Cosmopolitan
Od určité doby už si prostě nemůžete dát Cosmopolitan, aniž byste nevypadala jako fanynka Sexu ve městě. Poprvé se tento drink objevil ve 2. epizodě 2. série Strašlivá pravda. Nenápadně se tam blýskal vedle Samanthy a Stanforda. Ještě se kolem něj netočila zeměkoule. Což je možná i důvod, proč si ho většina lidí všimla až o pár dílů později. A zatímco Manolky za 500 dolarů byly pro většinu nedosažitelná meta, Cosmo za dvacku už se dalo.
Je hezké, růžové, okouzlující, a přitom si zachovává atmosféru toho, že je těsně mimo dosah, a proto je pořád báječné o něj usilovat. Je třeba si uvědomit, že v devadesátkách byla představa svobodných třicátnic, které běhají po městě, popíjí drinky a dělají si co chtějí, revoluční. A ten koktejl na nožce tenké jak jehlový podpatek to vše symbolizoval. Ale ať tu všechny zásluhy nepřisuzujeme jen čtveřici kamarádek, Cosmopolitan za svou popularitu vděčí i zpěvačce Madonně, která s ním byla vyfocena v jednom baru.
Koktejl Jamese Bonda
„Protřepat, nemíchat.” Každý dneska ví, že přesně tak má proslulý agent 007 rád svůj koktejl. Odkud se vzal? Vesper Martini vymyslel pro svého hrdinu spisovatel Ian Flaming. Poprvé se objevil v knize Casino Royale, která vyšla v roce 1953 a jméno dostal podle fiktivní dvojité agentky (a Bondovy lásky) Vesper Lyndové.
Moderní James Bond už si na své nápoje nedělá takové nároky jako kdysi, že by barmana přesně instruoval o množství surovin a postupu, ale legendární citát s ním zůstane už navěky.
Casablanca
„Myslím, že tohle je začátek krásného přátelství.” Podle této legendární věty hned každý pozná, že jde o oscarovou klasiku. Jestli máte rádi šampaňské a Casablancu, musíte milovat i French 75. Obecně se má za to, že je tento film ideální pro fanoušky koktejlů, tato hořkosladká klasika ale vystupuje z řady.
Jedna z historek povídá, že French 75 je pojmenovaný podle kanónu M1897 ráže 75 mm. Snad kvůli jeho uzemňujícím účinkům? A že se jedná o takové válečné ”co dům dal”. Britští vojáci, kteří byli během první světové války umístěni ve Francii, vzali gin z domova, místní šampaňské a pár dalších surovin k tomu. Druhá historka sahá až k Charlesi Dickensovi, který svým hostům podával něco podobného. Vyberte si sami, co je vám sympatičtější.
Související články
Big Lebowski
Nápoj o spojení vodky, kávového likéru a smetany vzniknul dávno předtím, než ho bratři Coenovi vtiskli přestárlému hipíkovi Jeffovi, ale o jeho největší popularitu se zasadil až kultovní snímek Big Lebowski s touto hlavní postavou. ”Dude” miluje bowling, marihuanu, svůj koberec a koktejl White Russian, který si s chutí během filmu dá hned několikrát.
Pochází z první poloviny 20. století a navzdory svému názvu nemá ruský původ, ale říká se mu tak právě díky hlavní složce - vodce. Je sladký, ale zase ne moc, ideální třeba ke kávovému dortíku nebo když prostě jen chcete být za frajerského frajera.
Manhattan od Marilyn
Koktejl Manhattan prý vznikl v 70. až 80. letech 19. století a podle legendy ho poprvé namíchal barman v Manhattan klubu na banketu, který pořádala budoucí matka Winstona Churchilla. Kolik je na tom pravdy? Nikdo neví. Zato je jisté, že největší popularity nabyl tento drink až s filmem Někdo to rád horké, kdy ho Marilyn Monroe umíchala děvčatům v ohřívací láhvi. Správná dívka si zkrátka v omezených podmínkách musí umět poradit. Když máte bourbon a vermut, máte koktejl pro všechny skvělé holky. Co na tom, že vám chybí koktejlové třešničky.
Pocta hvězdám stříbrného plátna
Drinků, které ve filmech sehrály významnou roli při dotváření postav a atmosféry by byl ještě dlouhý zástup. Funguje to ale i opačně, a sice když některá z hvězd udělá takový dojem, že na její počest vznikne nápoj. Příkladem za všechny je hvězda němého filmu Mary Pickford, která se svými přáteli na návštěvě Havany udělala velký dojem. Koktejl je živý, zářivý a svěží zároveň. Naopak elegantní a sofistikovaný je koktejl Audrey Hepburn. V jeho základu je šampaňské (nebo prosecco) smíchané s broskvovým pyré či likérem. Drink Sophie Loren kombinuje limoncello a vodku a Clint Eastwood? Tady nic svěžího a lehkého nečekejte. Stejně jako jeho drsné role s nádechem hořkosti, tato chuť se odráží i v koktejlu, který nese jeho jméno.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Gurmet, Refinery29, Liquor