Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, popraveného hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči matce (Tatiana Dyková) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu sabotážních činů a jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě tento příběh…

Zdroj: Youtube

Setkání s Josefem Mašínem

Scénář Marka Epsteina vychází z knihy dcery Josefa Mašína Barbary Mašínové Odkaz. S Josefem Mašínem tvůrci scénář osobně konzultovali, a potkali se s ním dokonce v Německu před samotným natáčením. „Setkání s Josefem Mašínem bylo neformální a přátelské. Neradil nám, jak film natočit. V průběhu příprav jsem s ním probíral hlavně detaily z rodiny, cesty do Západního Berlína, chování jednotlivých členů skupiny, rivalitu mezi bratry, jak vypadalo poválečné Německo a podobně. V průběhu příprav jsem ho seznámil s tím, že chci v příběhu klást důraz i na ženské postavy,“ říká režisér snímku Tomáš Mašín.

Setkání v Drážďanech

Na osobní setkání s Josefem Mašínem ovšem vzpomíná také Jan Nedbal. „Jak známo, Josef se zapřísahal, že se nikdy nevrátí do Čech, pokud budou komunisté u moci. Teď už nejsou, tak třeba se přijde podívat na premiéru, to by bylo moc hezké. Setkali jsme se před dvěma lety v Drážďanech, kdy nám ukazoval kus cesty, kudy kluci utíkali, schovávali se před více než dvaceti tisíci vojáky, psy a třem z nich se podařilo utéct. Pro mě bylo neskutečné, když máte před sebou hlavního aktéra a on vám ukazuje všechna ta místa jedna ku jedné. Například i to, kde se odehrály největší přestřelky ve Waldowě. Já si původně představoval, že je to les jako v Krušných horách, ale ve skutečnosti je to řídký borovicový les jako u Máchova jezera, nic tam není a bylo neuvěřitelné, že ti kluci se tam schovali a přežili, měli neskutečné štěstí,“ vzpomíná Jan, kterému dal Josef Mašín dokonce radu do života. Jakou? „Řekl mi, ať cvičím, tak jsem cvičil. Dnes se v Čechách u herců bere fyzická příprava stejně vážně jako mentální. Je to součást role,“ vysvětluje.

Obsazení hlavních rolí

Režisér na oba hlavní herecké představitele, Oskara Hese a Jana Nedbala, myslel od počátku projektu. „O obsazení Oskara jsme měli s producentem Petrem Bílkem jasno hned. Oskar je výborný herec, dobová tvář, fešák, to ostatně byli oba bratři Mašínové také. Hledal jsem, kdo by mohl hrát staršího z bratrů, herce s dobrou fyzickou kondicí, a tak volba jednoznačně padla na Honzu Nedbala. Je charismatický, má v sobě tajemství, navíc mají s Oskarem podobný nos, ústa, výrazné obočí. Ladí k sobě. Dal jsem je k sobě před více než čtyřmi lety, a pak už jsem se jen bál, aby mi nezestárli. Natáčení jsme totiž dvakrát odložili,“ poznamenává. Režisér při obsazování ani netušil, jak blízko si oba herci jsou. „Je to pět let, co nás Tomáš Mašín obsadil a my spolu asi tři roky bydlíme v podnájmu. Oskara vídám tak často, že je mi fuk, jestli u toho někdo drží kameru či u toho čepuje pivo. Myslím si, že je mezi námi chemie, je nenahraditelná a je skvělé, že v českém rybníčku má někdo takovou výhodu, že mu jeho nejlepšího kamaráda obsadí jako bráchu,“ míní talentovaný herec. A jak jejich partneření vnímá Oskar? „Já jsem mladší i v realitě, Honza je starší, takže je to ve filmu podobné. My spolu kromě bydlení taky trávíme hodně času. Věřím, že bude naše chemie, kterou máme i v osobním životě včetně humoru, poznat i ve filmu,“ shoduje se se svým hereckým kolegou.

Fyzická proměna

Oba dva si během natáčení prošli velkou fyzickou proměnou. „Honza to měl těžší než já. Chodili jsme pětkrát týdně na tréninky kvůli svalům, jedli jsme osmkrát denně, cvičili jsme, nechodili jsme moc mezi lidi. Žili jsme tím tématem a museli jsme natáčení přizpůsobit celkový životní styl. A kvůli druhé půlce natáčení jsme byli nuceni shodit, změnit jídelníček, brali jsme to zodpovědně,“ říká Oskar, kterého doplňuje jeho kamarád. „Nejdřív jsme hodně cvičili, abychom měli co největší základ a nějakou svalovou hmotu, takže jsem skončil na jednasedmdesáti kilech. Pak jsem měl dva měsíce na to, abych zhubl. Shodil jsem deset kilo a myslím si, že ten váhový skok je na kameře obrovsky vidět. Sám Ctirad Mašín byl totiž v Jáchymově v uranových dolech, kde člověk hubl a minimálně jedl,“ upřesňuje Jan.

Matku bratrů ztvárnila Tatiana Dyková. „Zdena byla statečná, odvážná žena, skutečná žijící postava, velká osobnost, takže jsem měla ohromnou zodpovědnost, protože tady existují její děti a jednoho dne se budou dívat na tento film a na svoji maminku. Její osud nebyl vůbec lehký a konec života nespravedlivý a krutý. Obrovsky mě tato postava bavila. Zdena Mašínová totiž měla v sobě velkou ušlechtilost, a to je vždy krásnější hrát než ztvárnit jednoduchého člověka. Zdena se také přes veškeré těžké rány jako matka snažila rodinu držet při sobě. Je zde velký morální odkaz. Tito rodiče vychovávali své děti podle určitých etických zásad a hodnot, než co běžně zažíváme dnes,“ zamýšlí se herečka. V dalších rolích se představí Adam Ernest, Václav Neužil, Daniela Kolářová, Matěj Hádek nebo Karel Dobrý.

Bratři

PREMIÉRA: 26. 10. 2023
ŽÁNR: dobrodružný, historický, drama

REŽIE: Tomáš Mašín, SCÉNÁŘ: Marek Epstein
HRAJÍ: Oskar Hes, Jan Nedbal, Tatiana Dyková Vilhelmová, Stefan Konarske, Václav Neužil, Matěj Hádek, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek

ČR / Slovensko, 2023, 135 min

Zdroj: časopis TV Mini, Cinemart

Související články