ale když jsme ji posadili do auta, seděl jsem s ní na zadním sedadle a řídil druhý agent. Jeli jsme do Los Angeles, a když jsme se přiblížili k budově soudu, viditelně se otřásla," vzpomínal Bob Palombo. „Chytila mě za ruku a bylo cítit, jak je zděšená. V tom se otočila a pozvracela se mi na rameno. Věděla, že nastal čas, aby se setkala se svými žalobci.”

Griselda Blanco se podílela nejméně na 40 vraždách, ale mluví se až o 200. Netflix se pokusil představit její polidštěnou verzi. Ztvárnila ženu ukřivděnou svými mužskými protějšky, truchlící matku, podceňovanou manželku, ale pravda je taková, že zabíjela bez výčitek a pokračovala by dál, kdyby ji nikdo nezastavil. Zemřela v roce 2012, když ji na ulici zastřelil muž na projíždějící motorce.

Zdroj: iGlanc.cz, DMT, Independent

Související články