Proč je kvalitní postel při spánku důležitá

Spánkem trávíme až třetinu našeho života. Během něj přitom dochází k regeneraci našeho těla a mysli. Abychom se dokázali dobře připravit na nadcházející den, je velmi důležité, aby nám postel (respektive matrace) zajistila potřebnou oporu.

Správně zvolená matrace ulevuje od bolesti zad a kloubů. Naopak nevhodná matrace může způsobovat nejrůznější bolesti, svalové napětí, a dokonce i chronické bolesti hlavy. Kvalita lůžka ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví. Díky udržení optimální polohy si tělo odpočine, aniž by docházelo k tlačení, nebo naopak nepřirozenému zaboření do matrace.

Luxusní čalouněné postele kombinují styl a funkčnost

Jak již bylo zmíněno, spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Vzhledem k tomu se vyplatí do jeho kvality investovat a pořídit si luxusní postel včetně matrace.

Pokud v tomto směru nechcete dělat žádné kompromisy, stojí za doporučení takzvané boxspringové postele (jinými slovy též americké či kontinentální postele). S nimi se pojí řada výhod a pro dokonalý odpočinek našeho těla jsou jako stvořené.

Základem americké postele je rám z masivního dřeva, který zajišťuje potřebnou stabilitu, pevnost a dlouhou životnost postele. Dále se jedná o pružinovou základnu neboli boxspring. Pružiny v ní obsažené se přizpůsobují tlaku vašeho těla a jejich zásluhou získává lůžko potřebnou pružnost a prodyšnost. Další součástí je hlavní matrace, která může být taštičková, pěnová či přírodní. Díky jednotlivým zónám se perfektně přizpůsobí vašemu tělu a zajistí mu potřebnou oporu. A na závěr se na hlavní matraci pokládá topper. Tato tenká vrchní matrace zvyšuje pocitový komfort během spánku a zároveň působí jako ochrana hlavní matrace.

Výhod amerických postelí existuje hned několik. Předně lze zmínit vysokou míru komfortu, která se s nimi pojí. Dále se jedná o velmi praktickou výšku, která může dosahovat až 70 cm. Do vysoké postele se snadno uléhá a také se z ní pohodlně vstává. Zmínit musíme také špičkový design, přičemž dominantou americké postele je zpravidla vysoké čalouněné čelo. S takovou postelí se budete cítit, jako byste každý den usínali v luxusním pětihvězdičkovém hotelu.

Proč se rozhodnout pro kontinentální postel na zakázku

Ty nejluxusnější kolekce boxspring postelí (např. postele značky Le Chomat) na míru uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. S jejich pomocí si můžete celek přizpůsobit přesně podle svých představ a získat postel, která vám bude ve všech směrech vyhovovat.

Máte možnost ovlivnit nejen její design, vzhled nožiček či materiál čalounění, ale i rozměry. Díky tomu se postel lépe přizpůsobí atypickým prostorům a zároveň potěší i spáče s nadprůměrnou výškou, kteří se poohlížejí po potřebné dávce pohodlí. Pokud vám tedy standardní kolekce manželských boxspring postelí nebude stačit, může se jednat o vhodné řešení.

Jak vybrat správnou matraci

Pokud je řeč o luxusním spánku, kvalitní postel a matrace jdou společně ruku v ruce. Pojďme se podrobně podívat na to, jaké faktory vzít při výběru v úvahu.

Tuhost matrace

Nejdůležitějším parametrem je jednoznačně správně zvolená tuhost matrace. Rozlišuje se tuhost H1 (velmi měkká), H2 (měkká), H3 (středně tvrdá), H4 (tvrdá) a H5 (velmi tvrdá). Výběr tuhosti závisí na vašich osobních preferencích, pohlaví, váze, kondici i oblíbené poloze při spaní.

Pokud například spíte převážně na břiše, zvolte středně tvrdou matraci. Pokud dáváte přednost spaní na zádech, může tvrdší matrace udržet vaši páteř ve správné poloze. A nakonec pokud spíte na boku, středně tvrdá až měkká matrace se lépe přizpůsobí nerovnoměrnému zatížení v oblasti ramen, beder a boků.

Materiál

Při výběru matrace zvažte také materiál, ze kterého je vyrobena. V dnešní době existuje nepřeberné množství variant, které jsou mnohdy opatřeny antialergenní úpravou a podobně.

Nosnost a rozměry

Vámi zvolená matrace by měla být vždy o něco delší, než jaká je výška vašeho těla. Většina spáčů si pravděpodobně vystačí se standardními rozměry, nicméně na trhu jsou k dostání i speciální prodloužené varianty. Při výběru matrace pro manželskou postel se vždy řiďte požadavky vyššího spáče. Rovněž doporučujeme zvolit si dvě oddělené matrace, díky čemuž bude jejich tuhost odpovídat individuálním požadavkům každého z partnerů.

Výběr dětské matrace

Specifickou kategorii tvoří výběr matrace do dětské postýlky. Dětská matrace by měla být především prodyšná a mít po celé ploše stejnou tuhost. Pro děti se doporučují spíše středně tvrdé až tvrdé matrace, které podporují správný vývoj jejich těla.

Pokud vybíráte matraci do dětské postýlky, zaměřte se také na správně zvolené rozměry. Mezi matrací a postelí by neměl existovat žádný volný prostor, do kterého by vaše ratolest mohla strčit ruku nebo nohu a zranit se. Ideální výška dětské matrace je 10 cm a více. Nezapomeňte vybrat také vhodný polštář a přikrývku pro miminko.

Závěrem

Jak vidíte, koupě postele a matrace není otázkou jednoho kliknutí v e-shopu. Místo toho je nutné vzít v úvahu hned několik parametrů, díky čemuž se budete moct těšit z opravdu kvalitního spánku. Pamatujte na to, že luxusní postel může výrazně zvýšit kvalitu vašeho života.