Příběh začíná v roce 10 191 na planetě Arrakis, kterou obývá pouštní národ Fremenů. Jejich domovskou planetu se snaží ovládnout celé impérium, jelikož se tam nachází nejvzácnější látka ve vesmíru – koření melanž. Poušť ale není příliš pohostinná a nebezpečí číhá na každém kroku na toho, kdo ji nezná. Lidé se nemusí bát pouze žhavého slunce nebo nedostatku vody, ale největší nebezpečí přestavují obří pouštní červi, kteří jsou citliví na sebemenší zvuk. Právě do pouště k Fremenům se vydá mladý Paul Atreides, kterého s rodinou vyslal imperátor na planetu Arrakis. Ale byli zrazeni. Paul chce nejen pomstít smrt svého otce, ale i naplnit své proroctví. Je mu předurčeno vést národy do války a svrhnout imperátora.

Zdroj: Youtube

Filmová Duna vychází ze sci-fi knih Franka Herberta, který napsal první díl už v roce 1965. Po neuvěřitelném úspěchu knihy a velké následující poptávce napsal spisovatel dalších pět knih. Když zemřel, zůstal příběh stále neuzavřený, a tak na něj navázal jeho syn, který dokončil ságu dalšími dvěma knihami a následně pracoval i na prequelech. Dunu se snažil adaptovat proslulý režisér David Lynch v roce 1984, bohužel byl snímek přijat velmi negativně. Během následujících čtyřiceti let se ale filmová technologie natolik zdokonalila, že novodobá Duna diváky naprosto ohromila a její pokračování jistě také překvapí především svým obrazem. Futuristický svět plný vesmírných lodí, monumentálních staveb, nejrůznějších lidských ras a stvoření je do nejmenších detailů vytvořen digitálně, takže působí zcela realisticky. Tato kvalita obrazu je zcela ohromující a diváci si ji na velkém plátně s úžasem mohou vychutnat.

Hvězdný ansámbl

Režisérem zatím dvoudílného snímku je kanadský režisér Denis Villeneuve, který natočil sci-fi jako Příchozí nebo pokračování kultovního filmu Blade Runner 2049. Nyní se soustředí na Dunu a doufá, že bude moci dokončit i další díly.

Herecké obsazení je naprosto velkolepé – v hlavní roli exceluje miláček především dívčího publika, americko-francouzský herec Timothée Chalamet, o jehož postavě Paula sám režisér prohlásil: „On má moc věci změnit, ale ví, že když to udělá, tak tím způsobí ohromné množství násilí a stane se jakýmsi diktátorem. Snaží se proto najít způsob, jak se vyhnout této zlověstné budoucnosti – což je těžké břemeno.“

Hlavní ženskou hrdinku Chani hraje zpěvačka, modelka a herečka Zendaya, která se v prvním dílu sice objevila jen na pár posledních minut, ale v pokračování by měla sehrát mnohem důležitější part. Režisér Villeuneuve se chce v novém filmu soustředit hlavně na romantickou linku mezi Chani a Paulem, čímž bude film mnohem emotivnější. Do příběhu se vrací také Rebecca Ferguson nebo Javier Bardem. Když už to vypadá, že obsazení nemůže být velkolepější, přichází Florence Pugh, Christopher Walken nebo Austin Butler. Řada z těchto herců obléká zdobené kostýmy, ale například pohledného herce Austina Butlera skoro nepoznáte. Bude totiž hrát synovce barona Harkonnena, takže bude mít bílou kůži a holou hlavu. V roli barona se vrátí Stellan Skarsgård, který se v této poměrně ohyzdné roli velmi vyžívá.

Je zde i možnost, že se filmy začnou trochu odklánět od původních románů a zvolí si vlastní cestu. Jsou to ale zatím pouze neoficiální zprávy, kterými tvůrci a například herci jako Javier Bardem dráždí diváky a drží je v napětí. S tím, jaký má Duna úspěch, můžeme očekávat, že se stane významnou filmovou franšízou, která se bude moct postavit vedle takových děl, jako jsou Star Wars nebo Hunger Games, na kterých vyrůstaly celé generace.

Zdroj: časopis TV Star

Související články