O existenci zločineckého spolčení 'Ndrangheta se u nás začalo hovořit teprve nedávno a pohříchu omylem. Kalábrijská mafie byla v jedné z prvních vyšetřovacích verzí podezřívána z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. I to pak dalo slovenské policii možnost se s italskými gaunery vypořádat a při sledování značně sugestivní britsko-italské šestidílné minisérie pochopíte, jak moc je dobře, že se to stalo.

Zdroj: Youtube

'Ndrangheta, jež se z vězeňských bojůvek z počátku 18. století vypracovala na nejmocnější italský zločinecký syndikát, je jako mor, a především skrze pašování drog a vymáhání výpalného postupně začala dusit celou Evropu. Jak ale popisují Dobré matky, oceněné na festivalu Berlinale, před třinácti lety se podařilo 'Ndranghetě zasadit důležitou ránu, a to nejen počtem uvězněných. Vyšetřovatelka Alessandra Cerretti využila v boji proti podsvětí nečekané spojence. Jedním z nich je i dcera sílícího bosse Coska, kterou hraje dvacetiletá Gaia Girace, jedna z hlavních tváří seriálového hitu Geniální přítelkyně.

Gomora (HBO Max)

Ne že by v Dobrých matkách nebylo dost násilí, především domácího. Pokud byste ale potřebovali přitvrdit, je součástí nabídky HBO Max také Gomora, nejslavnější mafiánský seriál poslední dekády, zaměřený na neapolskou Camorru.

Bomba, která musela bouchnout

Tenhle příběh zachytil již britsko–americký spisovatel a novinář Alex Perry a jeho stejnojmenný román vytvořil základní kameny pro natáčení dramatické rekonstrukce, kde bylo sice změněno mnoho jmen a přidáno pár fiktivních postav, nicméně mnohé popisuje popravdě. A to včetně vykreslení až středověké podstaty 'Ndranghety a jejího fungování.

Stejně jako ostatní šlahouny mafie, i tento se zrodil z chudoby, nevzdělanosti a jeho základem je značná patriarchální bigotnost. V hierarchii klanů znamenají muži vše a ženy musí sloužit jejich věci. Bez otázek. Odpor je trestán násilím, klidně i smrtí, a nejvyšší trest bývá vynášen i při cizoložství a jiných formách pošlapání „rodové cti“. Toho nakonec využije i neméně nesmlouvavá zástupkyně návladního, která.....

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu TV Streaming.

Shrnutí: The Good Mothers

Akci nečekejte, Dobré matky jsou zdrcující psychologickou sondou do hlav žen, které se odvážily vzepřít.

Disney+ 

Premiéra: 5. dubna

True crime

Itálie/Velká Británie, 2023

Hrají: Gaia Girace, Valentina Bellè, Barbara Chichiarelli, Francesco Colella

Režie: Julian Jarrold, Elisa Amoruso

6 epizod, cca 60 min

Zdroj: TV Streaming