Postupem času se z rodinné zábavy stal velký projekt na několik let, který dokonce sbírá úspěchy v Hollywoodu. A je k dispozici nejen Emičce, ale i ostatním dětem, přičemž se plánuje, aby ho vidělo co nejvíce holek a kluků po celém světě.

Zdroj: Youtube

PROČ TAK ZÁVAŽNÉ TÉMA?

Narodil jsem se s ochrnutou pravou rukou, a protože s ní dost netypicky hýbu, byl jsem terčem hrubého chování ze strany starších spolužáků. Okrádali mě o peníze nebo mě třeba i poplivali,“ vysvětluje Matěj Hard. A jeho žena Mari, s níž už roky pracuje v tandemu, dodává: „Když Matěj s nápadem na pohádku o šikaně a násilí mezi dětmi přišel, jednoznačně jsem ho podpořila. Šikana je tady s námi v různých podobách od útlého věku až do dospělosti.“ Na základě Matějových zkušeností tak vznikl edukativní příběh určený dětem mezi šesti a dvanácti lety. Má pět krátkých dílů, přičemž jde o unikátní formát vyprávěný formou cinemagrafu, tedy statické fotografie doplněné o video prvky a originální hudbu.

ANDREA? JASNÁ VOLBA!

Hlavní postavou je osmiletý chlapec Max, kterého trápí tři starší kluci. Na pomoc mu přijde malý chlupatý superhrdina, podle kterého se pohádka jmenuje. „Maxe v podání Franty Sládka jsem měl vymyšleného v podstatě od začátku. Pochází z umělecké rodiny, jeho dědeček je Jiří Stivín a oba jeho rodiče jsou muzikanti,“ popisuje Matěj Hard. O tom, kdo ztvární roli Maxovy maminky, také nebylo pochyb: herečka Andrea Růžičková byla jasná volba. „Mám ji moc rád nejen jako herečku, ale také lidsky,“ říká Matěj. Sama herečka sice osobně se šikanou zkušenost nemá, ale vzhledem k tomu, že je mámou dvou malých kluků, téma se jí dotýká. „Moji synové jsou velmi citliví, proto máme obavu, že až půjdou do velké školy, mohlo by se tam něco dít. Budeme tedy dělat všechno proto, aby se násilí mezi dětmi zastavilo. Myslím, že by se o těchto problémech mělo mluvit mezi dětmi, ale i mezi dospělými,“ vysvětlila herečka, proč je jí téma pohádky blízké.

PTÁCI JAKO KOMPARZ

Fotilo a natáčelo se v Praze, kterou autor projektu podle svých slov miluje. Fotografie ze střechy vznikly například blízko Národní třídy – což bylo mimochodem hodně adrenalinové! „Celá první série se fotila za těžkého lockdownu během covidu. Museli jsme tak mít různá povolení, že děláme uměleckou produkci, a proto nemají herci venku ani uvnitř roušky,“ vysvětluje fotograf. Považuje se za perfekcionistu a na nejlepší záběr je ochotný čekat hodiny. „Natáčení záběru s letícími ptáky, který se pak dal do fotky, kde sedí Max a KiDÓ na střeše, obnášelo několikadenní nahánění ptáků na poli,“ směje se autor snímků.

A TEĎ HURÁ DO SVĚTA…

Od prvního záběru do uvedení pohádky na YouTube uplynulo pět let. „A stálo to obří pytel nervů!“ dodávají Matěj s Mari. Můžou být ale spokojeni. Nedávno se povedlo mezi fanoušky na platformě Hithit.cz vybrat skoro 800 tisíc, takže se chystá slavnostní premiéra díla v kině a také natáčení dalších pěti pokračování. „Pohádka byla vybrána jako oficiální výběr hollywoodského festivalu Web Series Fest Global a momentálně ji přihlašujeme do dalších mezinárodních festivalů,“ pochvaluje si Matěj. Hlavním cílem je, aby se příběh a jeho poselství, že pokud člověk něco opravdu chce, může toho dosáhnout, dostalo k co nejvíce dětem a rodičům. „Pohádka je již nyní nadabována do pěti jazyků, a zřejmě budeme mít deset dílů v sedmi jazycích. Další plány jsou udělat online besedu proti šikaně a násilí ve školách s promítáním pohádky, nejdříve u nás a pak i ve světě,“ doplňuje ještě duchovní otec myšlenky i celého projektu.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story

Související články