Osada

Tady bude pohoda, i kdyby nás to mělo stát život! Takové je motto chatařů ze Záhoří, které v komediálním seriálu Osada občas zazní. Tak různorodí lidé – milionář, který předstírá, že je chudý, ajťák, který na všechno hledá návod na internetu, nebo voják v záloze ve skutečnosti pracující jako kadeřník v salonu své ženy – by se nikde jinde než v chatové oblasti asi nepotkali. Seriál vznikal v Nižboru u Berouna, kde byla pro účely natáčení postavena kolem rybníka chatová osada. Původně zde stála jen jedna chata, a to manželů Srovnalových, které hrají Martin Myšička a Pavla Beretová. Chaty vyrostly za dva měsíce a na hlídaném pozemku čekaly, až se k nim filmaři vrátí a natočí zde druhou řadu seriálu, která vstoupí na obrazovky na podzim.

Chataři ze Švihova

Téma zaujalo i herce Michala Suchánka, který právě natáčí seriál s názvem Chataři ze Švihova. „Češi jsou chatařením postižení. Měl jsem pocit, že to prostředí, zákonitosti chataření a životní styl chatařů každý zná. V našem seriálu se potkávají na jednom místě lidé, jejichž životy, životní hodnoty a postoje jsou různé. Vycházel jsem z toho, co znám, postavy mají reálné předobrazy,“ říká Michal Suchánek, který psal část rolí hercům na tělo a do seriálu obsadil některé své kamarády i jejich rodinné příslušníky. Tak se tu potkají například manželé Igor Chmela a Jana Janěková ml., Jiří Langmajer a Adéla Gondíková, Linda Rybová si tu zahraje se svými skutečnými dětmi Josefínou a Františkem a k ní do páru Suchánek obsadil Richarda Genzera. Zahrají si tu i jeho dcera Berenika a syn Jáchym, který se na rozdíl od sestry herectví nevěnuje. A jako herec se tu představí i režisér a scenárista Petr Kolečko, jehož partnerkou bude v seriálu Iva Pazderková.

Chalupáři

Na obrazovky se s prázdninami vrátili i Chalupáři, které si lze dnes jen stěží představit bez tváří Jiřího Sováka a Josefa Kemra. Hlavní postavu Evžena Humla měl přitom hrát původně Jaroslav Marvan, který bohužel krátce před natáčením zemřel. Scenáristovi Václavu Pavlu Borovičkovi posloužili jako předobrazy jednotlivých postav jeho známí z podkrkonošských Markoušovic, přičemž samotné natáčení probíhalo ve vesničce Višňová (v seriálu pojmenované Třešňová), kde na filmaře vzpomínali s úsměvem ještě řadu let. Podle obecní kroniky místní dlouho žili z popularity Chalupářů. „Díky televiznímu seriálu a četným novinářským článkům zastavují se v naší obci auta i autokary, aby si lidé znovu prohlédli na vlastní oči obec, se kterou se setkali na obrazovkách a na stránkách novin,“ píše se v obecní kronice v zápisu z roku 1975. Kromě Višňové si v seriálu zahrály i okolní vesnice a vesničky, žádný z interiérů seriálu byste ale v téhle obci ani nikde v okolí nenašli. Všechny záběry místností totiž vznikly ve filmových ateliérech v pražské Hostivaři.

Na samotě u lesa

Příběh manželů Lavičkových (Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová), kteří se snaží odkoupit chalupu od dědy Komárka (Josef Kemr), baví už několikátou generaci diváků. Zdeněk Svěrák, který napsal s Ladislavem Smoljakem scénář, nešel pro inspiraci daleko. I on se snažil odkoupit chalupu od jistého pana Lukšíčka, který se stal předobrazem dědy Komárka. Ale ke koupi nakonec nedošlo. Ideální filmovou chalupu našli režisér Jiří Menzel a kameraman Jaromír Šofr společně s architektem v obci Radešice poblíž Prčice. Zdeněk Svěrák si kvůli natáčení oholil na přání Jiřího Menzela plnovous, aby vypadal „víc jako Pražák“. Auto, kterým Lavičkovi ve filmu jezdili, bylo hercovo vlastní.

Zdroj: Youtube

Chata na prodej

Ivana Chýlková hraje v tomto filmu matku, která se rozhodne před prodejem chaty uspořádat rozlučkové rodinné setkání.

Chce, aby na chatě celá rodina naposledy přespala. Režisér Tomáš Pavlíček komedii natáčel na chatě ve Vlkovci v Posázaví, také poblíž Dobříše či v Hořicích v Podkrkonoší. Při psaní scénáře se inspiroval skutečnými lidmi ze své rodiny a jejich historkami. „Moje role byla hezká, zasazená do pěkného prostředí, nešlo o běžný příběh, což mě bavilo. Já jsem člověk, který po chatě ani chalupě nikdy netoužil, protože jsem nechtěla být svázaná tím, že se pak o ten dům budu muset starat, což mi tak úplně nevyšlo. Ale pobyt na chalupě jsem opravdu ocenila až v době koronaviru,“ přiznává Ivana Chýlková.

Líbáš jako bůh

Část této oblíbené komedie režisérky Marie Poledňákové se odehrává na chalupě v Krkonoších, kde se sejde ne tak úplně plánovaně celá bláznivá rodina profesorky francouzštiny Heleny (Kamila Magálová), a k tomu několik lidí, kteří se na chalupu v podstatě vnutí. Filmaři chalupu našli na Rýžovišti v Harrachově a ve snímku jsme ji viděli v létě i v zimě, ovšem sníh tu byl umělý, vyrobený jen pro účely natáčení. V některých záběrech se objevuje také další chalupa, která stojí o kus dál.

Zdroj: časopis TV Magazín