Mnozí z nás považují telefon jednoduše za spotřební zboží. Důvodem je jeho dostupnost. Když už se nám nelíbí, jak funguje, prostě ho vyhodíme a pořídíme si jiný. To je však nezodpovědné nejen vůči naší investici do něj, ale i z hlediska ekologického. Průměrná doba spotřeby je u smartphonu dva až tři roky. Přitom by při správné péči mohla být klidně delší.
Důkladně ho obrňte
Jestliže patříte mezi osoby, kterým neustále něco padá z rukou, tomuto bodu věnujte pozornost obzvlášť. Stačí jedna nehoda a hned máte telefon poškrábaný a odřený, v tom lepším případě. V tom horším se vám rozbije sklo. Nebo obojí najednou. A všichni víme, že úplně nejčastěji nám telefon spadne z ruky ve chvíli, kdy je krásný a nový. Takže bez pouzdra a ochranného skla neopouštějte obchod. Zákon schválnosti je mrcha.
Telefon udržujte čistý
Čistota půl zdraví neplatí jen pro lidi, nýbrž i pro mobil. Věděli jste, že telefony jsou prý desetkrát špinavější než záchodová prkénka? Fuj. To je zásadní informace tedy hlavně pro vás, abyste měli lepší motivaci k jeho pravidelnému čištění. Velký nepřítel telefonu je totiž prach. Nestalo se vám náhodou v poslední době, že se vám odmítal nabíjet? Právě prach bývá nejčastější viník. Proto přístroj pravidelně otírejte a zbytečně ho nevystavujte prašnému prostředí. Prachem a nečistotami se klidně může zanést i z kapsy nebo kabelky.
Nabíjíte správně?
Péče o baterii telefonu je kapitola sama o sobě (tady bych dala odkaz na článek, co jsem psala, pakliže ho vyloženě nevložíme do textu jako související), ale v zásadě platí, že byste neměli čekat až do jejího úplného vybití, než mobil připojíte ke zdroji napájení. Stejně tak se nedoporučuje nabíjet až do sta procent. Nejlepší je udržovat stav baterie v rozmezí 20 až 80 %.
Vyhýbejte se vodě
Že už se některé telefony v základní výbavě dělají automaticky vodotěsné, třeba kvůli lidem, kteří zapomenou, že ho mají v zadní kapse a pak mobil utopí v záchodě (můj případ), neznamená, že mu voda dělá dobře na součástky. Ani že přežije příliš dlouhý a hluboký ponor. A neprospívá mu ani, když si z něj pouštíte písničky ve sprše nebo cvakáte zprávy v dešti.
Teplotní šoky
Z extrému do extrému. Hned po vodě se snažte chytrý telefon nevystavovat ani teplotním výkyvům. To ostatně nesvědčí žádné elektronice a nejvíc trpí baterka. První pomoc při přehřátí je přístroj vypnout a nechat vychladnout. Když máte opačný problém, třeba při dlouhém čekání v zimě na autobus, obvykle se telefon vypne sám a začne reagovat až v normálních teplotách.
Aktualizujte systém a smažte vše zbytečné
Fenomén zpomalování telefonů s každou novou aktualizací tu opravdu je. Výrobci nepotřebují, abyste měli jeden mobil deset let. Co s tím? Bohužel nic. Můžete bojkotovat nové aktualizace systému, ale připravíte se tím zároveň i o opravu chyb nebo ochranu před viry apod. Snažte se tedy alespoň průběžně promazávat paměť nebo aplikace, které nepoužíváte. Zahlcený telefon se rovná pomalý telefon.
Nepouštějte ho z ruky
Jakože doslova. Když se na oko telefonu po pádu nic nestalo, ještě to neznamená, že mu pády na tvrdou podlahu svědčí. Občas se to stane, někomu častěji, než je zdrávo pro jakýkoliv mobil. Tak hlavně, abyste měli alespoň ten pevný kryt a ochranné sklo, jak jsme avizovali hned na začátku, a s trochou štěstí vám neumře dřív, než nadejde jeho čas.
Zdroj: iGlanc.cz, ASDA mobile