Austin Robert Butler se narodil 17. srpna 1991 v Kalifornii a v těle mu po předcích koluje finská krev. Od třinácti hrál epizodní role v televizi, postupně byl pravidelně obsazován do dětských seriálů kanálů Disney Channel a Nickelodeon (Hannah Montana, Zoey 101, Kouzelníci z Waverly). Následovaly seriály Záměna, The Carrie Diaries nebo Arrow. V roce 2019 se objevil v malé, ale výrazné roli v Tarantinově opusu Tenkrát v Hollywoodu. O tři roky později tančil a zpíval na plátně jako Elvis ve stejnojmenném biografickém spektáklu Baze Luhrmanna, který mu přinesl světový věhlas, Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Letos se představil ve sci-fi hitu Duna: Část druhá a také ve válečném seriálu z produkce HBO Vládci nebes. Od roku 2021 chodí s topmodelkou Kaiou Gerber, dcerou Cindy Crawford.

Zdroj: Youtube

Za jeho úspěchem stojí léta dřiny dětského herce, z něhož se brzy stal miláček mladých dívek díky velmi průměrným, ale oblíbeným seriálům. Své začátky ale Austin rozhodně nezatracuje. Všechno bere jako příležitost k růstu. „Asi by to bylo trošku nepříjemné se na tyhle věci teď dívat, protože bych viděl sám sebe v procesu učení se řemeslu, ale byla to moje škola. Bez toho bych tu nebyl," vysvětloval v rozhovoru pro Esquire letos v únoru.

Nový směr zabral...

Během jeho proměny v respektovaného „dospělého" herce ho ale zasáhla rodinná tragédie: jeho milovaná maminka, která mu stála vždy po boku a učila ho doma, aby se mohl jako dítě věnovat hraní, onemocněla rakovinou. Austinovi bylo dvaadvacet a od rána do večera pečoval o matku. Ta zemřela měsíc po jeho třiadvacátých narozeninách. Mladý muž si pak dal na několik měsíců pauzu. Nakonec se rozhodl k hraní vrátit. „Řekl jsem si, že na to ale půjdu jinak, že chci prozkoumat jiné herecké polohy a vlastně i části sebe sama. K tomu jsem do té doby neměl příležitost," vzpomínal. Přihlásil se na casting na divadelní představení na Broadwayi a o několik měsíců později se proháněl po jevišti vedle Denzela Washingtona. Ten z něj byl nadšený, kritici také. Krátce poté ho kontaktoval Quentin Tarantino a nabídl mu menší part v Tenkrát v Hollywoodu po boku Brada Pitta nebo Leonarda DiCapria. Nový směr zabral... a Austin se vydal po své cestě.

Související články

Cesta je cíl

Ta cesta vedla k Bazi Luhrmannovi, který obsazoval svůj životopisný muzikál Elvis. Austin věděl, že tu roli musí mít, i když si moc šancí nedával. Obarvil si vlasy načerno, najal si kouče, aby mohl pilovat memphiský přízvuk, a trénoval. Týdny. Měsíce. Jednou v noci se probudil ze snu, kdy se mu zdálo o mamince. Plný emocí sedl za piano a nahrál písničku Unchained Melody a tu poslal jako svou castingovou nahrávku. Role byla jeho.

Média se podivovala, dokonce i on sám. Věděl, že to bude dřina. Když se poprvé setkal se svým hereckým kolegou Tomem Hanksem, který si zahrál Elvisova manažera, plukovníka Parkera, tak ho filmový veterán politoval. „Nikdo neví, jak zněl plukovník, ale všichni vědí, jak mluvil a zpíval Elvis." Austin se pak musel svého pečlivě naučeného přízvuku zbavit velmi rychle, jelikož téměř ihned po dotočení Elvise se přesouval na set válečného seriálu Vládcové nebes.

Elvis mu otevřel dveře

Série z produkce Stevena Spielberga, Toma Hankse a HBO o amerických letcích sloužících u RAF tematicky navazuje na jejich předchozí společný úspěch Bratrstvo neohrožených. Byl to další fantastický projekt, ale ukázalo se, že toho bylo už na Austina hodně. Fyzicky se zhroutil, nebyl schopný vstát z postele, kašlal krev. Na plac se ale vždy dostavil a podal perfektní výkon. „Když jsem měl čas, snažil jsem se vzpomenout si na to, kdo vlastně jsem," řekl o náročném natáčení, které si však skoro nepamatuje. „Mám to celé v mlze, moc si toho nevybavuju - a to jsem strávil v Londýně skoro celý rok." Netrvalo dlouho a herec se upsal dalšímu výjimečnému projektu. Elvis mu totiž otevřel další dveře, ještě než se stačil dostat na plátno; záběry z filmu viděl i Denis Villeneuve, který připravoval druhý díl Duny. Hledal představitele pro nového antagonistu, který má zničit plány hlavního hrdiny (v podání Timothéea Chalameta) na převzetí moci nad vesmírným impériem. Austin ztvárnil sadistického bojovníka a synovce hlavy rodu Harkonnenů, kterého si zahrál Stellan Skarsgárd.

Štáb Duny kolaboval

Aby se správně dostal do role, Austin sledoval staré filmy švédského herce, aby napodobil jeho hlas a styl mluvy. Měl svou další hereckou misi. První natáčecí den v Maďarsku bylo takové horko, že lidé ze štábu kolabovali. Herec byl ale v pohodě. Navíc nadšený. „Austin trval na tom, že bude stát vedle kamery se mnou, celé ty dny, protože ho fakt moc bavilo. Nikdy nešel zpátky do svého přívěsu. Nepamatuju si, že by se kdy jaký herec na mém place takhle skvěle bavil," vzpomínal režisér Villeneuve.

Velké plány

Austin je podle svých kolegů velmi vřelý a sdílný mladý muž, ale co se týče soukromí, není vůči veřejnosti příliš otevřený. Přiznává třeba, že má byt v New Yorku a dům v Los Angeles, ale to je asi tak všechno, co je ochotný prozradit. Nechci toho říkat příliš. Vezměte si třeba Paula Newmana, nevěděli jsme tehdy každý detail z jeho soukromého života," vysvětloval v rozhovoru pro Esquire. Jestli jeho kariéra opíše podobnou trajektorii jako ta Newmanova, je zatím ještě brzo předvídat, ale je jisté, že herec v blízké budoucnosti chystá velmi atraktivní projekty.

Související články

Uvidíme ho v dalším snímku režiséra Ariho Astera (psychologické horory Děsivé dědictví nebo Slunovrat), který nese jméno Eddington a zahraje si v něm i Emma Stone, Pedro Pascal nebo Joaquin Phoenix. Hlavní roli má také ztvárnit v připravovaném kriminálním thrilleru režiséra Darrena Aronofského (Černá labuť, Velryba) a podle posledních zpráv po něm pokukuje ještě další legendární tvůrce. Michael Mann už dlouho připravuje dvojku svého klasického thrilleru Nelítostný souboj z roku 1995 a prý by v ní moc rád viděl právě Austina.

Austin, Benny a Motorkáři

Herecky skvěle obsazené krimidrama režiséra Jeffa Nicholse se odehrává v šedesátých letech minulého století v Chicagu a sleduje osudy členů motorkářského gangu Vandalové. Drsňáky vede Johnny (Tom Hardy), majitel zaplivaného baru, kolem něhož se milovníci bezstarostné jízdy, mezi které patří také mladý Benny (Austin Butler), srocují. Dveře putyky jednoho dne otevře svobodomyslná Kathy (Jodie Comer), které ihned padne do oka právě rebel Benny. Motorkářský styl života jí hned učaruje, ovšem posléze si začne všímat i negativních věcí, jako jsou násilí, střety s policií a další ilegální aktivity. Rozhodne se Bennyho zachránit, ovšem neví, jestli ten o to vůbec stojí… Austin na natáčení vzpomínal s rozporuplnými pocity: „Prohánět se na motorce skrze Cincinnati nebo napříč kukuřičnými poli, mít vítr ve vlasech, to je úžasný pocit. Zároveň jsme ale neměli helmy, bylo nás třeba čtyřicet a jeli jsme po úzké cestě. Kdyby někdo boural, vzal by nás všechny s sebou. Netuším, jak se jim podařilo tenhle film pojistit,“ smál se v rozhovoru pro Entertainment Weekly.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis TV Mini, časopis Esquire, ew.com

Související články