Nabídku režírovat projekt Adikts dostal právě po úspěchu filmu Banger., za který získal Cenu české filmové kritiky pro nejlepšího režiséra a dva České lvy. „Samozřejmě jsem přemýšlel o tom, jestli se nebudu opakovat. Ale tohle téma v podstatě dál rozvíjím, a můžu tak doříct to, co se nepodařilo v Bangeru,“ vysvětlil režisér a scenárista Adam Sedlák s tím, že se zabývá vážným tématem. „Snažíme se to proto pojímat odlehčeně, jako film o superhrdinech. Nejde o reálný svět, zaměřujeme se na fikci a komiksové prostředí. Drogy jsou jakýmsi prostředkem k získání superschopností,“ vysvětlil režisér.

Pěticí superhrdinů jsou v seriálu studenti adiktologie Max, Mell, Ema, Robin a Soňa, kteří se rozhodnou pro experiment. Vyzkoušejí drogy, které by mohly na chvilku vyřešit jejich problémy. A získají superschopnosti, které jim zůstanou napořád, i když už drogu dál neberou. Při vytváření pětice studentů adiktologie sáhl Adam Sedlák po mladých a neokoukaných hercích. Rolí se zhostili Luciana Tomášová, Kristýna Jedličková, Tadeáš Moravec, Martina Jindrová či Petr Uhlík. „Moje postava Maxe je vlastně neustále na drogách, což souvisí s jeho problémem, kterým jsou potlačované emoce a špatná rodinná situace. Vlastně si myslí, že jeho životní styl je jeho přednost. Zajímavě to tak poukazuje na zrychlení dnešní doby a to, jak je důležité mluvit o svých problémech,“ prozradil čtyřiadvacetiletý rodák z Uherského Hradiště Petr Uhlík.

Zdroj: Youtube

SERIÁL JAKO OSVĚTA

Mezi představiteli vedlejších postav se objeví zpěvačka Lenka Dusilová, která si v seriálu odbyla herecký debut. „Hraju adiktoložku, profesorku Jensenovou, která velmi zapáleně vede svoje studenty, ale zároveň má problém ve vztahu se svojí dcerou. Moje postava profesorky se opravdu zarputile snaží pomoci závislým lidem, má to jako poslání – pomáhat a měnit svět k lepšímu,“ řekla oblíbená zpěvačka o své postavě. Její dceru Mell, kterou citově poněkud přehlíží, hraje šestadvacetiletá studentka činohry na DAMU Luciana Tomášová. „Jedním z hlavních témat Mell je problematický vztah k matce a splnění matčiných očekávání ohledně studijních úspěchů. Mell proto sáhne po drogách, aby zdánlivě zvýšila míru svého soustředění, byla schopná se celé noci učit na zkoušky, a mohla tak odolávat matčině tlaku. Droga adderall má však i spoustu vedlejších nežádoucích účinků. A Mell se jich teď už nezbaví,“ prozradila Luciana Tomášová.

Seriál, který Česká televize nabízí už od 9. ledna i v iVysílání, má být podle tvůrců především osvětou. Proto je koproducentem projektu Česká asociace pojišťoven. „Naším cílem je otevřít celospolečenskou diskusi o návykových látkách. A to způsobem, který dokáže zaujmout i tu nejzranitelnější cílovou skupinu, již představují mladí lidé. Prostřednictvím šestidílného seriálu chceme poukázat na důležité celospolečenské téma závislostí a jejich rizik a ukázat, že návykové látky představují zkratky, které vedou jen do slepé uličky,“ doplnil k seriálu výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Právě bizarní premisa děje, komiksová nadsázka i výrazná stylizace pomůžou komunikovat s mladým publikem o drogách a závislosti na nich s větší důvěryhodností, než kdyby se tvůrci pokoušeli o realistické zpracování a přímočaře předkládaná varování,“ věří kreativní producent České televize Jakub Mahler.

Série navazuje na osvětovou kampaň zaměřenou na nepřiměřenou rychlost na českých silnicích, jejímž vrcholem byl celovečerní snímek 13 minut.

Zdroj: časopis TV Magazín

Související články